Ektopik gebeliğin belirtileri nelerdir?

Ektopik gebelikler tüm gebeliklerin yaklaşık yüzde birini etkilemektedir. Bunlar en sık klamidyal enfeksiyonu nedeniyle pelvik inflamatuar hastalığı (PID) olan kadınlarda görülür . Sigara, tubal cerrahi, kısırlık öyküsü ve yardımcı üremenin de riske katkıda bulunduğu bilinmektedir. Gebelik ilerledikçe, gelişmekte olan fetus tüpün gerilmesine ve bazen de rüptüre yol açmasına neden olarak potansiyel olarak yaşamı tehdit eden iç kanamalara neden olur.

 

 

Ağır kanama durumunda, hamilelik başlangıçta bir düşük yapma olarak teşhis edilebilir. Bu aşamada tipik olarak bir ultrasonun ektopik gebelik olması problemini ortaya çıkaracaktır. Kandaki yükselmiş HCG seviyeleri , teşhisi daha da destekleyebilir (düşük yapma genellikle hCG’de bir düşüşe neden olur).

Ektopik gebeliklerin büyük çoğunluğu fallop tüplerinde implante olur.Kontrolsüz bırakılırsa, fetal büyüme daha büyük miktarlarda doku ve vasküler yapıları içerecektir. Bu noktada hamilelik, büyük bir kanamaya neden olabilecek herhangi bir kopma ile tehlikeli hale gelebilir . Ne yazık ki, ektopik gebeliği fallop tüplerinden rahme taşıyacak tıbbi bir teknoloji mevcut değildir.

Ektopik Gebelik Riskinizi Anlamak

önceki ektopik gebelik geçmişi
fallop tüplerine skar (muhtemelen yırtılmış bir ek veya önceki pelvik cerrahiden)
endometriozis (rahim dışında rahim dokusunun anormal büyümesi)
sadece progestin doğum kontrol hapları
klamidya veya gonore gibi pelvik inflamatuar hastalıklar (PID)
fallop tüplerini içeren doğum kusurları
sigara (fallop tüplerinin yumurtayı uterusa taşıma kabiliyetine zarar verdiğine inanılmaktadır)
infertilite öyküsü
in vitro fertilizasyon
RIA
tubal sterilizasyon (veya tersine çevirme)
Tubal sterilizasyonu olan veya RİA kullanan kadınlarda ektopik gebelik riski, doğum kontrolü kullanmayan kadınlara göre hala daha düşüktür.

Ektopik gebeliğin erken evrelerinde , ilk trimesterde normal olarak beklenenden başka belirgin semptomlar olmayabilir . Bazı kadınlar alt karın bölgesinin bir tarafına doğru hafif kramplar lekelenmeler geçirebilirken, pek çoğunun hiç belirtisi yoktur.Daha belirgin klinik semptomlar, yaklaşık yedi haftalık gebelikte ortaya çıkma eğilimindedir. Kesin olarak, ektopik gebeliğin nedeni rahmin dışında bir yere implante döllenmiş bir yumurtadır.İmplantasyon yumurtlamadan yaklaşık dokuz gün sonra gerçekleşir. Ektopik veya tubal gebelikte, zigot / embriyonun implantasyonu çoğunlukla fallop tüplerinde gerçekleşir .Tedavi edilmeyen ektopik gebelik, tıbbi bir acil durumdur ve hızlı tedavi edilmezse ölümcül olabilir.

blank

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.