Erken gebelik belirtileri Kadınlar Kulübü Hamilemiyim’de

Erken gebelik belirtileri kadınlar kulübü Hamilemiyim’de Yüzde Yüz Hamilelik Belirtileri

Merhabalar Ben Elif Gülendar Altıok, sizlere bir soru sormak istiyorum. Daha yeni evliyim yani yaklaşık olarak 3 ay kadar evliyim ve 22 yaşımdayım, anne olmayı erkenden ben ve eşimde bebek istiyoruz. Erkenden hamilelik belirtileri hakkında bana bilgiler verir misiniz. Bunu nasıl anlayabilirim ? Erkenden gebelik belirtileri nelerdir nasıl hamile olduğumu anlayacağım ?

Hamilemiyim Tıkla Öğren
Hamilemiyim Tıkla Öğren

ERKEN GEBELİK BELİRTİLERİ NELERDİR GEBE OLDUĞUMUZUN İBARELERİ NELERDİR ?

erken gebelik belirtileri kadınlar kulübü
erken gebelik belirtileri kadınlar kulübü

1. Adetinizin gecikmesi Bu belirti muhtemelen en kesin olan belirtidir. Bazı anne adayları adet dönemlerinde oldukça açık renkte bir kanama yaşayabilirler, bu normal adet süreci gibi değildir ve muhtemel gebeliğin bir habercisi olabilir.

2. Kendini hamile hissetmek Bu erken belirti belki de şu an bu yazıyı okuyor olmanızın da bir nedeni olabilir. Birçok anne adayı hamile olup olmadığına dair bir önseziye sahip olur ve önsezinin sıklıkla doğru çıktığı kanıtlanmıştır. Birden bire kendinizi farklı hissetmeye başlamış olabilirsiniz, mesela kendinizi daha yorgun hissediyor olabilir ya da zaman zaman iç bulantıları, hafif baş dönmeleri ya da stres, aşırı duygu değişimleri yaşıyor olabilirsiniz. Bunların yanı sıra kabızlık şikayetiniz olabilir ya da tuvalete eskisine göre daha sık çıkıyor olabilirsiniz. Bunlar da muhtemel bir gebeliğin habercisi olabilirler.

3. Göğüslerde hassasiyet Gebeliğin göze çarpan en erken belirtilerinden bir tanesi de şişmiş, hassas ve de bir dereceye kadar ağrıyan göğüslerdir. Bu belirtiyi uykuya dalmadan evvel sağa sola dönerken ya da giyinirken, banyo yaparken hissedebilirsiniz. Hamile kaldığınızda vücudunuz süt üretimi için ya da emzirme için kendisini hazırlamaya başlar. Buna ek olarak göğüslerde hassasiyet, şişme, göğüs uçlarında acıma ya da ekstra hassasiyet. Bazı anne adaylarımız göğüs uçlarında renk değişikliği de yaşarlar.

4. Yorgunluk En erken gebelik belirtilerinden bir diğeri de aniden baş göstermeye başlayan aşırı yorgunluk hissidir. Yatağa daha erken girmeye başlayabilir ya da sabahları yataktan kalkmak daha zor gelmeye başlayabilir. Eğer çalışıyorsanız öğlene doğru iyice artan bir yorgunluk ve uyku hali yaşayabilirsiniz. Yaptığınız en küçük bir aktivite ya da hareket gücünüzün tükenmesine neden olup tansiyonunuzun düşmesine ya da kendinizi halsiz hissetmenize neden olabilir.

5. Sık sık tuvalete çıkmak Diğer bir önemli belirti de tuvalete çıkma sıklığında oluşan artıştır. İş arkadaşlarınızın ya da etrafınızdaki kimselerin gözüne de çarpacak kadar artabilir bu sıklık. Bunu söylemek istemezdik ama bu durum bazen dokuz ay boyunca devam edebiliyor.

6. Mide bulantısı Gebeliğin erken dönemlerinde ortaya çıkan diğer bir durum da mide bulantısıdır. Mideniz aşırı derecede bulanabilir hatta hiç ummadığınız bir anda çıkarabilirsiniz. Bu erken belirti gebeliğin ilk haftasında da baş gösterebilir. Bazı anne adaylarımız bu problemi yalnızca sabahları deneyimlerken diğer bir kısım için bu durum bütün gün sürebilir.

Gebelik testi ne zaman yapılır ?

7. Baş dönmesi ve/veya bayılma Diğer bir erken hamilelik belirtisi ise baş dönmesi hissidir. Bir müddet ayakta durduktan sonra, market alışverişinde kuyrukta beklerken, oturup da birden ayağa kalktığınızda baş dönmesi yaşayabilirsiniz. Bu durum uterusun şişip bacaklarınızdaki damarlara baskı yapmasından kaynaklı olarak tansiyonunuzun düşmesi sonucu ortaya çıkan bir durumdur.

8. İştahın açılması ya da bazı yiyeceklerden tiksinme Hamileliğin diğer bir işareti de anne adaylarımızın iştahında oluşan açılmadır. Aşerme durumu da oluşup mevsimsiz meyve ya da sebzeleri yemek isteyebilirler. Diğer yandan bunun tersi olarak bazı anne adaylarımız da çok sevdiği yiyeceklere karşı tiksinme ve iğrenme yaşayabilirler.

9. Kokulara karşı hassasiyet Anne adaylarımızın bir kısmında sıklıkla göze çarpan diğer bir belirti de kokulara karşı oluşan aşırı hassasiyettir. Her hangi bir yiyecek kokusu ya da parfüm kokusu aşırı derecede rahatsız edebilir ya da mide bulantısına sebep olabilir.

10. Mide ekşimesi ve/veya kabızlık Bu problemin sebebi uterisin şişmeye başlayıp mideye baskı yapmasıdır. Aynı zamanda vücudunuzda artan hormon seviyeleri de hazmı yavaşlatabilir. Bu süreçte doktor gözetiminde ek vitaminler almanız gelişmekte olan bebeğiniz için faydalı olabilir. Yine kısa aralıklara sık sık yemek yemeniz de bu sıkıntıların azalmasına katkıda bulunabilir.

11. Ruh halinde oluşan değişimler Vücudunuzda oluşan hormonsal değişimlere bağlı olarak ruh halinizde de bir takım değişiklikler oluşabilir. Bir anda sinirlenebilir ya da strese girebilirsiniz. Bir an kahkahalar atarken hemen ardından duygulanıp ağlayabilir ya da aşırı heyecanlanma yaşayabilirsiniz. Bütün bunlar oldukça normaldir ve muhtemel gebelik belirtileridir.

12. Artan vücut ısısı Vücutta oluşan ısı artışı da hamileliğin önemli belirtilerinden bir tanesidir. Hafif ateşleniyor gibi hissedebilirsiniz ve soğuk algınlığı olduğunu düşünebilirsiniz.

2 haftalık gebelikte beta hcg değeri

Bu yüzden hamile kalma sürecinde iseniz vücut ısınızda oluşan artışları takip edebilirsiniz. Uzun süre devam eden aşırı ateşlenme gibi durumlarda doktorunuza başvurmanızı öneririz.

Erken gebelik belirtisi yaşayan kadınlarımız başka neler hissediyorsunuz nelerin sizde olması sizlere hamilemiyim sorusunu sorduruyor. Bizlere konumuz üzerinden sorular yönelterek te cevaplar bulabileceğinizi lütfen unutmayınız. tek yapmanız gereken şey sorularınızı yorum olarak bizlere iletmek hemen dönüş sağlayacağız.

Beta hcg testi ne zaman yapılmalı ?

KADINLAR KULÜBÜ HAMİLEMİYİM 

blank
blank

19 thoughts on “Erken gebelik belirtileri Kadınlar Kulübü Hamilemiyim’de

 • blank
  Şubat 8, 2021 tarihinde, saat 12:20 am
  Permalink

  Merhaba benim adet lerim düzensiz ve en son 18 aralıkta adet oldum 25 ocakta evde test yaptım negatif ti ve iki gündür kasık larımda ani hareket te batma oluyo gebelik olabilirmi.

 • blank
  Şubat 8, 2021 tarihinde, saat 12:18 am
  Permalink

  Merhaba benim adet lerim düzensiz ve en son 18 aralıkta adet oldum 25 ocakta evde test yaptım negatif ti ve iki gündür kasık larımda ani hareket te batma oluyo gebelik olabilir.

 • blank
  Ocak 26, 2021 tarihinde, saat 5:35 pm
  Permalink

  Merhaba Selenay,

  Hayatım adetine bir iki gün kala test yapman mantıklı olacaktır daha erken yapmayın lütfen.

 • blank
  Ocak 23, 2021 tarihinde, saat 1:27 am
  Permalink

  Merhaba 1 haftadır sol kasıgımda ağrı ve kramp tarzında şeyler olmaya başladı çok sık acıkıyorum ve hafif iç midem bulanıyor yorgunluk hissi ve gün içinde veya akşamları sürekli uyuyorum kabızlık sorunum var adetime 10 gün var erken gebelik testi aldım ne zaman yapmalıyım ?

 • blank
  Aralık 1, 2020 tarihinde, saat 11:55 pm
  Permalink

  Selamlar Elif, Daha önceki sorunu cevaplandırmıştım hayatım daha erken bu kadar erken test yapma sonuç alamayacaksın.

 • blank
  Aralık 1, 2020 tarihinde, saat 10:48 pm
  Permalink

  Merhaba adetime 6 gün var. Ağzımın tadı çok bozuk ve duygusal değişimler yaşıyorum. Göğüslerim de hassasiyet var hamile miyim. Test yaparsam çıkar çıkmaz

 • blank
  Kasım 23, 2020 tarihinde, saat 6:35 pm
  Permalink

  Selamlar Ebru,

  Hayatım ne zaman senin adet tarihin ? Test yaparsan sonuç alırsın ama ben hamile kalabileceğini düşünmüyorum hayatım. Psikolojiktir hissettiklerin biten adet ile ilişkin arasında on gün olsa belki hamile kalmış olabilirdin ama ben hamile kalabileceğini düşünmüyorum tatlım.

 • blank
  Kasım 23, 2020 tarihinde, saat 7:48 am
  Permalink

  Merhaba Martın 1,inde adet oldum 6 sında bitti 11,inde eşimle ilişkiye girdim fakat ayın sonunda mide bulantım yorgunluk halsizlik başladı az az lekelenmeler oldu acaba erken hamilelikmi olmuş oluyor

 • blank
  Temmuz 20, 2020 tarihinde, saat 1:20 am
  Permalink

  Peki teşekkürler?

 • blank
  Temmuz 19, 2020 tarihinde, saat 8:50 pm
  Permalink

  Bir yerde edaaa bir yerde gamzeee 🙂 Sorunuzu cevaplamıştık.

 • blank
  Temmuz 19, 2020 tarihinde, saat 8:50 pm
  Permalink

  Selamlar edacım, hayatım işte test yapmışsın ve negatif çıkmış hamileliğin yok nasıl bir yardım istiyorsun sor yanıtlayalım hayatım.

 • blank
  Temmuz 19, 2020 tarihinde, saat 8:49 pm
  Permalink

  Selamlar Meltem,

  Hayatım daha adetine 13 gün kadar olduğunu yazmışsın bu senin hamile olup olmadığını tayin edebilmemiz için çok uzun bir süre bekleyeceksin hayatım adetine bi kaç gün kala eğer belirtilerin var ise lütfen test yap.

 • blank
  Temmuz 19, 2020 tarihinde, saat 4:18 pm
  Permalink

  Merhaba adetime 12 13 gün var fakat 2,3 gündür kötü kokulu koyu kahverengi lekelenmeler oluyor ve kasıklarıma karnıma kramp giriyor birde 1 haftadır filan aşırı derecede yorgunluk halsizlik var. 1 sene oldu evleneli korunmadım hiç 2 aydır doktora gidiyorum geçen ultra son çekildi bir sorun yok dediler kanda hormon bozukluğu çıktı sadece 12 gün ilaç kullandım bu ay tekrar ultrason çekildi sinir aldılar sonucu henüz çıkmadı ama kaçgündür olan kahverengi lekelenmeler beni tereddütte bıraktı hamilemiyim yoksa herhangi bir hastalığın habercisi olabilirmi diye test yapsam daha erken diye düşünüyorum

 • blank
  Temmuz 18, 2020 tarihinde, saat 9:06 pm
  Permalink

  Esimle iliskiye girdik adetimden 3 4 gun kadR once adetim 11gun gecikti ve sarimsi bir akintim var gebelik testi yaptim2 kere 3 4 gun arayla ama sonuc negatif goguslerim de hassasiyet var mode bualntim veya herhangi birseyim yok sizce hamilemiyim lutfen yardimci olurmusunuz ??

 • blank
  Temmuz 18, 2020 tarihinde, saat 9:06 pm
  Permalink

  Esimle iliskiye girdik adetimden 3 4 gun kadR once adetim 11gun gecikti ve sarimsi bir akintim var gebelik testi yaptim2 kere 3 4 gun arayla ama sonuc negatif goguslerim de hassasiyet var mode bualntim veya herhangi birseyim yok sizce hamilemiyim lutfen yardimci olurmusunuz ??

 • blank
  Temmuz 16, 2020 tarihinde, saat 5:34 pm
  Permalink

  Selamlar hayatım neden korkuyorsun ki ? Korkulacak bir şey yok madem gecikmen oldu kafanda deli sorular döndereceğine lütfen test yap. Hamile olabilirsin.

 • blank
  Temmuz 16, 2020 tarihinde, saat 5:33 pm
  Permalink

  Tabiki hamile olabilirsin hayatım adetine ne kadar var test yaptın mı ? Tamam şimdi gördüm on gün var demişsin şu anda yapma var ise çıkmayacaktır bir iki gün kala beta hcg testi yap var ise yüzde yüz hamilelik var ise çıkacaktır.

 • blank
  Temmuz 16, 2020 tarihinde, saat 8:19 am
  Permalink

  Merhabalar benimde adetime 10gün kala göğüslerimde hassasiyet var dokunamıyorum ve idrarımda koyulaşma var, gaZ sancısı çekiyorum geçen kahvaltda salam aldım yedim agzıma alınca kokusundan tiksindim midem bulandı hamile olabilir miyim

 • blank
  Temmuz 13, 2020 tarihinde, saat 12:42 am
  Permalink

  2 gün gecikmem oldu ama korkuyorum test yapmaya ya cıkmasa diye sadce bacaklarımda ve ayaklarımda aşırı yanma ve tuaf bi hıs oluyor aşırı yorgunluk ve halsilik oluyor gün iöersinde de uyku çöktügü de oluyor ama bunlar hamilelk var oldugu anlamına mi geliyor cözemedim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.