Bilgi : Kürtaj Sonrası İlk Adet Ne Zaman Olacağım ?

Kürtajdan sonra adet belirtileri adet olmadım ne zaman adet olurum diyenlerin tüm bilmesi gerekenler Kadınlar Kulübü Hamilemiyim’de

Her hamilelik normal ve sağlıklı sonuçlanmayabilir. Gebelik düşükle sonuçlanabilir. Düşük yapmak bir çok gebede kaygı nedenidir. Düşük yapan kadınların çoğu düşük sonrası ne zaman adet olacaklarını merak ederler. Bu makalemizde, düşük,düşüğün nedenleri,düşük sonrası adet dönemi ile ilgili detaylara değineceğiz.

Düşük gebeliğin sonlanmasıdır. Gebelikte düşük yapmanın bir çok nedeni vardır. Plesanta sorunları , annenin yaşı, trombofili ,babanın yaşı, egzersiz, cinsel yaşam, beslenme, düşük bağışıklık sistemi, genetik faktörler, stres düşüğe neden olabilir. Düşüğün genelde ilk belirtisi yoğun kanama , lekelenme, ve sancıdır. Düşük riski gebelikte erken teşhis edilir ise yatak istrihati ve ilaçlarla önlenebilir.

Düşükten sonra ilk adet ne zaman adet olunur

 

 

Bir gebelik testi pozitif olarak gösterdikten sonra gebeliklerin% 10-20’si arasında düşükten dolayı son bulurken bunların çoğu ilk 12 haftada (ilk üç aylık dönem) meydana gelirGebe bir kaç gün kanama ve dönem tarzı kramp semptomları yaşayacak, ancak bu her zaman bir düşük anlamına gelmiyor. Tehlikeli bir düşük ile bu semptomlar ortaya çıkabilir, ancak gebelik normal şekilde devam edebilir. Düşük usg muayenesi ve hcg testi ile teşhis edilebilir. Düşüğün bir çok nedeni vardır fakat genelde embriyonun normal gelişememesinden kaynaklanmaktadır.

Düşük yapan bir kadın da adet 4-5 hafta sonra gerçekleşebilir. Hcg değeri tamamen sıfırlandığın da adet başlayacaktır. Düşük sonrası kanamada düzensizlikler olabilir. Kanama az yada yoğun olabilir. Bu geçidir yaklaşık iki adet döneminden sonra düzene girecektir.

Düşük sonrası kanama yoğun yada lekelenme şekilin de uzun süreli olursa mutlaka hekime görünmekte fayda vardır. Parça kalmış olabilir. Kürtak sonrası adet ise 40 gün sonra gerçekleşebilri. Kürtaj sonrası adetinizi olmadıysanız mutlaka hekime görünün. Ayrıca kürtaj sonrası kanamanız uzun süreli olursa rahim tamamiyle tahliye olmamış olabilir, kürtaj işlemi başarısız olabilir, rahimde doku kalabilir.

Gerek kürtaj olsan gerekse kendiliğinden düşük olsun her iki durum da hasta mutlaka doktor kontrolün de olmalıdır. Yeniden bir gebelik planı için hekime danışmanızda fayda vardır. Durumunuz gebe kalmaya elverişli ise en kısa zaman da gebe kalmanız önerilebilir. Gebelik planınızı bir kaç ay ertelemeniz istenebilir.

Sevgili okurlar ; Düşükten sonra ne zaman adet olunur? Adlı makalemizi incelediniz. Sizin düşüğünüz nasıl gerçekleşti, düşük yapmadan önce belirtiler nelerdi , düşük sonrası ilk ne zaman adet oldunuz ? Düşükle ilgili deneyimlerinizi ve sorularınızı bizlerle bu başlık altın dan paylaşabilir, bir çok kişiye ışık olabilirsiniz. Ayrıca soracağınız sorulara en kısa zaman da dönüş sağlanacaktır.

blank

4 thoughts on “Bilgi : Kürtaj Sonrası İlk Adet Ne Zaman Olacağım ?

 • blank
  Kasım 7, 2020 tarihinde, saat 2:59 am
  Permalink

  Selamlar Mihra,

  Öncelikle geçmiş olsun hayatım. Evet adet olmuş olabilirsiniz. Kanamanız eğer adet kadar sürer ise zaman olarak adetsiniz demektir. Daha fazla sürmesi halinde mutlaka doktorunuz ile görüşün tekrar geçmiş olsun ama bana göre adet oldunuz.

 • blank
  Kasım 7, 2020 tarihinde, saat 12:42 am
  Permalink

  Merhaba. 9 Ekimde yoğun kanama sonucu bebeğin kalbi durdu ve kürtaj oldum . Yaklaşık on gün önce kanamam durmuştu.tekrar başladı adet olmuş olabilir miyim?

 • blank
  Eylül 24, 2018 tarihinde, saat 11:09 am
  Permalink

  Merhaba , Kanamanız devam ederken nasıl adet oldunuz. Bu durum sanılarla değerlendirilmez. Bir kadın doğum uzmnaına görünün.

 • blank
  Eylül 23, 2018 tarihinde, saat 1:24 pm
  Permalink

  Merhabalar ben ben 24 ağustosta 8haftalık bebeğimi kürtaja gerek kalmadan düşürdüm kanamam daha dewam ederken 22 eylülde adet oldum sanırım kanamam arttı düşük kanaması koyu kahverengiyken şimdi açık kırmızı buna adet kanaması diyebilirmiyiz cevaplarınızı bekliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.