Doğum Sonrası Bilmeniz Gerekenler

Gebelik 40 hafta süren bir süreçtir. Bazı gebelikler 41-42. haftayı da bulabilir. 41 ve 42 haftalardan önce de doğum bazı koşullardan dolayı erken başlayabilir. Normal doğum aralığı genelde 37 ve 40 hafta olarak tanımlanır. Gebelik süresince anne adayı bir çok duygu durumunun yanında fiziksel değişimler yaşayacaktır. Doğuma yaklaştıkça kaygısı ve heyecanı artacaktır.

Gebeliğin son haftalarına yaklaştıkça doğum şekliniz belli olacaktır. Sağlıklı bir gebelik süreci için anne adaylarının düzenli olarak kontrollerini yaptırması gerekmektedir. Bu kontroller olası doğum risklerini ekarte edecektir. Doğum olayı gerçekleştikten sonra anne adayının dikkat etmesi gereken bir çok şey vardır. Doğum sonrası kanama olacağından anne adayı pedini sağlık açısından sık değiştirmelidir. Kanama normalden fazla olursa durumunu mutlaka doktora bildirmelidir.

Doğum sonrası bir çok annede kabızlık sorunu olacaktır. Bu normaldir. Anne adayının posalı ve lifli besinleri tüketmesi gerekecektir. Doğum yapan anne adayının bebeğini düzenli emzirmesi gerekecektir. Süt üretimi için anne öğün atlamamalı ve düzenli beslenmelidir. Yeni doğan yapanlar kesinlikle unlu ve kızartma türü besinlerden kaçınmalıdır. Ayrıca çay kahve alkol ve sigaradan uzak durmalıdır. Gaz yapıcı besinler anne sütüne geçmektedir. Anne bslenmesine özen göstermeli gaz yapan besinlerden kaçınmalıdır.Ekşi acı ve baharatlı besinlerde annenin kaçınması gerekenlerdendir. Doğum sonrası bakıma ihtiyacınız olacaktır. Bu nedenle mutlaka yanınızda size refaket edebilecek biri olmalıdır.

Bebek geceleri sık sık kalkacağından anne yorgun ve bitkin düşebilir. Bu nedenle gün içinde annenin en az 2 saat uyuması gerekiyor. Gerek annenin gerekse bebeğin sağlığı için hijyene dikkat etmekte gerekiyor. Bebeğinizi emzirmeden önce ellerinizi yıkayın meme başınızı ılık bezle temizleyin. Doğum sonrası hekim kontrolünden geçmediyseniz mutlaka doktorunuza görünün. Doğum sonrası göbeğiniz olacaktır bu tüm annelerin kaygısıdır. Doğum sonrası hemen korse kullanmaktan kaçının. Doğum sonrası dikkat etmeniz gerekenleri hekiminizden öğrenebilrisiniz.
Sevgili okurlar doğum sonrası bilinmesi gerekenler adlı makalemizi incelediniz. Konuya dair soru ve önerilerinizi bizlerle bu başlık altından paylaşabilirsiniz. Sorularınıza en kısa zaman da yanıt alabilirsiniz.

blank

680 thoughts on “Doğum Sonrası Bilmeniz Gerekenler

 • blank
  Nisan 11, 2017 tarihinde, saat 7:05 am
  Permalink

  Gebelikte adet olunmaz . Şayet gebeyseniz kanamanız varsa hekime görünün.

 • blank
  Nisan 10, 2017 tarihinde, saat 7:55 pm
  Permalink

  Merbha hocm bsy mrk ediyorum. Hamileliktee knama olur muu düznli ve normal bi sekildee

 • blank
  Nisan 8, 2017 tarihinde, saat 4:21 pm
  Permalink

  Merhaba daha önce 2 defa mensiniz gerçekleşmiş gebelik söz konusu değil.

 • blank
  Nisan 8, 2017 tarihinde, saat 12:29 pm
  Permalink

  Merhabalar ben erkek arkadaşımla anal ilişki yaşadım boşalma olmadığını söyledi yaklaşık iki buçuk ay önce ama daha sonra iki ayda adetim normal her zaman ki gibi geldi bi hafta geçikmeli olsada o sıralar çok stres yaptım 3 kere test yaptım negatif çıktı şuan adetime iki hafta var şuan kasıklarımda çok ağrılar var birde seğirmeler var ama iki gün önce tekrardan test yaptım negatif çıktı ama hala çok stres yapıyorum napıcağımı şaşırdım sizce hamilemiyim?

 • blank
  Nisan 1, 2017 tarihinde, saat 7:45 am
  Permalink

  Merhaba  testleriniz negatif mensinizde gerçekleşmiş gebelik söz konusu değil. 

 • blank
  Mart 31, 2017 tarihinde, saat 3:08 pm
  Permalink

  Merhaba ben nisanlimla subat ayında adet gördükten 4 gün sonra iliskiye girdim fakat boşalma olmadı. Adetim duzensizdir yaklaşık 7 gün gecikmeli geliyor. 4 kere gebelik testi yaptım hepsi negatif çıktı tüm adet belirtilerimi yaşadım ve bu ayda 15 gün gecikmeli adet oldum. Adetim 4/5 gün sürdü ve normal adetlerim gibiydi. Fakat üstüne görme gibi bir şeyler okudum kesik kesik ve az olduğu yazıyor benim ki kesinlikle öyle değildi. Fakat aklımda soru işaretleri kaldı böyle bir ihtimal olabilir mi?

 • blank
  Mart 29, 2017 tarihinde, saat 7:21 am
  Permalink

  Testleriniz negatif gebe olmadığınıza ikna olmaya bakın. 

 • blank
  Mart 29, 2017 tarihinde, saat 1:37 am
  Permalink

  merhaba benim bir sorum olacak 3 aydır hamile miyim değil miyim diye düşünüp duruyorum düzenli adet oldum 3 defa tam 8 tane test aldım farklı markalar da negatif çıktı.fakat karnımda bir şişlik var böyle bir şey mümkün olabilir mi.3 aylık hamile olsam eczanede ki testler de hep negatif çıkma ihtimali var mı.ne olur cevap verin.

 • blank
  Şubat 27, 2017 tarihinde, saat 7:08 am
  Permalink

  Bu tür birliktelikte gebelik söz konusu olmaz. 

 • blank
  Şubat 25, 2017 tarihinde, saat 10:15 pm
  Permalink

  Merhaba sevgilimle 3 gün önce sürtünme yoluyka ilişki yaşadık.üzerime boşalmadı. Adetim 2 gün gecikti. Gebelik durumu var mıdır

 • blank
  Şubat 23, 2017 tarihinde, saat 7:00 am
  Permalink

  Bu tür birliktelikte gebelik söz konusu olmaz.Beklenen menste gerçekleşmiş gebelik söz konsu değil

 • blank
  Şubat 22, 2017 tarihinde, saat 9:39 pm
  Permalink

  Merhaba biz sevgilimle 25 gun once surtunme yoluyla iliskiye girdik.iliski aksami kasiklarinda agri oldu nedeni zorlanmadandir die dusunduk.Gecen hafta adetini gordu tam gununde 6 gun boyunca adetine iki kala mide bulantisi oldunu soledi aksamlari ole 1 2 kez.sizce hamile olma ihtimali varmidir.

 • blank
  Şubat 19, 2017 tarihinde, saat 5:28 pm
  Permalink

  Daha önce mensiniz gerçekleşmiş gebelik söz konusu değil.

 • blank
  Şubat 19, 2017 tarihinde, saat 11:33 am
  Permalink

  Merhaba biz yaklaşık üç ay önce sürtünerek bir ilişki yaşadık. İlk ayda 4 gün gecikme ile ikinci ayda 2 gun gecikme ile kanamam oldu. Simdi ise 5 gün geçmesine rağmen hala kanamam olmadı. Acaba sorun var midir yardımcı olursanız çok sevinirim

 • blank
  Şubat 18, 2017 tarihinde, saat 8:49 am
  Permalink

  Merhaba partnerinizin mensi gerçekleşmiş gebelik söz konusu değil..

 • blank
  Şubat 18, 2017 tarihinde, saat 8:41 am
  Permalink

  Merhaba partnerimle sürtünerek ilişki yaşadık fakat üzerine bosalma olmadı. Daha sonra 28-29. Gününde görülen adeti 32. Gunde oldu ikinci ayda da 29. Gunde oldu kanaması normal ve yoğundu 3. Ayda da 32. Gune geldi ama hala olmadı acaba bi sıkıntı var midir

 • blank
  Şubat 15, 2017 tarihinde, saat 7:21 am
  Permalink

  Test yaparak hamile olup olmadığınızı öğrenebilrisiniz.

 • blank
  Şubat 14, 2017 tarihinde, saat 3:24 pm
  Permalink

  Merhaba , adet dönemime 1 hafta kala ve 2 gün öncesi eşimle birlikte olduk. Adetim 1 gün gecikti ve normalde çok gelen kanamam çok azgeldi bugün 4 .üncü günüm çok gelmesi ve ağrılı geçmesi gerekirken hiç gelmedi koyu renkte birazcık kan gelmiş sadece. Normalde düzenli bir adet döneöi geçiren biriyin bu ay çok stres sıkıntı yaşadım acaba onla mı ilgili yoksa bi hamilelik durumu olabilirmi lütfen cevaplarınızı bekliyorum

 • blank
  Şubat 10, 2017 tarihinde, saat 12:23 pm
  Permalink

  Hcg testi yaptırmışsınız negatif buda gebe olmadığınızı gösteriyor.

 • blank
  Şubat 10, 2017 tarihinde, saat 12:05 pm
  Permalink

  Ben Ocak 16sinda 2gun gördüm açık pembe renkli kanama şimdi Şubat 16 gelmesi lazım ama 9zunda geldi şeker pembesi gibi çok az ara ara geliyor çok kiloda aldım kan verdim ama çıkmadı hamilemiyim acaba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.