Ertesi gün hapı kullananlar kadınlar kulübü hamilemiyim

Ella Ertesi gün hapı kullanan kadınlar kulubü hamilemiyim sitesinde tüm bilgiler

Ertesi gün hapları , genellikle korunmasız cinsel ilişki veya başarısız doğum kontrolü yöntemi olduğun da kullanılan bir ilaçlardır. Bu ilaçları genelde gebe kalmak istemeyen kadınlar kullanır. Genç kızlarda da kullanımı yaygındır. Ertesi gün hapları ile ilgili gher gün sayısız sorular almaktayız. Bu sorulardan bazıları ; Partnerimle ilişkiye girdim hemen ertesi gün hapı aldım hamile kalırmıyım ? Korunmasız ilişki sonrarı ertesi gün hapı aldım adetim gecikti hamilemiyim ?

Ertesi gün hapları % 100 koruma sağlamaz. Öncelikle bunu belirtelim. Şayet gebe kalmak istemiyorsanız daha etkili korunma yöntemlerini tercih edin. Ertesi gün hapları gebeliği önlemede %85-90 başarıldır. Ertesi gün hapı kullanlarda gebelik görülebilmektedir.Korunmasız cinsel ilişkiyi takiben veya bilinmeyen veya kontraseptif başarısızlıktan şüphelenilen durumda eretsi gün hapını kullanabilirsiniz. Ama demnin de belirttiğimiz gibi ertesi gün hapının iyi bir koruma sağlamadığını yineleyelim.

Ella Ertesi gün hapı kullanan kadınlara sorular cevaplar

 

Ertesi gün hapı kusma ve ishal

Ertesi gün hapını yuttuktan sonra kusma ishal gibi durumlar söz konusu olursa ilaç etkisini kaybedecektir. Bir çok kullanıcı bu komplikasyonları yaşamakatdır ve sonuç itibari ile gebe kalabilmektedir. Ertesi gün haplar her gün sürekli kullanılmaz. Sürekli kullanıldığı taktirde hormonlarınızı bozabilir buda düzensiz dönemlere yol açabilir. Kesinlikle doktor tavsiyesi olmadan ertesi gün hapını kullanmayın.

Ertesi gün hapını ne zaman yutmalıyım ?

Ertesi gün hapını ilişkiden sonra 72 saat için de kullanmanız gerekir.Ertesi gün hapını ne kadar çabul alırsanız o kadar etkili olucaktır.

Ertesi gün hapı yuttum adet olmadım hamilemiyim ?

Ertesi gün hapını kullandıktan sonra adet gecikmesi yaşıyorsanız mutlaka test yapın. Çünkü bu haplar kullanıldığı halde gebelik oluşabiliyor.

Hangi durumda ertesi gün hapı kullanılır ?

İlişki esnasın da prezervatif yırtılırsa, rahim içi araç yerinden oynarsa, doğum kontrol hapı alımı unutulursa ve korunmasız cinsel ilişki söz konusu olduysa ertesi gün hapı kullanılabilir.

Errtesi gün hapı şüpheli ilişki sonrası olabildiğince erken alınmalıdır. Adet döngüsünün herhangi bir zaman dilimin de ertesi gün hapı kullanılabilir. Ertesi gün hapları reçetesiz olarak satılabiliyor. Her hangi bir eczaneden bu haptan temin edebilirsiniz. Ertesi gün haplarının en sık yan etkileri kusma, mide bulantısı,düzensiz kanamalardır. Ertesi gün hapları normal doğum hapları gibi çok etkili değildir. Birincil doğum kontrol yönteminiz ertesi gün hapı ise bu gebelikten iyi korunduğunuz anlamına gelmez. Hamile kalmamak için etkili bir doğum kontrol yöntemi uygulamanızı öneriyoruz.

Ertesi gün hapı kullananlar kadınlar kulübü hamilemiyim” için 14 yorum

 • blank
  Haziran 10, 2020 tarihinde, saat 12:51 am
  Permalink

  Ertesi gün hapı içtim daha sonra adet söktürücü ile. Adet oldum 5 gün sürdü fakat hamile kalma riskim var mı ilişkiden 18 gün sonra kan testi yaptırdım sonuc 0.100 çıktı.

  Yanıtla
 • blank
  Haziran 8, 2020 tarihinde, saat 10:38 pm
  Permalink

  Meraba ben korunma yöntemi olarak doğum kontrol hapı kullanıyorum fakat 27 mayısta ilişkiye girdim sevgilimle bir iki gün sonra yumurtlama dönemimdi daha sonra 3 Haziran’da tekrar ilişkiye girdik içime boşaldı ben de diğer gün öğleyin ertesi gün hapı içtim hapı içtikten iki gün sonra karın ağrısı ve kanama başladı bugün üçüncü günü fakat normal adet gibi değil rengi ve yoğunluğu ve göğsümde hassasiyet var ilacı kullandığım günden beri baş ağrısı ve yorgunluk da yaşıyorum bu yaşadığım durumum açıklaması nedir hamile olmam demi?

  Yanıtla
 • blank
  Mayıs 24, 2020 tarihinde, saat 12:59 pm
  Permalink

  Selam ben sevgilimle ilişkiye girdim çok azda olsa vajinama boşaldı hemen lavaboya gittim yıkadım ve spermler lavboya döküldü 12-13 saat sonra da Ella ertesi günü hapı aldım acaba gebelik olur mu

  Yanıtla
  • blank
   Mayıs 29, 2020 tarihinde, saat 9:43 pm
   Permalink

   Sevgili Selenay, bu haplar yüzde yüz etkili değildir ancak yüzde elli seviyesinde koruma sağlarlar tabiki hamile kalma riskiniz malesef var. Yani öyle ertesi gün hapı kullandım hamile kalmam diye bir şey yok malesef. Riskiniz var.

   Yanıtla
 • blank
  Nisan 6, 2020 tarihinde, saat 6:39 am
  Permalink

  Mart 4 -10 arası regli oldum ondan bir kaç gün sonra yani 14 martta ilişki yaşadım korunmalıydı fakat yine de 3 gün sonra ella hap aldım fakat adet dönemim gecikti 31 Mart ve 2 nisanda test yaptım negatif çıktı ama hala korkuyorum sizce normal mi? Dünyaca yaşadığımız durumda malum onun da etkisi var. Şimdiden teşekkür ederim.

  Yanıtla
  • blank
   Nisan 10, 2020 tarihinde, saat 2:24 am
   Permalink

   Yapacağınız her türlü stres durumum adetinizin gecikmesine neden olacaktır. Ben kesinlikle hamile olduğunuzu düşünmüyorum bilginiz olsun ibraz bekleyin ve adet olacaksınız.

   Yanıtla
 • blank
  Mart 22, 2020 tarihinde, saat 10:08 pm
  Permalink

  Merhaba ben ertesi gün hapını ilişkiden 2 gün sonra içtim sizce hamile olma olasılığım kaçtır korku içindeyim

  Yanıtla
  • blank
   Mart 27, 2020 tarihinde, saat 11:24 am
   Permalink

   Selamlar Selenay,

   Hayatım ertesi gün hapları yüzde yüz korumuyorlar malesef. Olasılığı biz bilemeyiz. Ama bu hapın koruma oranı yüzde elliden yüksek değil. Umarım bir şey olmaz. Sevgfiler.

   Yanıtla
 • blank
  Mart 17, 2020 tarihinde, saat 1:21 pm
  Permalink

  iyi günler,
  Takvimin gösterdiği yumurtlama gününden 2 gün sonra korunmasız ilişkimiz oldu,
  Her ihtimale karşı 1 saat sonra Ella ertesi gün hapı kullandık ve 2 sonra Lekelenme tarzında kanama oldu normal derecede şimdi de regl 1 gün gecikti ve regl başlangıcı belirtisi olarakta hiçbirşey yok.
  Hamilelik riski nedir.
  Teşekkur ediyorum.

  Yanıtla
  • blank
   Mart 17, 2020 tarihinde, saat 11:32 pm
   Permalink

   Selamlar Irmak, yumurtlama günleri ve sonraki günler yani sonrasındaki üç beş gün son derece tehlikeli ve hamile olacağınız günlerdir. Bu ertesi gün hapları yüzde ellinin üzerinde korumaz ama görünen o ki lekelenme ile siz regl olmuşsunuz gecikmeden bahsediyorsunuz ama lütfen test alır mısınız bi bakın var ise yüzde yüz çıkacaktır.

   Yanıtla
 • blank
  Şubat 3, 2020 tarihinde, saat 9:14 pm
  Permalink

  26 ocakta yuzeysel iliskim oldu ve 27 ocakta ertesi gun hapi ictim 1 subatta kanamam basladi ve uc gudnur az da olsa var kirmizi lekelenme bu n ekadar surer ayrica korkumdan ictim bosu bosuna dis gebelik dusuk alakasi yoktur dimi

  Yanıtla
  • blank
   Şubat 4, 2020 tarihinde, saat 11:54 pm
   Permalink

   Selamlar Selena, Hayır durumun dış gebelikle vs uzaktan yakından alakası yok. Bu tür düşük haplarını kullandıktan hemen sonra genelde 1-3 günü içinde adet olursunuz. Bu normal bir durum. Hamilelik ise zaten söz konusu kesinlikle değil başka sorularınız olur ise lütfen çekinmeden gönderin bize. Sevgiler.

   Yanıtla
  • blank
   Nisan 11, 2020 tarihinde, saat 9:15 pm
   Permalink

   Merhaba
   Sevgilimle bir ilişki yaşadım
   Bir kaç kez içime boşaldı ertesi gün hapını ilişkiden sonra ilk 12 saat içinde içtim. Adetim 4 gün geçikti.
   Kasıklarım da ara ara ağrı hissediyorum onun haricinde bir şey yok. Test yaptım 2 kez negatif çıktı. Sizce hamile miyim?

   Yanıtla
   • blank
    Nisan 17, 2020 tarihinde, saat 5:01 am
    Permalink

    Test negatif olduğuna göre ve siz bunu iki kere yapmışsınız hamileliğiniz yok ertesi gün hapları adeti geciktirir ya da erkene alır hamile olduğunuzu düşünmüyorum ama lütfen unutmayın ertesi gün hapları yüzde yüz etkili değildir.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.