Ertesi gün hapı kullananlar kadınlar kulübü hamilemiyim

Ella Ertesi gün hapı kullananlar kullanan  kadınlar kulubü hamilemiyim sitesinde tüm bilgiler

Ertesi gün hapları , genellikle korunmasız cinsel ilişki veya başarısız doğum kontrolü yöntemi olduğun da kullanılan bir ilaçlardır. Bu ilaçları genelde gebe kalmak istemeyen kadınlar kullanır. Genç kızlarda da kullanımı yaygındır. Ertesi gün hapları ile ilgili gher gün sayısız sorular almaktayız. Bu sorulardan bazıları ; Partnerimle ilişkiye girdim hemen ertesi gün hapı aldım hamile kalırmıyım ? Korunmasız ilişki sonrarı ertesi gün hapı aldım adetim gecikti hamilemiyim ?

Ertesi gün hapları % 100 koruma sağlamaz. Öncelikle bunu belirtelim. Şayet gebe kalmak istemiyorsanız daha etkili korunma yöntemlerini tercih edin. Ertesi gün hapları gebeliği önlemede %85-90 başarıldır. Ertesi gün hapı kullanlarda gebelik görülebilmektedir.Korunmasız cinsel ilişkiyi takiben veya bilinmeyen veya kontraseptif başarısızlıktan şüphelenilen durumda eretsi gün hapını kullanabilirsiniz. Ama demnin de belirttiğimiz gibi ertesi gün hapının iyi bir koruma sağlamadığını yineleyelim.

Ella Ertesi gün hapı kullanan kadınlara sorular cevaplar

 

Ertesi gün hapı kusma ve ishal

Ertesi gün hapını yuttuktan sonra kusma ishal gibi durumlar söz konusu olursa ilaç etkisini kaybedecektir. Bir çok kullanıcı bu komplikasyonları yaşamakatdır ve sonuç itibari ile gebe kalabilmektedir. Ertesi gün haplar her gün sürekli kullanılmaz. Sürekli kullanıldığı taktirde hormonlarınızı bozabilir buda düzensiz dönemlere yol açabilir. Kesinlikle doktor tavsiyesi olmadan ertesi gün hapını kullanmayın.

Ertesi gün hapını ne zaman yutmalıyım ?

Ertesi gün hapını ilişkiden sonra 72 saat için de kullanmanız gerekir.Ertesi gün hapını ne kadar çabul alırsanız o kadar etkili olucaktır.

Ertesi gün hapı yuttum adet olmadım hamilemiyim ?

Ertesi gün hapını kullandıktan sonra adet gecikmesi yaşıyorsanız mutlaka test yapın. Çünkü bu haplar kullanıldığı halde gebelik oluşabiliyor.

Hangi durumda ertesi gün hapı kullanılır ?

İlişki esnasın da prezervatif yırtılırsa, rahim içi araç yerinden oynarsa, doğum kontrol hapı alımı unutulursa ve korunmasız cinsel ilişki söz konusu olduysa ertesi gün hapı kullanılabilir.

Errtesi gün hapı şüpheli ilişki sonrası olabildiğince erken alınmalıdır. Adet döngüsünün herhangi bir zaman dilimin de ertesi gün hapı kullanılabilir. Ertesi gün hapları reçetesiz olarak satılabiliyor. Her hangi bir eczaneden bu haptan temin edebilirsiniz. Ertesi gün haplarının en sık yan etkileri kusma, mide bulantısı,düzensiz kanamalardır. Ertesi gün hapları normal doğum hapları gibi çok etkili değildir. Birincil doğum kontrol yönteminiz ertesi gün hapı ise bu gebelikten iyi korunduğunuz anlamına gelmez. Hamile kalmamak için etkili bir doğum kontrol yöntemi uygulamanızı öneriyoruz.

blank

26 thoughts on “Ertesi gün hapı kullananlar kadınlar kulübü hamilemiyim

 • blank
  Ocak 8, 2021 tarihinde, saat 4:50 pm
  Permalink

  Sorunuzu cevaplandırmıştık.

 • blank
  Ocak 8, 2021 tarihinde, saat 4:49 pm
  Permalink

  Selamlar Nebihat,
  Hayatım ertesi gün hapları yüzde yüz korumaz ancak yüzde elli ve biraz üzerinde korur. Umarım hamile kalmazsın hayatım ama riskin malesef var tatlım.

 • blank
  Ocak 5, 2021 tarihinde, saat 7:02 am
  Permalink

  Merhaba korunmasız ilişkiye girdim ertesi gün ertes72 aldım hamile kalir mıyım?

 • blank
  Ocak 5, 2021 tarihinde, saat 7:00 am
  Permalink

  Merhaba korunmasız ilişkiye girdim ama içime çok az boşaldı eşim ertesi gün ertes72 aldım hamile kalir mıyım?

 • blank
  Aralık 21, 2020 tarihinde, saat 12:02 am
  Permalink

  Sevgili Sude,
  Ertesi gün hapı seni yüzde yüz korumayacaktır. Ama aradan zaman geçmiş ve adette görmüşsün. Risk yok hayatım sıfır yani hamile kalma ihtimalin yok bebeğim.

 • blank
  Aralık 17, 2020 tarihinde, saat 11:30 pm
  Permalink

  Merhaba ben korunmasız ılskı yaşadım ancak boşalma olmadı zevk suyundan şüphelendik 2 kere tekrarladık bırlıkteligi ve 24 saat sonra ella içtim ilişkiden 3 4 gün sonra adet gördüm bugün tam 1 ay oldu ilişkiye gireli bi kaç güne adet gorucem idrarda test yaptım negatif çıktı sizce risk var mı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.