En erken hamilelik belirtisi aşerme ne zaman başlar ?

Gebelikte aşermek, gebenin her hangi bir gıdaya karşı aşırı isteğidir. Gebeliğin ilk aylarında olan aşerme , gebeliğin ilerleyen haftaların dan sonra azalabilir bazen daha uzun sürebilir. Gebelikte aşeren annenin canı turşu, erik, çikolata , çeşitli meyveler, sebze isteyebilir. Bazen mevsim dışı gıdalara istek olmaktadır.

 

 

Gebelikte aşermenin nedeni değişen hormonlardandır. Ayrıca vitamin ve mineral ihtiyacından da aşerme olabilir. Aşermenin kesin nedeni bilinmemekle birlikte durum psikolojikte olabilir. Ayrıca gebelikte anne adayı ruhsal dalgalanma yaşayacağı için aşermesi ilgi çekmek için de olabilir. Gebelikte aşerme normaldir. Fakat anne adayı yenmemesi gereken gıdalara karşı da istekte bulunabilir. Kibrit, cam,tebeşir,buz,kum, kil ,toprak kireç ve sabun gibi maddelere karşı yeme isteği olabilir. Bu duruma pika sendromu denmektedir. Normal değildir. Anne adayı yenmemesi gereken maddelerden uzak durmalı bu durum dan dolayı mutlaka hekime görünmelidir.

Aşerme durumunda halk arasında cinsiyet tahminleri yapılmakatdır. Ye tatlıyı doğur hakkıyı ye ekşiyi doğur ayşeyi. Bu deyimden de anlaşılacağı üzere gebelikte sıklıkla eksi yerseniz bebeğiniz kız oluyormuş, gereğinden fazla tatlı aşeriyorsanız bebeğiniz erkek oluyormuş. Bunun bilimsel bir gerçeği yok bunu da belirtelim.

Gebeliğin ilk ayların da olan aşerme genelde gebeliğin 4-5. haftasın dan itibaren başlar. Farklı gebelik haftalarında da aşerme ortaya çıkabilir. Aşerme kesin olarak bir nedene bağlanmıyor. Daha önce belirttiğimiz nedenler aşermeye sebep olabilir. Gebelikte tüketmeniz gereken ve tüketmemeniz gereken besinler vardır. Bununla ilgili bir çok makale yazmıştık. Gebelikte beslenme ile ilgili daha detaylı bilgi istiyorsanız ” Gebelik dönemi için beslenme önerileri ” başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Gebelikte sağlıklı beslenme hem sizin hemde bebeğinizin gelişimi açısın dan önemlidir. Gebelik dönemin de nasıl besleneceğiniz konusun da yetersiz bilgiye sahipseniz bu konuda hekiminize danışabilirsiniz. Sevgili okurlar gebelikte aşerme ile ilgili makalemizi incelediniz. Konuya dair soru ve yorumlarınızı bizlerle bu başlık altın dan paylaşabilir, sorularınıza en kısa zaman da yanıt alabilirsiniz.

En erken hamilelik belirtisi aşerme ne zaman başlar?

Erken gebeliğin normal belirtisi olan aşerme hakkında sayfamıza çok sayıda soru geliyor.Mens tarihim geçmedi aşeriyorum hamilemiyim,aşerme gebeliğin kaçıncı haftasında başlar,mensim 3 gün geçti aşeriyorum hamilemiyim gibi…Gebelik dönemi, her insanda görülebilecek tarzda şikayetlerin ve belirtilerin daha kolay ortaya çıkabildiği bir dönemdir. Bu yakınmaların büyük kısmı her hangi bir anlam ifade etmezken, bazı belirti ve bulgular bir soruna işaret edebilir.Hamilelerin gebelik süresince yaşadığı aşırı hormonal değişikliklerin tat ve koku üzerinde ciddi etkileri olabilir..Belirtiler çoğunlukla gebeliğin ilk üç ayında görülebilir. 7-12 haftalarda görülen aşerme, bulantı ve kusma gibi klinik belirtiler verir. Bu belirtiler kişinin bünyesine ve beslenme şekline göre farklılık gösterebilir.Eğer 5. Aydan sonra oluyor ise psikolojik sebeplerden kaynaklanabileceğini söyleebiliriz..Aşermek bir sorun olarak algılanmamalıdır. Bu durum bebeği koruyacak olan fizyolojik bir kalkandır.Aşerme kesin olarak sebebi bilinmeyen fakat gebelik döneminde oluşan hormonal değişimlerin ya da kan şekeri seviyelerinde olan değişimlerin etkisi olduğu düşünülmektedir.Gebeliğin ilk üç ayında yaşanan aşerme bir hastalık olarak düşünülmemeli ve gereken araştırmalar yapılmalıdır..Toplumda aşermenin bebeğin cinsiyeti ile alakalı olduğu yönünde bir inanış olsa da bu tamamen yanlıştır. Erkek bebek ise tatlı kız bebek ise tuzlu şeylere aşereceksiniz diye bir kural yoktur… Aşermenin tedavisi yoktur.Aşerme zamanı geldiğinde kendiliğinden geçecektir. Ve son olarak sevgili anne adayları Canınızın istediği gıdayı bebeğinize ve size zarar vermeyecek şekilde keyifle tüketin..Sağlıklı gebelik geçirmeniz dileğimle

En erken hamilelik belirtisi aşerme ne zaman başlar?” için 4 yorum

 • Eylül 27, 2016 tarihinde, saat 9:11 am
  Permalink

  Muayene olmadan durumunuz değerlendirilemez. Hekime görünüp muayene olun.

  Yanıtla
 • Eylül 27, 2016 tarihinde, saat 9:07 am
  Permalink

  Ben 14 eylül de adet oldum. Ancak 26 eylül de kasiklarimda batma olmaya başladı. Bugün 27 si devam ediyor. Düz yatıyorum kasiklarimda batma oluyor. Sağa sola dönüyorum batma oluyor . Acaba neden bu. Bebek düşünüyoruz 2 aydır deniyoruz.

  Yanıtla
 • Şubat 2, 2015 tarihinde, saat 12:28 pm
  Permalink

  İlaç kaynaklaı kanama olabilir jinekoloğa görünmenizde fayda var

  Yanıtla
 • Şubat 1, 2015 tarihinde, saat 6:11 pm
  Permalink

  Cuma günü ilişkide bulundum. Yumurtlama dönemimdi ve maalesef ki içe boşalma durumu oldu. 3- 3.5 saat içerisinde ertesi gün hapı kullandım. Bugün de kan geliyor regl dönemime 10-12 gün olmasına rağmen. Bunun anlamı sizce nedir? Gebe olma ihtimalim yok mu veya var mı? Neden böyle bir kanama geldiğini anlayamıyorum. Yardımcı olabilirseniz memnun olurum.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.