Doğum lekesinin nedenleri nelerdir?

Doğum lekeleri, doğumda veya doğumdan sonraki birkaç hafta içinde görülen renksiz ve  kabarık cilt bölgeleridir. Doğum lekeleri  hatalı şekillenmiş pigment hücrelerinden veya kan damarlarından oluşur.Doğum lekelerinin neden oluştuğu tam olarak anlaşılamamıştır, ancak genellikle kalıtsal değildir. Vasküler doğum izlerine deride veya altında anormal kan damarları neden olur ve pigmentli doğum izlerine pigment hücrelerinin kümeleri neden olur.

Doğum lekelerinin nedeni bilinmemekle birlikte, çoğu  kanser olmayan ve tedaviye ihtiyaç duymamaktadır. Doğum lekeli  bebekler bir doktor tarafından muayene edilmeli ve teşhis edilmelidir.Doğum lekelerinin en sık görülen türleri şunlardır .

 Somon yamaları.
Bunlar, vücudun herhangi bir yerinde görünebilecek pembe kırmızı işaretlerle karakterize edilir. Melek öpücükleri ve leylek ısırıkları, vasküler doğum lekesinin en yaygın türüdür . Çoğu somon yaması birkaç ay içinde tamamen kaybolur, ancak alnında ortaya çıkması durumunda kaybolması dört yıla kadar sürebilir.

Melek öpücüğü .

Alın, burun, üst dudağın ve göz kapaklarının üzerindeki işaretler genellikle yaşla birlikte kaybolur.

Hemanjiom . 

Çilek lekeleri olarak anılan Hemanjiyomlar yaşamın ilk birkaç hafta veya ayı içinde görülebilir hale gelir ve yaklaşık altı ila dokuz ay boyunca hızla büyümeye devam eder. Ardından, bu kırmızı rengi giderek kaybederler ve aynı zamanda küçülürler.Hamanjiomlar, özellikle kızlarda yaygın olup doğumdan hemen sonra bebeklerin yaklaşık% 5’ini etkilemektedir. İlk altı ay boyunca hızla büyüdükten sonra yaklaşık yedi yaşına kadar küçülür ve kaybolurlar.

Şarap lekesi.

Çoğunlukla yüz, kollar ve bacaklarda görülen düz, pembe, kırmızı veya mor bir işarettir ve büyüdükçe büyümeye devam eder. Bu lekeler kaybolmaz ve genellikle göz kapağında veya alında bulunduğu takdirde tedavi gerektirir.

Pigmentli doğum lekelerinin en yaygın türleri şunlardır

 

Benler. 

Bunlar cilt renginde, kahverengi veya siyah olabilir, düz veya yükseltilebilir ve küçük veya büyük olabilir. Vücuttaki herhangi bir yerde olabilirler. Benekler erişkin dönemde de ortaya çıkabilir, ancak doğumda bulunan benlerin sadece doğum lekesi sayılır. Konjenital nevüs, hayatın ilerleyen dönemlerinde kansere dönüşebilir.

 

Sütlü kahve lekeleri .

Bunlar genellikle oval şekilli ve açık kahverengi veya siyahtır . Birçoğu birlikte gruplandırılmış olması diğer sağlık sorunlarının bir işareti olabilir ve bir doktor tarafından muayene edilmelidir.

Moğol lekeleri. 

Bunlar mavi veya bel alt sırtlarındaki veya arkadaki mavi-gri lekelerdir. Çürüklerle karıştırılabilirler ve genellikle yaşla birlikte solarlar.Moğol lekeleri aylarca ya da yıllarca sürebilir, ancak genellikle bir çocuğun dört yaşına geldiğinde kaybolur. Tamamen zararsızdırlar ve tedaviye ihtiyaç duymazlar. Bazen bir çürük için yanlış olabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.