Emzirme döneminde hurma tüketmek sütü artırırmı ?

Bu konu ; Emzirme döneminde hurma tüketmek sütü artırırmı hakkında bilgiler vermektedir.

Doğumu ramazan ayına gelen anne adaylarımız çok şanslı.Niye diye sorarsanız ; bebeğin sağlıklı gelişimi için anne sütü önemli bir

besindir.Bir çok annenin sütü bebeği için yetersiz olabilir.Yada besleyici özelliği az olabilir.Bu yüzden  hurmanın bolluğunun yaşandığı ramazan ayında  anne adaylarımızın  bol hurma tüketmesini öneriyoruz.Hurmanın anne sütü üzerindeki etkisi,emzirme döneminde hurma tüketme nin önemi yazımızın devamın da.

Emzirme dönemi anne adayları için hem keyifli hem de stresli bir süreç.Anne adayı bebeğiyle en güzel iletişimi emzirirken kurar.Bebeğini emziren anne ,sütünün yeterli olup olmadığını ,bebeğinin yeterli beslenmediğini düşünebilir.Bizim anne adaylarımıza tavsiyemiz sütünüzün kıvamınını,besleyici  özelliğini artırmak için bol hurma tüketmeleri..

Emziren anneler için sayısız beslenme listeleri internet ortamın da var.Hepsi birbirinden faydalı besin önerileri ile dolu.Lakin öyle bir besin varki tüm listeyi tek başına alt edicek nitelikte.Bu mucizevi besin hurma.Kuranda pek çok ayette bahsi geçen, hurma ,cennet nimetleri arasında dır.Yapılan araştırmalar,her geçen gün  faydaları keşfedilen hurmayı, hem gıda hem de ilaç olarak kullanılan bir besin haline getirmiştir.Yeni doğum yapmış kadınlar hurmayı tükettiği zaman hem kaybettikleri kanı  tekrar kazanıyor hemde bebekleri için kaliteli süt üretimi yapıyor.

Hurmanın anne sütü üzerindeki etkisi ayetlerle cevap buluyor.

Hurma ile ilgili meryem suresini hatırlatalım ;Derken doğum sancısı onu bir hurma dalına sürükledi. Dedi ki: "Keşke bundan önce ölseydim de, hafızalardan silinip unutuluverseydim." Altından (bir ses) ona seslendi: "Hüzne kapılma, Rabbin senin alt (yan)ında bir ark kılmıştır." Hurma dalını kendine doğru salla, üzerine henüz oluşmuş-taze hurma dökülüversin." Artık, ye, iç, gözün aydın olsun... (Meryem Suresi, 23-26) Görüldüğü üzre yüce yaradan hz meryeme hurma yemesini bildirmesinin hikmeti vardır.Hurma  oksitosin  maddesi barındırdığından doğumu kolaylaştıyor.Günümüzde oksitosin   doğumu kolaylaştırmak adına kullanılan bir ilaçtır.Kuranda  hurmanın faydaları 14 asır önce işaret edilmiştir.Görüldüğü gibi modern tıp ancak günümüzde hurmanın faydalarını tespit edebilmiştir.


Hurma  DNA ları  ve hücreleri yenilmekte antioksidan özelliği ilede vücudu temizlemektedir.Vitamin minarel ve sağlık açısından bir çok elementi bünyesinde barındırıan hurma bağışıklık sisteminide kuvvetlendirir.Kanser hastalığına yakalanma riskini azaltan selenyum açısından da zengin bir şifa kaynağı olan hurmayı gerek doğum yapacak kadınların gerekse emzirme döneminde olan kadınların tüketmesi çok faydalıdır.Emzirme döneminde  hurma  tüketmek bebeğinizin gelişimi için bir çok vitamin ve minarelin anne sütü aracılığı ile bebeğinize geçişini sağlar.Emzirme döneminde hurma tüketme nin ,anne sütünün artışında ne denli etkili olduğu görülecektir.

2016-06-15


Hamilelik Belirtileri En erken ne zaman belli olur ?

Hamilelik Belirtileri En erken ne zaman belli olur ?

Hamilelik belirtileri ne zaman belli olur ? Hamile olduğumuzu ne zaman anlarız ? Gebelik ne zaman başlar

Hamilelikte Yerleşme kanaması nasıl anlaşılır

Hamilelikte Yerleşme kanaması nasıl anlaşılır

Hamilelikte Yerleşme kanaması nasıl anlaşılır Kızlar implantasyon kanaması nasıl oluyor ? Tam olarak belirtileri nelerdir bu yazımızdan sizlerle paylaşıyoruz.

Hamile Kalmak İstiyorum

Hamile Kalmak İstiyorum

Hamile kalmak istiyorum hamile olmak istiyorum diyen sevgili hanımlar. Hiç bir problem olmadığı halde neden hamile

Bebek Nasıl Bakılır ?

Bebek Nasıl Bakılır ?

Yeni anne olmuş yada anne adaylarının bilmesi gereken bir konu olduğu için sizlerle paylaşmak istedik. Bebek

Hamilelik İçin Uygun Günler

Hamilelik İçin Uygun Günler

Hamilelik için uygun dönemler, uygun zamanlar ve uygun günler hangileridir ? Hamile kalınması için bilmeniz gerekenleri tek

Adet Gecikmesi Nedenleri

Adet Gecikmesi Nedenleri

Adet gecikmesi kaç gün olur, adet gecikmesinde hamilelik, adet gecikmesinin nedenleri sebepleri ve ne kadar normal


Yorum Gönder

Etiketler :