Çatlama iğnesinden sonraki gebelik belirtileri

470

Kısırlık tedavisi gören hastalara en sık önerilen ve uygulanan ilaçlar dan biri iğnesidir. öncesi yumurtalıklar başka bir ilaçla uyarılır , belli bir olgunluğa ulaşan yumurtalar, yumurta çatlatma ile çatlatılır. Yumurta çatlatma kullanan ve kalan bir çok hasta var. Bu tedaviyi gören hastaların en çok merak ettiği sorulardan biri çatlatma sonrası ne zaman gebelik yapılacağıdır. Bu yazımızda merak edilen bu sorunun yanıtını sizlere detaylı olarak vericez.

Bir çok çift çeşitli sebeplerden dolayı bebek sahabi olamamaktadır. Sorunlar kadın ve erkeğin her birinden kaynaklandığı gibi her ikisinden de kaynaklanabilmektedir. Kadınlarda görülen en sık problem yumurtlama bozukluğudur. Bir gebeliğin oluşabilmesi için , sağlıklı bir yumurtaya ve sağlıklı bir sperme ihtiyaç vardır. Sağlıksız ve kalitesiz yumurta kalmada problem yaratmaktadır. İnfertili tedavisi alan bir çok kadında yumurta tembelliği, pkos, yumurtalık iltihabı gibi problemler gözlenmektedir.

 

yumurta-catlatma-ignesi-nedir

Yumurtlama problemi yaşayan kadınlara genellikle yumurtlamayı sağlayan ilaçlar verilir. Bunlardan en tanıdık olanı klomendir. Klomenle yumurtalıklar uyarılır . Belli bir büyüklüğe gelen yumurtalar(18-20 mm) döllenmeye hazır hale gelmesi için yumurta çatlatıcı enjeksiyon uygulanır. Yumurta çatlatma iğnesi uygulandıktan 36 saat sonra yumurta çatlar. Ve döllenmeye hazır hale gelir. Yumurta çatlatma iğenesi cilde uygulanır .

Yumurta çatlatma iğnesinin en sık görülen yan etkisi OHSS dur. Yumurtalıkların aırı uyarılması sonucu oluşan bu durum, aşırı sancı,,ishal,kilo alma gibi belirtilerle kendini gösterir. Bu belirtilerden herhangi birini yaşarsanız mutlaka hekime görünün. Yumurta çatlatma iğnesi sonrası aşılama yapılacaksa genelde 36 saat sonra yapılır. Normal birliktelik öneriliyorsa doktorunuz sizi hangi günlerde birlikte olacağınız konusun da bilgilendiricektir. Yumurta çatlatma iğnesi sonrası gebelik testi adette gecikme olunca yapılır. Aşılama yapanlar ise aşılamanın 14. günü test yapabilir.

Sevgili takipçilerimiz; yumurta çatlatma iğnesi sonrası gebelik de olunca başlar. Gecikme olmadan belirti yaşamazsınız. Çatlatma iğnesin den kaynaklanan gögüslerde hassasiyet,kasıklarda batma, vajinal akıntıda artış gibi durumlar sizi yanıltmasın. Şayet gebeliğin ilk belirtisi adet gecikmesidir. Adetiniz gecikince test yaparak gebe olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir