Doğum ile ilgili bilinmesi gerekenler

Bu konu Doğum ile ilgili bilinmesi gerekenler hakkında bilgiler vermektedir.

Çok heyecanlı bir zaman .  Sabırın yerini sabırsızlık aldı ve bir an önce bebeğinizle buluşmayı diliyorsunuz. Dokuz ay boyunca

beklediniz  nihayet bebeğiniz size ve hayata merhaba demeye hazırlanıyor. Doğum ile ilgili  hem heyecan hem endişe duyuyorsunuz. Doğum  hakkında merak ettiklerinizi bu yazıda  bulabilirsiniz..

 


Doğum, birkaç aşamaya bölünmüştür ve doğum sürecinde her biri belirli bir rol oynamaktadır. Vücudunuza neler olduğunu anlamak, kaygılarınızı gidermekte ve bebeğinizin doğumuna konsantre olmanıza yardımcı olacaktır. Doğum, doğum nedir,doğum belirtileri,doğum nasıl anlaşılır,doğum nasıl gerçekleşir ile ilgili tüm ayrıntıları makalemizin devamın da bulabilirsiniz.

 

Bebeğin sadece% 3-5'i tahmini vade tarihlerinde doğar; bebeklerin yaklaşık% 40'ı tahmini varış tarihinden iki hafta önce doğar ve% 40'ı ise iki hafta sonra doğar. Gebelerin çoğu doğum işaretlerini yaşasada  kimisi  herhangi bir belirti yaşamayabiliyor. Peki doğumun işaretleri nelerdir ?  Tüm ayrıntıları sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz.

Suyun gelmesi

Yaygın olarak suyun gelmesi olarak bilinen bu durum, amniyotik kese (bebeği çevreleyen sıvı dolu kese) patlar ve amniotik sıvı damlama veya rahimden boşalmaya başlar. Bu doğumun ilk işartlerindendir.

Kasılmalar 

Kadınlar arasında farklılık gösterebilen ve menstrüel kramplara benzer şekilde vurma, sıkma, bıçaklama veya benzeri olarak tanımlanabilen kasılmalar doğumun belirtisidir . Kasılmalar uterusunuzun sıkılıp bırakılmasıdır. Bu hareketler sonunda bebeğinizin rahim ağzından geçmesine yardımcı olur. Kasılmalar, ağır kramp veya sırttan başlayan ve öne doğru hareket eden basınç gibi hissedilebilir.


Serviks rahmin vajinaya açılan en düşük kısmıdır. Serviks yaklaşık 3 ila 4 santimetre uzunluğunda boru şeklindeki bir yapıdadır ve rahim boşluğunu vajinaya bağlayan bir geçit bulunur. Doğum sırasında, serviksin rolü, gebeliğin devam etmesinden bebeğin doğumunu kolaylaştırmaya kadar değişmelidir. Sonunda, servikal kanal, servikal açıklığın kendisinin 10 santimetre çapına ulaşıncaya ve bebek doğum kanalına geçene kadar açılmalıdır. Ağır yaralanmalar yaygın olmamasına rağmen, bu süreçte serviks yırtılabilir ve nihayetinde onarım gerektirebilir.

Normal doğum yapmaya karar verirseniz.

Doğal bir doğum yapmaya karar verirseniz (ağrı kesici olmadan doğum yaparsanız), her türlü hissi hissedeceksiniz. En çok deneyimleyeceğiniz iki duyu, acı ve baskı olucaktır.

Epidural Olmayı Seçtiyseniz

Doğum sırasında hissettiğiniz şey, epidural bloğun etkisine bağlı olacaktır. İlaç sinirleri düzgün şekilde etkisiz hale getirirse, hiçbir şey hissetmeyebilirsiniz. Eğer orta derecede etkili ise, biraz baskı hissedebilirsiniz.

Bebek vajinaya girerken cildiniz ve kaslarınız esniyor. Labia ve perineum (vajina ve rektum arasındaki bölge) sonunda maksimum germe noktasına ulaşır. Bu noktada, cilt yanmış gibi hissedilebilir . Bebeğin kafası ortaya çıktıkça, basınçtan büyük bir rahatlama olur, ancak muhtemelen yine de biraz rahatsızlık hissedersiniz. Bebeğin başı çıktıktan sonra omuzlar görünmeye başlar doktorunuz  biraz daha ıkanmanızı  istiyecektir. Tam bir ıkınmayla bebeğin tüm vücudu nihayet dışarı çıkar.Plasenta  bebeği dokuz ay boyunca destekleyen ve koruyan amniyotik kesedir. Doğumdan hemen sonra plesanta dışarı çıkacaktır.Plesenta kendiliğinden çıkmaz ise müdahale gerekebilir.

2017-02-23


Gebelikte ciğer yenir mi ? Hakkında bilinmesi gerekenler

Gebelikte ciğer yenir mi ? Hakkında bilinmesi gerekenler

Hamilelikte ciğer yenir mi ? Ciğere dokunmak bebeğimizde iz yapar mı ? Ciğerin bebeğe zararı olur

Hamileliğin Dokuzuncu ayında yapılması ve bilinmesi gerekenler

Hamileliğin Dokuzuncu ayında yapılması ve bilinmesi gerekenler

Hamileliğin 9. Ayında ne gibi değişiklikler olur, neler yapmalı ve nelere dikkat etmelisiniz ? Artık mutlu sona

Hamilelikte demir eksikliği hakkında bilinmesi gerekenler

Hamilelikte demir eksikliği hakkında bilinmesi gerekenler

Hamilelikte demir eksikliği nasıl giderilir belirtileri ve zararları nelerdir ? Demir eksikliği bir kansızlık çeşididir. Normalde bizim

Hamilelikte karın ağrısı ve ishal hakkında bilinmesi gerekenler

Hamilelikte karın ağrısı ve ishal hakkında bilinmesi gerekenler

Hamilelikte karın ağrısı ve ishal olur mu karın ve kasık ağrısı için neler yapmalı tüm ayrıntılar bu konumuzda sizlerle...

Hamilelikte diş ağrısı diş çekilir mi ve dişin tedavisi hakkında bilinmesi gerekenler

Hamilelikte diş ağrısı diş çekilir mi ve dişin tedavisi hakkında bilinmesi gerekenler

Gebelikte diş ağrısı - Hamilelikte diş çekilir mi - Hamilelikte dişin tedavisi nasıl yapılmaktadır ? Gebelik sürecince

Progesteron hormon testi nasıl ne zaman yapılıyor bilinmesi gerekenler

Progesteron hormon testi nasıl ne zaman yapılıyor bilinmesi gerekenler

Progesteron 21. gün testi nedir ? Nasıl ve ne zaman Yapılır ? Sevgili hamilemiyimhesaplama.com misafirleri. Biz kadınların


Yorum Gönder

Etiketler :