Erken gebelik belirtileri nelerdir ? Hamile olduğumu nasıl anlarım ?

Düzenli adet dönemine sahip kadınlar için, en erken ve en güvenilir gebelik belirtisi adet döneminde gecikme olmasıdır. İlk ayda karşılaşabileceğiniz gebelik belirtileri çok sayıda ve çeşitlidir. Olası lekelenme ve kaçırılmış bir döneme ek olarak, ilk üç aylık dönemin tipik semptomlarının yanı sıra genellikle menstruasyon öncesi dönemdeki semptomları da içerebilirler.Bu semptomların birçoğunun nedeni embriyo uterusuna implante edildikten sonra annenin vücudunda serbest bırakılmaya başlanan gebelik hormonlarıdır ve bu nedenle bazı kadınlar semptomları çok erken hissederler.

 

Genellikle kadınların çoğu , yumurtlamadan sonra 10-14 güne kadar gerçek gebelik belirtilerini yaşamaya başlamayacaklardır , ancak bazı kadınlar gebe kaldıktan birkaç gün gibi kısa bir süre önce semptomlar yaşayabilir.

 

Erken gebeliğin en yaygın belirtileri ve belirtileri şunlardır:

Cevapsız dönem
Kusma veya kusmadan mide bulantısı
Artan yorgunluk
Meme büyütme ve hassasiyet
Sık idrara çıkma ihtiyacı
Uyku bozuklukları
Artan bazal vücut ısısı
Hafif lekelenme (implantasyon kanaması)

Döllenmiş yumurta rahim de yaklaşık altı ila 12 gün sonra implante edildiğinde hafif vajinal kanama olabilir. Bu zararsızdır, ancak hamilenizden şüpheleniyorsanız, başka bir şey olması halinde doktorunuza haber verin.İlk birkaç hafta boyunca, vücudunuz gebeliği desteklemek için perde arkasında 7 gün 24 saat çalışıyor ve yorgunluk normal.Pek çok kadın PMS semptomlarını hamilelikle karıştırırken aslında hormonal değişiklikler ve uterusun büyümesi sonucu ortaya çıkar.
Duygusal anlamda değişimler : Bunlar, döneminizi beklediğinizde ortaya çıkabileceğinden genellikle gebelik işareti olarak kabul edilmemektedir

Meme hassasiyeti – Bu da oldukça karmaşık bir semptom olabilir, ancak periyodunuzdan önce gelişen normal hassasiyetten daha aşırı olabilir.

Mide krampları – Göğüs hassasiyetinde olduğu gibi, bunlar adet öncesi septom olabilir.
Yorgunluk – Vücudunuz bebeğinizi geliştirmek için çok çalıştığı için yorgunluk hissedebilirsiniz
Sık idrara çıkma – Böbrekleriniz, zamanla hamileliğin biriken ekstra vücut sıvısını ve HCG gebelik hormonunu işlemek için çalışıyorlar. Daha sonra aynı belirti, bebeğin mesanenize baskı yapması nedeniyle ortaya çıkacaktır.
Kabızlık – Buna progesteron da neden olur.
Sabah bulantıları – bu gebeliğin en belirgin belirtilerindendir.
Aşerme- Bazı gıdalara karşı aşırı isteğiniz olabilir.

İlk gebelik semptomunun zamanlaması hem kadınlar arasındaki hem de hamileliklerinin her birinde geniş ölçüde değişir. Gebelik belirtileri gebeliğin 4-5. haftasın dan itibaren başlamaktadır. Öncesi bu septomları yaşamanız mümkün değil. Ayrıca belirtilere dayanarak gebelik teşhisi yapmak yanlıştır. Bu yüzden adetinizde bir gecikme söz konusu ise test yaparak gebe olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

Bunlar yaygın ilk ay gebelik belirtileri olmasına rağmen, mutlaka hamilelik anlamına gelmiyor. Ayrıca adet öncesi semptomlar, diğer tıbbi durum belirtileri veya diyetinizdeki veya stresteki değişiklikler gibi faktörlerin bir sonucu olabilirler. Sevgili takipçilerimiz ; gebelik döneminde ne tür belirtiler yaşadınız? Gebeliğinizin ilk belirtisi neydi ? Deneyimlerinizi bizlerle bu başlık altın dan paylaşabilri bir çok kişiye ışık olabilirsiniz. Ayrıca konuya dair soru sorabilir en kısa zaman da sorunuza yanıt alabilirsiniz.

blank
blank

One thought on “Erken gebelik belirtileri nelerdir ? Hamile olduğumu nasıl anlarım ?

  • blank
    Ekim 12, 2016 tarihinde, saat 12:14 pm
    Permalink

    ben merve ve sayfanız cok yararlı arkadaşalr saolun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.