Cilt kistleri nedenleri ve tedavisi

Cilt kisti ,cildin hemen altındaki sıvı dolu bir yumrudur. Genel de ve zararsızdır ve tedavi olmadan ortadan kalkabilir.Kistler vücudun birçok bölümünde gelişebilir. Saç derisin de bile çıkabilir.Birçok nedenden ötürü gelişebilirler -bazen belirgin bir sebep olmadan oluşabileriler.Cilt kistlerinin çoğu zaman tedaviye ihtiyaç duymazlar.  Genellikle ağrısızdırlar ve endişelenecek bir şey yoktur. Cilt kistleri  yüz, boyun ve gövde üzerinde bulunurlar. Bunlar kanserojen değildir ve hayatı tehdit etmezler. Ancak rahatsız edici olabilirler.

 

Sebastif kistler, cildin yaygın fakat  kanser olmayan   kistleridir. Kistler vücutta sıvı içerebilen anormalliklerdir.Sebasöz kistler çoğunlukla yüz, boyun veya gövde üzerinde bulunur. Yavaş gelişirler ve hayati tehlike oluşturmazlar, ancak kontrol edilmedikleri takdirde rahatsız edicidirler .Doktorlar genellikle bir kisti sadece fizik muayene ve tıbbi geçmişi ile teşhis ederler. Bazı durumlarda kanser bulguları için bir kist daha ayrıntılı incelenecektir.Yavaş gelişen ve genellikle ağrısız epidermoid kistler nadiren problemlere veya tedaviye ihtiyaç duyar. Ancak görünümü sizi rahatsız ediyorsa veya ağrılı, rüptüre veya enfekte ise hekime görünün.

 

Belirtiler

 

Kistler, iltihaplanırsa veya enfekte olurlarsa, ağrılı olurlar. Enfeksiyonlar bazen kist patladığından ortaya çıkar. Kistler, bir bezelyenden küçükten birkaç santimetreye kadar değişebilir Epidermoid kist belirtileri ve semptomları şunları içerir:

 

Cilt altında, genellikle yüzde, gövde de  veya boyun üzerinde küçük, yuvarlak bir yumuru

Kistin orta açılımını tıkayan küçük bir siyah nokta

Kistten bazen boşalan kalın, sarı, kötü kokulu bir materyal

Bölgede kızarıklık, şişme ve hassasiyet,

 

Pilar kistleri tipik olarak orta yaşlı yetişkinleri, özellikle kadınları etkiler.Pilar kist genelde saç derisin de çıkar.Epidermoid kistler genital bölgedeki yüz, boyun, göğüs, omuzlar veya ciltte yaygın olarak görülür.Genç ve orta yaşlı yetişkinleri etkiler ve özellikle akne hastalarında görülür . Birçok kişi epidermoid kistleri sebase kist olarak adlandırır, ancak bunlar farklıdır. Gerçek sebase kistler daha az yaygındır. Bunlar saçları ve cildi (yağ bezlerini) yağlayan yağlı maddeleri salgılayan bezlerden kaynaklanır.

 

Risk faktörleri

Neredeyse herkes bir veya daha fazla epidermoid kist geliştirebilir, ancak bu faktörler sizi daha duyarlı yapar:

 

Ergenlik çağında olmak

Akne öyküsü olanlar

Genetik bozukluklara sahip olma

Hassas cilt

 

Epidermoid ve pilar kistleri nedir?

Kist, sıvı veya yarı akışkan bir madde ile dolu bir kesedir. Kistler vücudun çeşitli yerlerinde gelişir ve vücudun farklı dokularından ortaya çıkar. Cilt yüzeyinde oluşan en yaygın kist tiplerinden ikisi epidermoid ve pilar kistlerdir.

 

Sebase kistlere neyin sebebi olabilir?

 

Sebastif kistler, ciltteki tıkanmış bezler veya şişmiş kıl köklerinden kaynaklanabilir. Deri travması da olabilir. Kistler bazen kalıtsaldır.

 

 Tedavi

Doktorunuz bir kisti boşaltarak veya cerrahi olarak çıkararak tedavi edebilir. Çoğu kist sağlığınıza zararlı olmadığından, doktorunuz sizin için uygun olan tedavi seçeneklerini seçmenizi sağlayacaktır.Doktorunuz ayrıca cilt hücrelerini sıyırıp inceleyebilir ve onları mikroskopta inceleyebilir veya laboratuarda ayrıntılı analiz için cilt örneği alabilir (biyopsi).Epidermoid kistler yağlı kistlere benzemekle birlikte farklıdırlar. Gerçek epidermoid kistler saç folliküllerine veya cildin dış tabakasına  hasar verir.Rahatsizlik veya kozmetik sorunlara neden olmazsa, genellikle bir kisti yalnız bırakabilirsiniz

 

Enjeksiyon. Bu tedavi, kistin şişmesini ve iltihaplanmayı azaltan bir ilaç enjekte etmeyi içerir.

İnsizyon ve drenaj. Bu yöntemle, doktorunuz kisti küçük bir kesim yapar ve içerikleri yavaşça sıkar. Bu oldukça hızlı ve kolay bir yöntemdir ancak kistler genellikle bu tedaviden sonra tekrar eder.

Küçük ameliyat. Doktorunuz tüm kisti kaldırabilir.Küçük cerrahi, güvenli ve etkilidir ve genellikle kistlerin tekrarlanmasını önler.Kistiniz iltihaplıysa, doktorunuz cerrahiyi erteleyebilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.