Çoğul gebelik hakkında bilmeniz gerekenler

Çoğul gebelik birden fazla gebeliğin tanımıdır. Çoklu gebelikler iki,üçüz , dördüz olabilir. Adet döngüsü sırasında birden fazla yumurta salınırsa ve her biri bir sperm tarafından döllenirse, birden fazla embriyo uterusunuza yerleşebilir ve büyür. İkiz gebelikler tek yumurta yada çift yumurta ikizleri olarak sınıflandırılır. Çift yumurta ikizleri iki ayrı yumurtanın iki ayrı sperm tarafından döllenmesi ile oluşuyor.

 

 

Çoğul gebelikler genelde kısırlık tedavisinde kullanılan ilaçlardan kaynaklanmaktadır. İlaçlarla uyarılan yumurtalık birden fazla yumurtanın salınmasına neden olur . Böylelikle ikizler,üçüzler dördüzler olabilir. 35 yaşından büyük kadınların, adet kanamaları sırasında genç kadınlara göre iki veya daha fazla yumurta salma olasılığı daha yüksektir. Bu nedenle çoğul gebelik ileri yaştaki kadınlarda daha sık görülür.

Çoğul gebeliğe sahip olan kadınlarda HCG değerleri yüksek olur. Yalnız şunu belirtelimki sadece hcg değerine bakıp çoğul gebeliğe sahip olup olmadığınız anlaşılmaz. Ancak ultrason yardımı ile durum netlik kazanır. Çoğul gebeliğe sahip olan kadınlarda mide bulantıları daha keskin olabilir, gögüsler hassaslaşır ve daha hızlı kilo alırlar.

Birden fazla gebelik süresince aktif kalmak sağlık için önemlidir, ancak yoğun egzersizden kaçınmanız gerekebilir. Yüzme, doğum öncesi yoga ve yürüme gibi düşük etkili egzersizi deneyin. Günde 30 dakikalık bir egzersizi hedeflemelisiniz. Hamilelik sırasında sorunlar ortaya çıkarsa, egzersizden kaçınmanız önerilebilir.

Çoğul gebelğe sahipseniz bir takım komplikasyonlar açısından risk altında olabilrisiniz. Çoğul gebeliklerin en sık görülen komplikasyonu preterm doğumdur. Bütün ikizlerin yarısından fazlası preterm doğar. Daha yüksek dereceli katlar neredeyse her zaman preterm doğar. 37 haftalık gebeliklerden önce doğan bebekler, nefes alma, beslenme sorunları gibi kısa ve uzun vadeli sağlık sorunları riski taşıyor olabilir. Öğrenme ve davranış bozuklukları gibi diğer sorunlar daha sonra çocuklukta veya yetişkinlikte ortaya çıkabilir.

Preeklampsi , genellikle gebeliğin 20. haftasından sonra veya doğumdan sonra başlayan kan basıncı bozukluğudur. Çoğul gebeliklerde tek gebeliklerden daha sık görülür. Ayrıca erken ortaya çıkma eğilimi gösterir ve çoklu gebeliklerde daha şiddetli olur. Preeklampsi vücudunuzdaki birçok organa, en çok böbreklerinize, karaciğerinize, beyne ve gözlerinize zarar verebilir. Preeklampsi, kötüleşip nöbetlere neden olur, eklampsi denir.

Çoğul gebeliği olan kadınlar, gestasyonel diyabet riski taşırlar . Bu durum preeklampsi ve yaşamın ilerleyen dönemlerinde diyabet gelişme riskini artırabilir. Yeni doğanların solunum problemleri veya düşük kan şekeri seviyeleri olabilir. Diyet, egzersiz ve bazen ilaçlar bu komplikasyonların riskini azaltabilir.Bu nedenle düzenli olarak hekim kontrollerinizi sağlayın.

Sevgili okurlar Çoğul gebelik hakkında bilmeniz gerekenler başlıklı makalemizi incelediniz. Konuya dair soru ve yorumlarınızı bizlerle bu başlık altın dan paylaşabilir, sorularınıza en kısa zaman da yanıt alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.