Boş gebelik geçirdiğimi nasıl anlarım ?

Bu konu boş gebelik belirtileri ve tedavisi hakkında bilgiler içermektdir.

Beklenen mensiniz de gecikme oldu ve soluğu eczanede aldınız .Hemen bir test alıp gebe olup olmadığınıza baktınız.Test sonucu pozitif

ve çok mutlusunuz.Şimdi bunu teyit etmek için hekime koştunuz ve hekim muayene sonucu  boş gebelik olduğunu söyledi.Boş gebelik  hakkında henüz bir bilgiye sahip değilsiniz ve merak içindesiniz.Boş gebelik nedir,boş gebeliğin nedenleri nelerdir,boş gebelik nasıl anlaşılır.İşte biz bu noktada sizlerin merakını gidermek adına bu soruların yanıtını yazımızda vermeye çalışıcaz.

Su gebeliği olarak bilinen boş gebelik te kese oluşur ama içinde  bebek olmaz.Zaten isimden de anlaşılıyor.Boş gebelik genelde kromozal anomalilerin sonucudur.Yumurta ve sperm buluşur  oluşan yapı rahime yerleşir lakin kromozal anomali sonucu bebek oluşmaz.Oluşan sadece kese olur.Tıpkı normal bir gebe gibi mideniz bulanır,başınız döner ,kasık ağrınız ve halsiz olur.Kromozal anomalinin dışında boş gebeliğin nedeni tespit edilememiştir.

Boş gebeliğin belirtileri nelerdir?

Normal bir gebelikte olduğu gibi beklenen menste gecikme olur.Gebelik testleri pozitif çıkar.Hamilelik bulgularından sonra lekelenme,sancı ağrı olur.Vücut bu gebeliği dışarı atıp sonlandırır.Kanama çok fazla olur.

Daha önce boş gebelik geçiren bayanların en büyük kabusu  ve bize sık yöneltilen sorusu tekrar hamile kalırsam boş gebelik geçirirmiyim ? Boş gebelik tekrarlayıcı özellik göstermez.Boş gebelik sonrası normal bir gebelik süreci geçirmeniz mümkündür.

Boş gebelik nasıl anlaşılır ? Boş gebelik geçiren hastaların  çoğu evde kendiliğinden düşük yapabilirler.Düşük sonrası bunu teyit etmek güçtür.Başlangıcında usg incelemesi ile boş gebelik olup olmadığı anlaşılabilir.Boş gebelikte  her hastada olmasa bile lekelenme kanama gibi durumlar olabilir.Hekim muayenesi ile boş gebelik tespit edilebilir.Kanama olsun olmasın genelde kürtaj uygulanır.Kürtaj işlemi boş gebelikte 5-10 dakikadır.Kese alınmazsa ne olur ? Boş gebelik kesesi kürtaj ila alınmazsa ,kese büyüyebilir ve kanamaya yol açabilir.Bu hasta için tehlike arz eder.Evde kendiliğinden düşü olabilir demiştik lakin  aşırı kanama,parça kalması ve enfeksiyon söz konusu olabilir.Bir diğer soru ise boş gebelik sonrası kürtaj oldum tekrar hamile kalabilirmiyim ? Kürtaj sonrası bir komplikasyon gelişmediği sürece yapışıklık enfeksiyon gibi tekrar gebe kalabilirsiniz.Yani boş gebelik sonrası kürtaj olmanız hamile kalmanızı engellemez.

Boş gebelikle ilgili sorularınızı bu başlık altından bize yönlendirebilir,en kısa zamanda sorularınıza yanıt alabilirsiniz.Sağlıklı gebelik geçirmeniz dileği ile.

2016-04-06


En erken gebelik belirtileri nasıl oluyor ?

En erken gebelik belirtileri nasıl oluyor ?

Bu konu En erken gebelik belirtileri nasıl oluyor hakkında bilgiler vermektedir .

Aşılama sonrası  gebelik belirtileri ve gebelik testi

Aşılama sonrası gebelik belirtileri ve gebelik testi

Bu konu Aşılama sonrası gebelik belirtileri ve gebelik testi hakkında bilgiler içermektedir.

Hamilelikte nasıl beslenmeli nasıl beklenmeliyim sorularınıza cevaplar.

Hamilelikte nasıl beslenmeli nasıl beklenmeliyim sorularınıza cevaplar.

  Hamilelikte beslenme listesi ve hamilelikte nasıl beslenilir ? Sevgili hamilemiyimhesaplama.com misafirleri ve sevgili anne adayları... Büyük uğraşlar

Sorularla gebelik forumu

Sorularla gebelik forumu

Hemen hemen her kadın annelik taşımayı istiyor. Özellikle hamile kalınamama durumlarında bu tür sorunlar daha önceden

En erken gebelik belirtileri

En erken gebelik belirtileri

Erkenden hamilelik belirtileri ve erken gebelik belirtileri ? Merhabalar Ben Elif Gülendar Altıok, sizlere bir soru sormak

HCG TESTİNDE GEBELİK ÇIKMAYABİLİRMİ?

HCG TESTİNDE GEBELİK ÇIKMAYABİLİRMİ?

Merhaba beyza hanım 9 günlük gecikmem var.Bunun yanında baş dönmesi,mide bulantısı iştahsızlık söz konusu .Gebelik şüphesiyle


Yorum Gönder

  1. Banu diyor ki:(12 Ağustos 2016 16:27)

    Bundan 5 ay önce boş gebelık gecirdim ve kürtajla alindi. Tekrar hamile kalmak Icin ugrastik. Suan halen daha ni belırtı yok ben 37 eşim 41 ilk çocuğumuz olcakti inşAllah. Allahtan umudumuzu kesmıyoruz. Ama bu durumda Can\'ımızı sykmıyor degil. Suan tam Iki gün var mens. Gelmesıne ! Kendime yine soruyorum hamılemıyım değilmıyim. Ama bi değişiklik hissetmiyorum. Üzgünüm. Ne yapmalıyım. ?

    1. Site Yönetimi diyor ki:(13 Ağustos 2016 11:38)

      Merhaba mensiniz de gecikme varsa test yapın. Gebelik planı öncesi de hekime görünün.

Etiketler :