Çatlama iğnesinden sonraki gebelik belirtileri

Kısırlık tedavisi gören hastalara en sık önerilen ve uygulanan ilaçlar dan biri yumurta çatlatma iğnesidir. Yumurta çatlatma iğnesi öncesi yumurtalıklar başka bir ilaçla uyarılır , belli bir olgunluğa ulaşan yumurtalar, yumurta çatlatma iğnesi ile çatlatılır. Yumurta çatlatma iğnesi kullanan ve hamile kalan bir çok hasta var. Bu tedaviyi gören hastaların en çok merak ettiği sorulardan biri çatlatma iğnesi sonrası ne zaman gebelik testi yapılacağıdır. Bu yazımızda merak edilen bu sorunun yanıtını sizlere detaylı olarak vericez.

Bir çok çift çeşitli sebeplerden dolayı bebek sahabi olamamaktadır. Sorunlar kadın ve erkeğin her birinden kaynaklandığı gibi her ikisinden de kaynaklanabilmektedir. Kadınlarda görülen en sık problem yumurtlama bozukluğudur. Bir gebeliğin oluşabilmesi için , sağlıklı bir yumurtaya ve sağlıklı bir sperme ihtiyaç vardır. Sağlıksız ve kalitesiz yumurta gebe kalmada problem yaratmaktadır. İnfertili tedavisi alan bir çok kadında yumurta tembelliği, pkos, yumurtalık iltihabı gibi problemler gözlenmektedir.

 

blank
yumurta-catlatma-ignesi-nedir

Yumurtlama problemi yaşayan kadınlara genellikle yumurtlamayı sağlayan ilaçlar verilir. Bunlardan en tanıdık olanı klomendir. Klomenle yumurtalıklar uyarılır . Belli bir büyüklüğe gelen yumurtalar(18-20 mm) döllenmeye hazır hale gelmesi için yumurta çatlatıcı enjeksiyon uygulanır. Yumurta çatlatma iğnesi uygulandıktan 36 saat sonra yumurta çatlar. Ve döllenmeye hazır hale gelir. Yumurta çatlatma iğenesi cilde uygulanır .

Yumurta çatlatma iğnesinin en sık görülen yan etkisi OHSS dur. Yumurtalıkların aırı uyarılması sonucu oluşan bu durum, aşırı sancı,bulantı,ishal,kilo alma gibi belirtilerle kendini gösterir. Bu belirtilerden herhangi birini yaşarsanız mutlaka hekime görünün. Yumurta çatlatma iğnesi sonrası aşılama yapılacaksa genelde 36 saat sonra yapılır. Normal birliktelik öneriliyorsa doktorunuz sizi hangi günlerde birlikte olacağınız konusun da bilgilendiricektir. Yumurta çatlatma iğnesi sonrası gebelik testi adette gecikme olunca yapılır. Aşılama yapanlar ise aşılamanın 14. günü test yapabilir.

Sevgili takipçilerimiz; yumurta çatlatma iğnesi sonrası gebelik belirtileri de adet gecikmesi olunca başlar. Gecikme olmadan belirti yaşamazsınız. Çatlatma iğnesin den kaynaklanan gögüslerde hassasiyet,kasıklarda batma, vajinal akıntıda artış gibi durumlar sizi yanıltmasın. Şayet gebeliğin ilk belirtisi adet gecikmesidir. Adetiniz gecikince test yaparak gebe olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

blank
blank

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.