Devic hastalığı nedir ?

Devic hastalığı olarak da bilinen nöromyelitis optik (NMO) nadir bir nörolojik durumdur.Nörolojik durumlar, beyin, omurilik  sinir hastalıkları veya hasarından kaynaklanır.NMO en çok optik sinirleri ve omuriliği etkiler ve bu da optik nevrite ve transvers myelite neden olabilir .NMO lu her kişi farklı belirtiler görür ve bireysel olarak özel bakım ve destek ister… Bu makale Devic,devic hastalığı,devic hastalığı nedir,devic hastalığı nedenleri,devic hastalığı belirtileri,devic hastalığı tedavisi ile ilgili bilgiler içermektedir.

 

Nöromyelitis optik (NMO), esas olarak optik sinirleri ve omuriliği hedef alan ve çoğunlukla ağır derecede sakatlığa ve nadiren yaşamı tehdit eden solunum yetmezliğine yol açan iltihaplı bir demiyelinizan hastalıktır. Klinik bulguları multipl skleroz (MS) ile örtüşse de, yerleşmiş vakalarda bu iki durum, klinik, radyolojik ve rutin omurilik sıvısı çalışmaları temelinde ayırt edilebilir. Erken vakalarda veya NMO nun sınırlı formlarında teşhis etmek zordur.NMO, vücudunuzun bağışıklık sistemi, merkezi sinir sisteminizdeki ( beyniniz ve omuriliğinizin) sağlıklı hücrelerine saldırdığından gerçekleşir . Bu saldırılar günler veya haftalar boyunca gerçekleşebilir

 

NMO nun başlıca semptomlarından bazıları şunlardır:

Kas güçsüzlüğü – hareket kabiliyetini etkileyebilen bir veya daha fazla kasta azaltılmış mukavemet
Görme engeli
Sinir ağrısı – keskin, yanma, ateş veya uyuşma ağrısı olabilir
Spazmlar – kas kontrolünü etkileyen sinir hasarı
Mesane, bağırsak ve cinsel sorunlar

Optik nevrit

Optik nevrit, sinirin gözlerden beynin enflamasyonudur.Bu görme kaybına nedne olabilir tek gözü etkilediği gibi her iki gözüde etkileyebilir.

Transvers miyelit

Transverse miyelit, omuriliğin iltihabıdır. Kol ve bacaklarda güçsüzlüğe neden olur . Spinal kordun etkilenen alanının altında hissizlik, karıncalanma veya yanma ve dokunma, soğuk ve sıcaklığa duyarlılık artabilir.

 

Devic hastalığının test edilmesi, omuriliğin iltihaplanmasını göstermek için MRI (manyetik rezonans görüntüleme) taramalarını içerebilir.Devic hastalığı olan bir kişide, MR taraması omuriliğin uzun bir bölümünde iltihaplanma gösterebilir.Nöromyelitis optik hastalarının yaklaşık dörtte biri , miyasteni gravis , sistemik lupus eritematosus veya Sjögren sendromu gibi başka bir otoimmün bozukluğun belirtileri veya semptomlarına sahiptir. .Omurganızdan ve kanından sıvı  alabilir..

 

NMO, otoimmün bir durumdur, bu da kişinin bağışıklık sisteminin (vücudun hastalık ve enfeksiyona karşı doğal savunması) anormal tepki vermesi ve vücudun dokularına ve organlarına saldırması anlamına gelir.Doktorunuz sizi muayene edicek ve düşünce, görüş , konuşma, güç ve refleksleri kontrol edecektir. NMO nun doğru tanı konması önemlidir. Bazen beyin ve omurilik etkilenen ve benzer belirtilere sahip olan multipl skleroz ile karıştırılabilir . Bununla birlikte, tedavi farklıdır. NMO için tedavi yok, bu nedenle tedavi, saldırıları ve semptomları yönetmeyi ve nüksleri önlemeyi amaçlıyor.NMO lu her insan farklı şekilde etkilenir ve bazıları diğerlerinden daha hafif semptomlara sahip olabilir.Bu makale bilgilendirme amaçlıdır.Makalede yer alan septomlara sahipseniz en kısa zaman da hekime görününüz..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.