Diş nasıl fırçalanmalı ?

Diş fırçalama diş bakımı rutinin önemli bir parçasıdır. Temiz dişlere sahip olmak hem gülümsemeniz hem de genel sağlık için önemlidir.Aşağıda, fırçalama deneyiminizi geliştirmenize yardımcı olabilecek bazı yararlı ipuçları ve teknikler bulunmaktadır. Bununla birlikte, mevcut oral sağlık durumunuza bağlı olarak, herhangi bir tekniği uygulamadan önce bir diş hekimine danışmak en iyisidir.Diş,diş fırçalama,diş fırçalama tekniği,diş nasıl fırçalanır,diş bakımı,diş temizliği,oral sağlık ile ilgili tüm detayları makalemizin devamın da bulabilirsiniz.

 

Dişlerinizi nasıl doğru fırçalayacağınızı bilmek önemlidir, böylece diş eti iltihabı ve diş çürüğü gibi durumlardan kaçınabilirsiniz.Kötü fırçalama tekniği, diş yüzeyinin aşınmasına neden olabilir. Dişeti dokusu çok hassas olduğundan, diş fırçanızdaki kıllardan hasar görebilir ve diş hassasiyetine neden olabilir.Dişlerinizi yumuşak kıllı bir fırça ile günde iki kez fırçalayın. Fırçanızın büyüklüğü ve şekli ağzınıza sığmalı ve tüm alanlara kolayca erişebilmelisiniz.Diş fırçanızı her üç dört ayda bir değiştirin veya kıllar yıpranmışsa daha çabuk değiştirin. Aşınmış bir diş fırçası dişlerinizi temizlemek için iyi bir iş yapmaz.

 

Dişlerinizi nasıl düzgün bir şekilde fırçalamayı öğrenmek, sağlıklı diş ve dişetleri korumanın ilk adımıdır. Artı, diş kaybının başlıca nedenleri olan diş çürüğü ve diş eti hastalığı riskini en aza indirmeye yardımcı olur.

 

Doğru fırçalama  tekniği

 

Diş fırçanızı diş etlerine 45 derece açı ile yerleştirin.

Fırçayı hafifçe (diş genişliğinde) darbelerle öne arkaya hareket ettirin.

Dişlerin dış yüzeylerini, iç yüzeylerini ve çiğneme yüzeylerini fırçalayın.

Ön dişlerin iç yüzeylerini temizlemek için fırçayı dikey olarak eğin ve birkaç yukarı-aşağı  hareket  ettirin.

 

 

Aşama 1

Diş fırçanızın başını dişlerinize karşı yerleştirin, ardından diş ipi çizgisine karşı 45 derecelik açıyla eğin.

Fırçayı, her dişin tüm yüzeylerinde, birkaç kez, küçük dairesel hareketlerle hareket ettirin.

Adım 2

Kılları diş eti hattına karşı açılı tutarak, üst ve alt dişlerin dış yüzeylerini fırçalayın.

Aşama 3

Tüm dişlerin iç yüzeylerinde aynı yöntemi kullanın.

4. Adım

Dişlerin ısırıcı yüzeylerini fırçalayın.

Adım 5

Ön dişlerin iç yüzeylerini temizlemek için fırçayı dikey olarak eğin ve fırça ön kısmı ile birkaç küçük dairesel vuruş yapın.

6. Adım

Dilinizi fırçalamak nefesinizi tazelemek ve bakterileri çıkararak ağzınızı temizlemenize yardımcı olacaktır.

 

Beyazlatma yapan diş macunu, içki içmek veya sigara içmek gibi yüzey lekelerini gidermek suretiyle dişleri beyazlatmak için görünebilir. Bununla birlikte, beyazlatan diş macunu dişlerinizin doğal rengini değiştiremez veya diş yüzeyinden daha derinlere inen bir lekeyi aydınlatamaz.Bir florür diş macunu kullanın. Sadece plak kaldırmaya yardımcı olmaz, aynı zamanda diş minesini güçlendirmeye yardımcı olur.

 

Özellikle küçük bir ağzınız varsa fırça kafasının boyutu da önemlidir. Fırçalar ayrıca çeşitli boyutlarda  ve farklı açılara sahiptir. Bazıları diğerlerinden daha esnektir.insanlar, kılların ne kadar sert olursa o kadar çok temizleyeceğini düşünüyorlar.Ama bu yanlıştır.Yumuşak kıllar sert kıllardan çok daha etkili bir şekilde temizlerler. Sert kıllar aslında diş yapınızı aşabilir.Yumuşak kıllarla bir diş fırçası seçin (diş eti tahrişini veya diş minesini en aza indirebilir).Diş tozu hassas dişler için diş macununun alternatifi olabilir. Dişlerin tüm yüzeylerini fırçaladığınızdan emin olun, bu da yaklaşık iki dakika sürecektir. Dişlerin iç yüzeylerini, dış yüzeylerini ve çiğneme yüzeylerini fırçalamayı unutmayın.

 

Diş ipini günde en az iki kez kullanmak dişlerin arasına sıkışan gıdaları temizlemeye yardımcı olur. Bakteri gelişimine neden olduğu için bu küçük gıda parçacıklarını çıkarmak önemlidir.Fırçalama, kahvaltıdan önce yapılmalı ve en son gece yatmadan önce gece yapılmalıdır.Düzenli, kapsamlı fırçalama diş çürümesinin ve diş eti hastalığının önlenmesinde çok önemli bir adımdır. Fırçalama diş çürümesini teşvik eden bakterileri ve diş eti hastalığına neden olabilecek plağı giderir.İdeal olarak, her yemeğin ardından fırçalamanız gerekir, çünkü dişler üzerindeki bakteri saldırısı yedikten birkaç dakika sonra başlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.