Beta Hcg değerleri ne zaman yükselir

Hamilelik, beklenen dönemde gecikme olması ve akabinde yapılan kan testi ile netlik kazanır. İdrar dan yapılan gebelik testleri de gebeliğin teşhisi için uygulanabilir ancak yanılma payı olmaktadır. Hcg kanda gebelik testinin ise yanılma payı yoktur. Beklenen döneminizde gecikme söz konusu olursa kanda gebelik testi yapabilirsiniz. Kanda gebelik testi aynı zaman da gebeliğiniz süresince seyri hakkın da bilgi verebilir. Beta HCG seviyeleri genellikle gebeliğin ilk dört haftası için her 2 günde iki katına çıkar. Hamilelik ilerledikçe katlanma süresi uzar. HCG veya insan koryonik gonadotropin de gebelik hormonu olarak bilinir ve implantasyondan hemen sonra plasenta tarafından üretilir. İmplantasyon, ovulasyondan ortalama 9 gün sonra (6-12 gün aralığı) veya cevapsız bir dönemden yaklaşık 5 gün önce gerçekleşir.

İnternet sitemize hergün Hcg değerleri ile ilgili sorular almaktayız. Bu soruların çoğu değere göre hamilemiyim , gebelik haftama göre bu değerler normalmidir yönünde olmaktadır . 8 ve üstü değerler gebelik olarak kabul edilmektedir. Tabi her hcg değerinede kesinlikle gebelik vardır yada yoktur diyemeyiz. Bu noktada hekim kontrolleri büyük önem arz etmektedir. HCG, plasenta tarafından üretilen ve implantasyondan hemen sonra kana giren ve gebelik testleri ile tespit edilen gebelik hormonunu İnsan Koryonik Gonadotropin in kısaltmasıdır.

 

 

Normal gebelik HCG değerleri hakkında bilgi

5 mIU / ml in altındaki kan HCG: Negatif. Hamile değil

5-25 mIU / ml arasında kan HCG: Şüpheli . Testi birkaç gün içinde tekrarlayın

25 mIU / ml in üzerinde kan HCG: Hamilesiniz

Tek bir HCG okuması açık bir tanı koymak için yeterli değildir ve birkaç gün HCG testinin yapılması durumun daha doğru bir değerlendirmesini verir. Birkaç gün içinde HCG değerinin ölçümü, genellikle 48-72 saat aralıklarla yapılmalıdır. Bu normal veya anormal gebeliğin saptanması için önemlidir. Ayrıca Hcg değeri ile birlikte ultrason incelemesi de birlikte değerlendirilir.

Genel olarak, gebeliğin 6-7. Haftasından sonra, sağlıklı bir gebeliğin en iyi göstergesi ftusun kalp atışıdır. Tek bir HCG değeri gebeliğin canlılığı hakkında fazla bilgi vermez ve hamilelikte çok geniş bir HCG seviyesi vardır.Bundan ötürü poztif bir test sonucundan sonra hekim kontrolünde olmka en doğrusudur.

Tipik olarak, HCG seviyeleri her 72 saatte iki katına çıkar. Seviye gebeliğin ilk 8-11 haftasında doruk noktasına ulaşacaktır. Anormal yüksek hcg değerleri şunlardan dolayı olabilir . Molar gebelik,birden fazla çoğul gebelik, gebelik tarihinin yanlış hesaplanması gibi..Potansiyel bir sorun belirtisi göstermediğiniz sürece doktorunuz sıklıkla hcg testi istemez. Fakat şüpheli bir durum var ise bir kaç gün aralıklarla hcg testine tabi kalacaksınız. Hcg testi ile ilgili bir çok makalemizde bir takım koşulların testin poztif çıkmasına neden olacağını belirtmiştik ve bu durumda şunu yineliyoruz. Şayet gebelik testiniz gecikme sonrası pozitif sonuç verdiyse , durumunuzun teyidi ve netlik kazanması açısın dan mutlaka hekime görünün. Kendi kafanıza göre değerleri yorumlamayın.

Sevgili okurlarımız ; Beta Hcg değerleri ne zaman yükselir ? Adlı konumuzu incelediniz. Konuya dair sorularınızı, yorumlarınızı bizlerle bu başlık altın dan paylaşabilir, sorularınıza en kısa zaman da yanıt alabilirsiniz. Tüm anne adaylarımıza sağlıklı gebelik süreci diliyoruz.

blank

22 thoughts on “Beta Hcg değerleri ne zaman yükselir

 • blank
  Aralık 6, 2013 tarihinde, saat 12:38 pm
  Permalink

  düşük olaup olmadığı belli aralıklarla yapılan hcg + doktor kontrolü gerekli..Umarım olumsuz bir durumla karşılaşmazsınız

 • blank
  Aralık 6, 2013 tarihinde, saat 12:38 pm
  Permalink

  düşük olaup olmadığı belli aralıklarla yapılan hcg + doktor kontrolü gerekli..Umarım olumsuz bir durumla karşılaşmazsınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.