Doğum kontrol hapları kısırlık ve kanser yapar mı ?

Bu konu Doğum kontrol hapları kısırlık ve kanser yapar mı hakkında bilgiler vermektedir.

İstenmeyen gebelikleri engellemede aynı zamanda mens düzensizliğini gidermede kullanılan doğum kontrol hapları oldum olası tartışılan bir konu olmuştur.Uzun süre

kullanırsa kanser,kısırlık gibi vakalara yol açtığı  hep idda edilmiştir.Peki gerçekten doğum kontrol hapları kanser yapıyormu,doğum kontrol hapları nın kısırlıkla bir ilişkisi varmı tüm detayları yazımızın devamın da bulabilirsiniz.

 

Doğum kontrol hapları düzenli kullanıldığında son derece etkili  ve kolay kullanılan ,gebeliği engelleyen ilaçlardır.Bayanların güvenli limanı diyebiliriz tabiki unutulmadığı sürece..Modern hayatın bir parçası olan doğum kontrol  hapları her yaş gurubunun tercih ettiği bir ilaçtır.Doğum kontrol haplarının yan etkileri memelerde hassasiyet,başağrısı,bulantı,depresyon,sivilcelenme duygu bozuklukları,tansiyon hastalarında yüksek tansiyon görülmesi,kiloda artış ,adet görememe dir.Ayrıca cinsel istekte azlama,emziren bayanalrın sütünün kalitesinide azaltır.Bu yan etkiler ilacın  östrojen ve progesteron içermesinden kaynaklanır.Bu yan etkiler herkeste görülmeyebilir.

 

Doğum kontrol hapı kullanan  kadınlarda damar tıkanıklığıda gözlenmektedir.Şimdi çok merak edilen ve tartışılan soruya değinelim .Özellikle yeni evlenen çiftler erken diye çocuk sahibi olmak istemiyor ve doğum kontrol hapını kullanmaktan çekiniyor.Ve bize bu konu hakkında sorular geliryor. Doğum kontrol hapları kısırlık yaparmı ? Aksine doğum kontrol hapları yumurtalıkları düzene soktuğundan ve hormanları dengelediğinden kısırlık tedavisinde kullanılır.Doğum kontrol hapı kullanmış olmak gebe kalma şansını azaltmaz. Hap bırakıldıktan hemen sonra gebe kalınabilir.  Bir diğer soru ise doğum kontrol hapları kanser  yaparmı ? Doğum kontrol hapları  kanser oluşmasına sebep olmaz ancak memede herhangi bir bozuk yapı ve ya genetik yatkınlık varsa, o yapının kansere dönüşmesini hızlandırır.

 

Özetle ; İstenmeyen gebeliği önlemede etkili bir koruma sağlayan doğum kontrol haplarının , adet kanamalarını düzenlemek, adet ağrılarını azaltmak, hormonları dengelemek ve rahim kanserinden korumak gibi bir çok faydası bulunmaktadır.Doğum kontrol hapları kısır bırakır inanışı yanlıştır.İlaç bırakıldıktan 3 aylık bir sürede gebelik elde edilir.Meme kanseri yaptığı konusu tartışılmalıdır.Çünkü meme kanserini tetikleyen bir çok neden vardır.Ve meme kanseri pat diye ortaya çıkan bir durum değildir.Meme kanserinin gelişimi yıllar alan bir süreçtir.Doğum kontrol hapını kullanmaya başlamadan önce ,olası riskler için mutlaka hekime danışın.Konu ile ilgili sorularınızı bu başlık altından bize yönlendirebilir,en kısa sürede yanıt alabilirsiniz.

 

 

2016-04-21


Servikal kanser nedir ?

Servikal kanser nedir ?

Bu konu Servikal kanser nedir hakkında bilgiler vermektedir.

Varikosel kısırlık yaparmı ?

Varikosel kısırlık yaparmı ?

Bu konu varikoselin kısırlık üzerindeki etkisi ve tedavisi ile ilgili bilgiler vermektedir.

Kısırlık belirtileri nelerdir?

Kısırlık belirtileri nelerdir?

Bu konu kısırlık belirtileri nelerdir hakkında bilgiler vermektedir.

Kısırlık nedenleri ve tedavisi

Kısırlık nedenleri ve tedavisi

Bu konu , Kısırlık nedenleri ve tedavisi hakkın da bilgiler vermektedir.

Sigaranın kısırlık üzerindeki etkileri

Sigaranın kısırlık üzerindeki etkileri

Bu konu sigaranın kısırlık üzerindeki etkileri hakkında bilgiler vermektedir.

Rahmin ters olması kısırlık yaparmı?

Rahmin ters olması kısırlık yaparmı?

Sayın hocam 1,5 yıllık evliyim çocuğum olmuyor.Eşimin spermine bakıldı benimde rahim filmim çekildi,Rahmimin ters olduğu ortaya


Yorum Gönder

Etiketler :