Dış gebelik olduğumu nasıl anlarım ?

Dış gebelik normaldışı gerçekleşen bir gebelik halidir. Hergün sayfamıza  hamile olduğunu öğrenen bayanlar tarafından ,gebeliğinin dış gebelik olup olmadığı hakkında yüzlerce soru almaktayız. Gelen sorular ilk defa anne olacakların ne kadar endişeli olduğunu gösteriyor.

Hcg değerim 110 dış gebelikmi, Hcg değerim 11000 bu dış  gebelik olabilirmi, doktorum keseyi görmedi dış gebelikmi geçiryorum gibi soruları sıklıkla alıyoruz. Bizde anne adaylarımızın hem merakını hemde endişesini gidermek adına bu makaleyi yazma gereği duyduk. Makalemizin devamın da dış gebelikle ilgili tüm ayrıntıları bulabilirsiniz..

Dış gebelik spermle yumurtanın döl yatağı dışında  oluşup sıklıkla tüplerde yerleşmesi ve gelişmesidir.  Normal gebelikte döllenen yumurta rahimde yerleşip gelişmeye başlar. Dış gebelikte ise genelde döllenen yumurta tüplerde gelişir ve büyür .Bu durum  normal değildir ve anne adayının hayatına mal olabilir.

Dış gebelik tüplerin birinde gelişip büyüdüğü zaman etrafındaki dokulara zarar verir ve etrafındaki damarların yırtılmasına neden olur. Yırtılan damar sonucu kanama başlar . Bu durum anne adayı için hayati risk oluşturur. Hayati risk durumunda yapılacak ilk müdahale ameliyattır.  Fakat günümüzde erken teşhis edilen dış gebelik ilaçlada tedavi edilebilmektedir. Dış gebeliği normal gebelikten başta ayırd etmek güç olucaktır. Tıpkı normal gebelik gibi dış gebeliktede hcg değeri gebelik lehinedir. Hastada mide bulantısı baş dönmesi, kokulara karşı hassasiyet durumları olabiliyor.
Dış gebelik başlarda belirti vermez. İlerleyen aşamalarda şiddetli kasık ağrıları olabilir. Kadının yaşı, rahim içi yapışıklıklar, tüplere ve kanallara bağlı sorunlar, sigara tüketimi, genital kitleler, çok sayıda kürtaj  dış gebeliğin nedenleri arasındadır.

Dış gebelik belli aralıklarla yapılan hcg testi ile anlaşılabilir. Değer olduğundan fazla yükselir .Hekim muayenesi ile durum netleşir ve hastaya tedavi  uygulanır. Bu yüzden bize gelen her hcg değerine gebelik var derken biraz ihtiyatlı davranıyoruz. Her hcg değeri gebelik lehine olmayabilir. Gebeliğin teyidi için hekim kontrolü şart. Bazı anne adayları hamile olduğunu öğrendikten sonra sadece keseyi göebileceği haftada hekim kontrolüne başlar. Bizim anne adaylarına tavsiyemiz hamile olduğunuzu öğrendikten hemen sonra hekim kontrolünde olmalıdır.  Ayrıca kendi kendinize hcg değerine bakıp gebeliğinizin seyri hakkında tahminlerde bulunmayın. En sağlıklı bilgiyi ancak hekiminizden alabilirsiniz. Dış gebelik nedir,dış gebeliğin tedavisi hakkındaki bilgileri  incelediniz. Dış gebelik ile ilgili sorularınızı bizlere bu başlık altın dan yönlendirebilir,sorularınıza en kısa zaman da yanıt alabilirsiniz.

2 thoughts on “Dış gebelik olduğumu nasıl anlarım ?

 • blank
  Ocak 30, 2017 tarihinde, saat 7:25 am
  Permalink

  Beklenen mensiniz gerçekleşmiş gebelik söz konuus değil ama tedbiren yinede test yapın..

 • blank
  Ocak 29, 2017 tarihinde, saat 11:13 am
  Permalink

  Aralik 28 de bi birlikteligimiz oldu ve birliktelikten bir gün sonra ella kullandim adetim bir iki gün önce oldu ocak 16 da 22 sinde tamamen bitti ve ocak 28 de aksam agrilarla bulantiyla birden yeni adet olur gibi degilde adetmiste bitmeden son kanama olur gibi birden oldu ve gitti bidahada olmadi hamile olma ihtimalim varmidir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.