Ertesi gün hapı ile ilgili merak edilen sorular

Ertesi gün hapları çiftlerin herhangi bir korunma yöntemi olmaksızın , birliktelik esnası veya sonrası kullanmayı tercih ettikleri acil koruma sağlayan haplardır. Bu haplar hamileliği başarılı bir şekilde %100 engellememektedir. Makalemizin devamın da  ertesi gün hapı,ertesi gün hapı kullanımı,ertesi gün hapının güvenirliği,ertesi gün hapıyla hamile kalınırmı gibi detaylara değinicez.

 

 

Günümüzde doğum kontrol yöntemleri çok çeşitlidir. Ve her biri özelliğine göre yüksek koruma sağlamaktadır. Aylık iğneler,prezervatif,sprail, doğum kontrol hapları,tüp ligayonu, en bilindik doğum kontrol yöntemleridir. Bunların dışında pekte etkili olmayan yöntemlerde vardır. Takvim yöntemi,geri çekme, vajinal duş gibi.

Ertesi gün hapları genelde acil durumlarda kullanılan bir ilaçtır. Ani gelişen cinsel birliktelik sonrası gebeliğin oluşumunu engellemek için ertesi gün hapı kullanılmaktadır.  Güvenirliği %85-90 dır.

Ertesi gün hapının yan etkileri varmı ?

Her ilaçta olduğu gibi ertesi gün haplarının da yan etkileri vardır. İshal,yorgunluk,bitkinlik,baş ağrısı, mide bulantısı, kusma, kasıklarda ağrı ve batmalar gögüslerde hassasiyet ertesi gün haplarının yan etkileridir.

İlişkiden sonra ertesi gün hapı  yuttum adetim gecikti hamilemiyim ?

Ertesi gün hapları adet döngüsünü değiştirbilir. Ertesi gün hapı kullanımı sonrası beklenen adet gerçekleşmediyse mutlaka gebelik testi yapılmalıdır..

Ertesi gün hapı lekelenme yaparmı ?

Ertesi gün hapı lekelenme yapabilir. Beklenen adet gerçekleşmediyse yoğun kanama yerine lekelenme olduysa mutlaka gebelik testi yapılmalıdır.

Ertesi gün hapıyla hamile kalan varmı ?

Korunmasız birliktelik sonrası acil korunma yöntemi olarak tercih edilen ertesi gün hapı ile hamile kalınabilir. Düşük ihtimalde olsa  gebelik şüphesinde mutlaka test yapılmalıdır.

Emzirme döneminde ertesi gün hapı kullanılırmı ?

Ertesi gün hapının emziren anneler tarafından kullanılmaması gerektiği prospektüste yer alıyor. Hormon bazlı olan ertesi gün hapları anne sütüne geçebiliyor. Hekim tavsiyesi olmadan emziren annelerin ertesi gün hapı kullanmalarını tavsiye etmiyoruz.

Ertesi gün hapları gelişigüzel kullanılmamalıdır. Sık kullanıldığı taktirde adet döngüsünü ve hormonları bozabilir. Şayet  gebelik planınız yok ise daha etkin ve güvenilir  doğum kontrol  yöntemlerini tercih edebilirsiniz. Ertesi gün hapları ile ilgili sorularınızı bizlere bu başlık altından yönlendirebilir , en kısa zaman da yanıt alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.