Doğum kontrol hapı kullanırken kanama lekelenme olması

Doğum kontrol yöntemlerin den en yaygın olarak kullanılan ve tercih edilen ilaçlardan biridir , doğum kontrol hapları. Düzenli kullanıldığın da istenmeyen gebelikten korur. Doğum kontrol hapı kullanımın da  lekelenme yaşayan bayanlar , bunun normal bir durum olup olmadığını merak ediyor. Doğum kontrol hapı kullanırken kanama , lekelenme  olması ile ilgili detayları yazımızın devamın da bulabilirsiniz.

Doğum kontrol hapları bayanlar arasında en çok tercih edilen  oral kontra septiflerdir. İki gruptur.  Biri östrojen  ve progesteron hormonu  içeren , diğeri   progesteron içeren haplardır. Kullanımı nın pratik olması, bayanlar için kolaylık sağlıyor. Bu  doğum kontrol hapları nın hepsi hormon içeriyor.

Doğum kontrol hapları   mensin ilk 5 günün başlanabilir. Tabi ilk günü  başlaması istenmeyen gebelik için yüksek koruma sağlar.  21 gün  ara vermeden kullanılan doğum kontrol hapları  ,7 günlük arayla tekrar kullanılır. Yani ilaç bitimi sonrası  7 günlük dönemde mens başlar. 21 gün ilaç 7 gün ara şeklinde kullanılır. İlacın etkili olması için düzenli alınması gerekiyor. Her gün aynı saatte unutmadan ilacınızı alın. Unutmamak için telefonunuzun alarmını ayarlayın.

Doğum kontrol hapları sadece gebelikten korumaz. Aynı zaman da  adetlerin düzenini sağlar, ağrılı adet görmeyi engeller, rahim kanserini,yumurtalık kanserini , bağırsak kanserini azaltır.  Bunun yanısıra meme kistlerinede iyi gelmektedir.  Miyom görülme sıklığında azalma,adet döneminde aşırı kanama  ,aşırı tüylenme gibi olumsuzlukları da engeller. Doğum kontrol haplarının gebelikten koruma oranı  haplar düzenli alındığında  ve yeni kutuya zamanında başlandığında %99 dur.

Doğum kontrol  hapları nın kullanımı ile ilgili detayları yazdık. Doğum kontrol hapı kullanırken bazı bayanlar da lekelenme ,kanama gibi durumlar da görülmektedir. Bu  durumu yaşayan bayanlar ilacın olası etkisi olup olmadığını merak ediyor. Doğum kontrol hapı nın ilk kullanımı esnasın da lekelenme  olabilmektedir. Bir dahaki ay bu durum ortadan kalkmaktadır. Yani ilk defa doğum kontrol hapı kullanıyorsanız ve lekelenme görüyorsanız bu normal bir durumdur.

Doğum kontrol hapı kullanımı sonrası adet kanaması 7 günden uzun sürerse durumu mutlaka hekime bildirin.Kendi başınıza ilacı değiştirmeyin. Doğum kontrol hapı kullanırken hamile kalırmıyım diye sorular da sayfamıza sıklıkla gelmekte . Bu sorunun yanıtı evettir. Doğum kontrol hapı kullanırken çok nadir de olsa gebelik oluşabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.