Beta hcg kaç olunca bebeğin kesesi görülür?

Beta Hcg bir kadın hamile olduğu zaman yükselen bir hormondur. Hcg değerinin normal artış göstermesi gebeliğin sağlıklı ilerlediğinin göstergesidir. Hamile olduğunu öğrenen anne adaylarının gebeliğinin nasıl ilerlediğini öğrenebilmesi için düzenli olarak doktor kontrolün de olması gerekir. Düzenli kontroller ayrıca gebelikte görülen riskli durumları da erken teşhisle ekarte edecektir. Gebeliklerin izlenmesi kaygı düzeyini düşürür..

Gebelik testi pozif olan anne adaylarının en çok merak ettiği sorulardan biri hcg değeri kaç olursa bebeğin kesesi görülür ? Biz de anne adaylarının bu merakını gidermek için bu makalemizi hazırlama gereği duyduk. Beta-HCG değerleri, bir gebeliğin uygun şekilde ilerlediğini belirlemek için de kullanılabilir. Beta-HCG değerleri erken hamilelik döneminde çok değişken olabilir. Anne adayları bu değerleri kendi kendine değerlendirmemelidir.

 

 

 

Hcg bir kadın hamile kaldığın da kanında bulunan hormondur.Hamilelik büyüdükçe HCG artar. HCG düzeylerinin ölçümü fetal kalp atışı ultrasonda görülmeden önceki ilk haftalar, genelde son adet döneminden 6-7 hafta sonra veya gebe kaldıktan 4-5 hafta sonra yararlı olabilir.Tek bir HCG değeri gebeliğin sağlığı veya canlılığı hakkında yeterli bilgi vermez. Döllenmeden sonraki ilk 2-4 hafta içinde, HCG her 48-72 saatte iki katına çıkar. Bu genellikle 1200 IU’nun altındaki HCG seviyelerine karşılık gelir. HCG düzeylerindeki artış oranı normalde gebelik ilerledikçe değişir. Bununla birlikte, normal HCG değerleri farklı gebelikler arasında 20 katına kadar değişir ve her iki ila üç günde iki katına çıkmayan bir HCG, gebelikte bir problemi göstermez. Bazı normal gebeliklerde HCG düzeyleri oldukça düşüktür ve mükemmel bir gebelik süreci olur.

Gebelikte HCG Seviyeleri

Hamileliğinizin kanda gebelik testleriyle ilerlemesini izlerken, bir testten diğerine doğru bir artış görmek isteyeceksiniz. Sağlıklı bir hamilelikte HCG her 48 ila 72 saatte iki katına çıkar. Salı günü HCG sonucu 100 ise, ikinci bir kan testi Perşembe veya Cuma günü 200 sonuç vermelidir.Bir transvajinal ultrasonografi, neredeyse tüm vakalarda, intrauterin bir gebelik varlığını 5.5 hafta boyunca doğrulayabilir. Bununla birlikte, transvaginal ultrasonda gebelik haftası 4.5-5 hafta kadar erken tespit edilebilir

HCG seviyeleri 1000-1500 IU dan fazla olduğunda, vajinal sonografi genellikle intrauterin gebelik varlığını tanımlar. Bu noktada ektopik hamilelik etkili bir şekilde ortadan kaldırılır. Gebelik ultrasonda görünür hale geldiğinde, HCG düzeylerindeki değişiklikler genellikle yanıltıcıdır ve gereksiz endişelere neden olduğundan, gebeliğin izlenmesi için daha ileri HCG testi ultrasonla karşılaştırıldığında daha güvenilirdir. Normal HCG seviyeleri muazzam ölçüde değişebildiğinden, gebeliğin 5-6 haftasından sonra sonografi bulguları hamilelik sonuçlarının HCG düzeylerine kıyasla çok daha öngördüğünü gösterir. Gebelik kesesi görüldüğünde, çoğu doktor HCG yi takip etmek yerine ultrason ile izleyecektir. Daha sonraki ultrasonografi ile izleme gestasyonel kesenin normal büyümesini ve 6 ila 7 haftalık gebeliklerde bir fetal kalp atışının gelişimini ortaya koymalıdır.

Özetle belirtirsek bebeğin kesesini en net olarak gebeliğin 5-6. haftası görürsünüz. Şayet geç yumurtlama ve akabinde geç döllenme olmuşse bebeğinizin kesesini göremeyebilrisiniz. Bu durum sizi endişelendirmesin. Doktorunuz durumunuzla ilgili sizi bilgilendiricektir. Sevgili takipçilerimiz ; hcg değeri kaç olursa bebeğin kesesi görülür adlı konumuzu incelediniz. Konuya dair yorumlarınızı ve sorularınızı bizlerle bu başlık altın dan paylaşabilirsiniz. Tüm sorularınız online olduğumuz en kısa süre için de yanıtlanacaktır.

blank

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.