Egzersiz öncesi beslenme nasıl olmalıdır ?

Egzersiz öncesi vücudunuzu doğru besinlerle doldurmak size daha iyi performans göstermeniz gereken enerjiyi ve gücü verir.Birçok kişi yorucu bir egzersiz oturumunu idare edecek enerjiye sahip olmayı sağlamak için egzersiz öncesi takviyeler alır. Her zaman iyi bir fikir değildir çünkü bu takviyeleri zararlı içerikler içerebilir. Daha iyi bir seçenek bazı sağlıklı gıdalar tüketmektir.. Aslında birtakım seçenekler var. Bu seçenekleri madde madde sizlerle paylaşıyoruz.

 

karbonhidrat Kaslarınız karbonhidrattan alınan glikozu yakıt olarak kullanır.Kısa ve yoğun egzersiz için kas ve karaciğer glikojen depolarınız kaslarınızın ana enerji kaynağıdır . Fakat uzun egzersizler için karbonhidratların hangi derecede kullanıldığı çeşitli faktörlere bağlıdır. Bunlar yoğunluğu, eğitim türünü ve genel diyetinizi içerir

 

Protein Birçok çalışma atletik performansı artırmak için egzersiz sonrası protein tüketiminin potansiyelini belgelemektedir .Egzersizden önce tek başına veya karbonhidratla tüketilen proteinin kas protein sentezini arttırdığı gösterilmiştir

 

Egzersiz Öncesi Yemek Zamanlamanız Önemlidir Yemek zamanlaması da egzersiz öncesi beslenmenin önemli bir parçasıdır.Egzersiz sonuçlarınızı en üst düzeye çıkarmak için egzersizden 2-3 saat önce karbonhidrat, protein ve yağ içeren eksiksiz bir yemek yemeyi deneyin.Egzersizinizden 45-60 dakika önce yemek yerseniz, sindirimi kolay ve esas olarak karbonhidrat ve protein içeren gıdaları seçin.Bu, egzersiz sırasında mide rahatsızlığının önlenmesine yardımcı olacaktır.

 

Hangi yiyecekler ve ne kadar yiyeceğiniz egzersizin türüne, süresine ve yoğunluğuna bağlıdır. En iyi seçim egzersiz öncesi karbonhidrat ve protein karışımı  tüketmektir.Egzersiz oturumunuzdan önce belirli gıdaları tüketebilirsiniz. İşte bazı öneriler:

Muz:Egzersiz programınızı iyi enerji ile idare edebilecek yakıt sağlarlar. Aynı zamanda, sinir ve kas işlevini sürdürmeye yardımcı olan potasyum sağlar. . Egzersizinizden önce muz yiyerek, spor salonunda daha iyi performans göstermek için gerekli protein ve diğer önemli besin maddelerini sağlayabilirsiniz.

Yulaf Yulafı herkes sevmez fakat bilinmelidirki lif açısından çok zengindir. Her zaman yulaf ezmesini tercih edebilirsiniz, diyetinize mutlaka yulaf ekleyin.

 

İdeal olarak, egzersiz yapmadan iki saat önce Tam tahıllı gevrekler (az yağlı veya yağsız süt), kepekli tost, az yağlı veya yağsız yoğurt, tam tahıllı makarna, kahverengi pirinç, meyve ve sebze gibi sağlıklı karbonhidratlar yemek .Egzersiz yapmadan önce yalnızca 5-10 dakikanız  varsa, elma veya muz gibi bir parça meyve yiyin.

 

Egzersizden önce tüketilen gıdalar, yalnızca sindirilip emildikten sonra yararlıdır. Bu, egzersiz periyodu sırasında yakıt kullanıma girmesi için yiyecek alımına zaman ayırmanız gerektiğini gösterir. Sindirim için gereken süre, tüketilen yiyeceklerin türüne ve miktarına bağlıdır. Genellikle, yağ, protein ve lif  bakımından daha yüksek gıdalar diğer gıdalara göre sindirmede daha uzun sürebilir ve egzersiz sırasında mide rahatsızlığı riskini artırabilir. Büyük miktarda gıdalar daha küçük miktarlardan daha sindirmaya daha uzun sürebilir. Bu yüzden egzesiz öncesi beslenmeyle ilgili bir uzmandan mutlaka yardım alın.

blank

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.