Beta Hcg Sonuç Değerlendirme

Beta Hcg Sonuç Değerlendirme BHCG kaç haftalık hamileyim ? Gebeliğin ilk belirtisi adette olan gecikmedir. Hamilelik mümkün olduğunca erken belgelenmelidir. Bu önemlidir, zira uygun bakım ve önlemler erken bir aşamada alınabilir. En duyarlı, doğru ve güvenilir gebelik testi Beta Hcg kan testidir. HCG, embriyo tarafından üretilir ve hamileliğin gerçekleştiğinin sinyalidir. Beta HCG düzeyleri gebelik haftasına göre değişebilir. Birden fazla gebelikte düzeyler daha yüksektir. Kan testlerinin en önemli avantajı, HCG nin kandaki gerçek seviyesini ölçmeleridir -bu faktör, hamilelik sorunlarının oluşması durumunda, gebelik sorunlarının yönetiminde çok yardımcı olabilir.

Her HCG Değeri Gebelik Lehine Değildir !

 

Dolayısıyla sağlıklı bir gebeliğin güvenilir bir işareti HCG düzeylerinin hızla artması ve genellikle doktorların seri beta HCG düzeylerini gebeliğin canlılığını belirlemek için 3 gün arayla ölçmeleri olmasıdır. Çok erken hamilelik döneminde, HCG seviyeleri gebeliğin izlenmesinin tek yoludur. HCG seviyeleri, olması gerektiği kadar hızla artmaz ise , gebelikte bir sorun olduğu anlamına gelebilir.

HCG olarak bilinen insan Koryonik Gonadotropin, özellikle gebeliğin erken dönemlerinde önemli bir hormondur. En sonunda plasenta olan hücreler tarafından üretilir ve salgılanır. HCG düzeyleri farklı kadınlarda çeşitlilik göstermektedir; bu varyasyon farklı menstrual döngü uzunlukları ve diğer ilgili faktörlerden dolayı ortaya çıkabilir. Bu sebeplerden ötürü belirli normal HCG seviyelerinin niteliksel olarak belirlenemediğini veya söyleyemeyiz. Belli aralıklarla ayrı ayrı yapılan iki kan testi ile önemli bilgiler verilebilir. Bir gebelik değerlendirmesinde iki test yapılınca, HCG düzeylerinin kesin bir eğilimi sağlanabilir.

 

Bir kadın gebelik testine tabi tutulduğunda, normal kabul edilenin üstünde veya altında bir anormal sonuç alabilir. Bu sağlıksız gebeliğin yada çoğul gebeliğin işareti olabilir. Kande gebelik testin de 8 ve üstü değerler gebelik olarak kabul ediliyor. Gebelik şüphesinde yaptığınız test sonucu 8 ve üstü ise kesin hamilesiniz anlamına da gelmiyor. Hcg düzeyleri bazı tıbbi koşullardan ve kullanılan ilaçlardan dolayı da artış gösterebilir. Bu nedenle pozitif bir test sonucu sonrası mutlaka uzman bir hekime görünmenizde fayda vardır. Daha önceki makalelerimiz de ile ilgili bilgiler vermiştik. Sitemizde yer alan kategorimizi inceleyerek detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Ayrıca Beta Hcg testi ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı bizlerle bu başlık altın dan paylaşabilir, sorularınıza en kısa zaman da yanıt alabilirsiniz. Dileyen her kadının anne olması temennisi ile .

blank
blank

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.