Ertesi gün hapı kullananların merak ettikleri sorular

Ella Norlevo Ertesi gün hapı kaç para kanama olmazsa ne yapılmalı hangi saatler arasında kullanılmalı, ilişkiden ne kadar

süre sonra alınmalı ? Ertesi gün hapının ayda 1 kereden fazla kullanımı bazı sakıncalar yaratmaktadır; Ertesi gün hapı progesteron hormonu içermektedir ve doz aşımında ciddi kanamalarla sonuçlanacak hormon bozukluklarına neden olabilir. Eğer ertesi gün hapına ayda 1 defadan daha sık ihtiyaç duyuluyorsa, gebeliği engellemek için diğer doğum kontrol yöntemlerinden (prezervatif, doğum kontrol hapı, rahim içi araç yani spiral vb.) birine kullanmanız gerekmektedir. Doğum kontrol yöntemlerinden herhangi birini kullanmaya başladıktan sonra herhangi bir şekilde kullandığınız yönteminizin etkisinden şüphe duyduğunuz zamanlarda (örneğin prezervatifin yerinden çıkması veya patlaması, doğum kontrol hapının unutulması gibi) yine ertesi sabah hapı kullanabilirsiniz

.norlevo

Ertesi gün hapını aynı ayda ikinci kez kullanmam gerekirse ne yapacağım? Ertesi gün hapını o ay içinde 1 kez kullanmışsanız mutlaka sonrasında herhangi bir doğum kontrol yöntemi (prezervatif) ile korunmaya devam etmelisiniz. Eğer ertesi gün hapına tekrar ihtiyaç hissederseniz, aynı ay içinde ikinci kez kullanmadan önce mutlaka hekiminize veya eczacınıza danışmalısınız.

Bir ay içinde bilmeden&unutarak birden fazla kez kullandım. Şimdi ne yapıcağım? Ertesi gün hapı progesteron hormonu içerir. Doz aşımında vücutta şişlikler, memede hassasiyet ve kanama bozuklukları görülebilir.Bu yan etkiler içinde en önemlisi kanama bozukluğudur. Nadiren de olsa, tekrarlayan ertesi sabah hapı kullanımlarında şiddetli kanamalar görülebilir. Böyle bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.

Ertesi gün hapını aldıktan 1-2 gün sonra kanamam başladı. Normal mi? Ertesi gün hapı progesteron hormonu içerir ve bu nedenle nadiren de olsa kanama düzensizlikleri görülür. Bu kanamalar herzamankinden fazla veya az miktarda olabilir, kanama tarih değişiklikleri yaşanabilir, yeni bitmiş olan bir kanama kısa süre için tekrarlayabilir. Bunlar ilacın beklenen yan etkilerdir. Bu durumda olan kadınlar hormonal düzeyinin normale dönmesini beklemelidir ve ertesi gün hapının kullanmamalıdırlar.

Ertesi sabah hapı neden adet düzenini etkileyebiliyor? Kadınlarda regl her ay tekrarlayan bir hormonal döngü ile vücut tarafından kontrol edilmektedir. Kanda progesteron hormonunun yükselmesi kanamayı engellerken, bu hormonun kandaki miktarında meydana gelen ani bir düşüş kanamayı başlatmaktadır. İşte adet kanamaları da böyle meydana gelmektedir. Adet kanaması bittikten sonra kanda progesteron hormonu yükselmektedir. Bu süre zarfında kanama olmaz. 26-30 günlük süreç tamamlandığında kanda progesteron miktarı aniden düşer ve kanama gerçekleşir. Ertesi gün hapı da progesteron hormonu içermektedir.

Uygulandığında kandaki progesteron seviyesini arttırmaktadır. İlk etkisi kanamayı baskılamaktır, ancak ilacın etkisinin sonlanmasıyla birlikte kandaki progesteron miktarı da düşüş göstermekte ve kanamaya eğilim yaratmaktadır. Bununla birlikte adet döneminin ortalarında kullanıldığında kanama üzerine etkisi çok daha düşük olmaktadır. Adet kanaması tarihi yakın olduğu bir dönemde ertesi sabah hapı kullanıldığında kanamayı geciktirme veya erkene alma gibi yan etkilerin görülme olasılığı artmaktadır.

Ertesi sabah hapı kullandım ve çok az kanamam var. Endişelenmelimiyim? Ertesi gün hapı kullanımından birkaç gün içinde sızma şeklinde kanama yapabilir. Bu ilacın beklenen bir yan etkisidir. Ancak kanama fazlalaşırsa, ağrı veya sarı renkli, köpüklü, kokulu bir akıntı başlarsa acilen bir hekime başvurulmalıdır.

Ertesi Gün Hapının Kullanımı ile İlgili Sorular: İlacı aldıktan sonra kusulursa ne yapılmalı? Ertesi gün hapı alındıktan sonraki ilk üç saat içinde kusulursa hapın tekrar alınması gerekir. Ancak üç saatten sonra gerçekleşen kusmalarda hapın tekrar alınmasına gerek yoktur.

İlacın daha etkili olması için 2 kutu içsem olur mu? Ertesi gün hapı etkili olabilmesi içen belirtilen dozda alınması yeterlidir. İlacın ilk 24 saat içinde alındığında gebelik riski sadece %1.1dir. Burada asıl önemli olan ilacın mümkün olduğunca erken alınmasıdır. İlaç ilk 72 saat içinde etkili olduğuna göre gebelikten koruyucu etkisi 3 gün sürüyor. Yani ilacı kullandıktan sonra ilk 3 gün içinde ayrıca bir korunma yöntemi kullanmama gerek yok. Bu yanlıştır. Ertesi gün hapı etkisini yumurtlamayı geçici olarak ertelemek suretiyle göstermektedir; ancak yumurtlamanın ne zaman geriye döneceği bilinmediği için kullanımdan sonraki ilişkilerde her zaman için risk vardır. Dolayısıyla etkisinin 3 gün sürdüğünü söylemek mümkün değildir. İlacı kullandıktan sonra kurulacak ilişkilerde mutlaka prezervatif ile korunulmalıdır.

Adet kanamam gecikti. Ne zaman gebelik testi yaptırmalıyım? Eczanelerden aldığınız, idrardan ölçüm yapan gebelik testlerinin uygulaması basittir. Ancak bu idrar testlerinin doğru sonuç vermesi için en az 10 günlük bir regl gecikmesinden sonra test yapılması tavsiye edilir; çünkü idrardan bakılan gebelik hormonu ancak bu kadar süre sonra ölçülebilir düzeye erişmektedir. Kan ile yapılan gebelik testleri gebeliğin ilk gününden itibaren (yani ilişkiden sonraki birkaç gün içinde) tam ve kesin sonuç verir. Ancak bunun için de bir laboratuara başvurmak gerekir. Geçen ay korunmasız ilişkide bulunmuştum ve dün hamile olduğumu öğrendim. Hamileliği sonlandırmak için haplar olduğunu okudum. Bunları nereden bulabilirim? Veya kendi kendime nasıl düşük yapabilirim? Gebeliği sonlandırmaya yönelik bazı haplar (bakınız Ru-486) yurtdışında bulunmaktadır. Ancak henüz ülkemizde kullanımı yasaktır. Bugün için gebeliğin sonlandırılması ülkemizde ancak bir kadın doğum uzmanı yardımıyla olabilmektedir. Kendi sağlığınız ve güvenliğiniz için gebeliği sonlandırmak için herhangi bir yol DENEMEYİNİZ. Rahim ağzına yapılacak bilinçsiz her müdahale çok önemli hayati riskler taşımaktadır. Kanama ve buna bağlı ölüm çok sık görülmektedir.

Gebelik mutlaka hastane koşullarında sonlandırılmalıdır. Bu sebeple konu ile ilgili MUTLAKA bir kadın doğum uzmanı ile görüşmelisiniz.Ayrıca Hamilelik Forumu için BURADAN yorumları okuyabilir yardım alabilirsiniz.

2016-11-26


Loğusalık dönemi hakkında merak edilenler

Loğusalık dönemi hakkında merak edilenler

Loğusalık döneminde neler yapılmalı ? Loğusalık dönemi nedir ? Plasenta ve bebeğin doğumundan sonra başlayan anne vücudunda

Kürtaj sonrası merak edilen detaylar

Kürtaj sonrası merak edilen detaylar

Bu konu Kürtaj sonrası merak edilen detaylar hakkın da bilgiler vermektedir.

Doğum Kontrol Hapları Merak Edilenler

Doğum Kontrol Hapları Merak Edilenler

Merhaba hocam doğum kontrol hapına başladım yeni başladığım için dün gece kullanmayı unuttum ne yapabilirim bilgi

Yumurta Büyütücü İğne Hakkında merak edilenler

Yumurta Büyütücü İğne Hakkında merak edilenler

Yumurta büyütücü iğneler ve bunların yan etkileri Yumurta büyütücü iğneler (gonadotropinler) enjeksiyon olarak yapılan yumurtlama ilaçlarıdır. Yumurta

Tüp bebek tedavisi hakkında merak edilen soru ve cevaplar

Tüp bebek tedavisi hakkında merak edilen soru ve cevaplar

Bu konu Tüp bebek tedavisi hakkında merak edilen soru ve cevaplar

Tarlusal nasıl kullanılır ne ilacıdır ve ne işe yarar hakkında merak edilenler

Tarlusal nasıl kullanılır ne ilacıdır ve ne işe yarar hakkında merak edilenler

Tarlusal ilacı nedir nasıl ve ne için kullanılır ne işe yarar ? Tarlusal kullananlar Medroksiprogesteron, vücutta doğal


Yorum Gönder

 1. Melike diyor ki:(10 Nisan 2017 14:15)

  Meraba ben gecen ay erkek arkadasımla ilişki yaşadım, mutlak bir birleşme olmadı ancak elinden vajinama sperm bulasabileceğinden korktum ella hap kullandım, tam adet günümde regl oldum, şuan ikinci reglimi bekliyorum, hala korkuyorum, dıs gebelik vs araştırıyorum sürekli öyle birşey olabilir mi?

  1. Site Yönetimi diyor ki:(11 Nisan 2017 07:09)

   Daha önce beklenen mensiniz gerçekleşmiş gebelik söz konusu değil.Dış gebelikle durumun alakası yok .Okuyup araştırın dış gebelik nedir neden olur diye..

 2. Ali diyor ki:(09 Nisan 2017 22:10)

  Merhaba kız arkadaşımla sürtünme yoluyla ilişki yaşadık boşalma olmadı tedbir amaçlı ella ertesi gün hapı kullandı normal adet döneminden 1 hafta sonra adet kanaması oldu ama normalden daha kısa sürdü hamile olma olasılıgı nedir ?

  1. Site Yönetimi diyor ki:(10 Nisan 2017 07:16)

   Bu tür birliktelikle gebe kalınmaz + partnerinizin mensi gerçekleşmiş gebelik söz konusu değil.

 3. bero diyor ki:(01 Nisan 2017 09:15)

  Merhaba kiz arkadasimla surtunme yolu ile iliskiye girmistik disariya bosaldim bosaldiktan sonra p*enisimi peceteyle sildim ama bosaldiktan sonra 5 dk daha surttuk.(kiz arkadasim bakire) Sonraki gunde ertesi hapi aldi reglisi gecikti hamile kalma ihtimali ne kadar cevap verirsiniz sevinirim.

  1. Site Yönetimi diyor ki:(03 Nisan 2017 06:52)

   Bu tür birliktelikte gebelik söz konusu olmaz.İlaç kaynaklı gecikme yaşıyor olabilir .Tedbiren yinede partneriniz test yapsın

 4. güzide diyor ki:(26 Mart 2017 13:44)

  Merhabalar, ben daha önce de yazmıştım elimi peçeteyle sildikten sonra vajinama sürmüştüm bir gün sonra ella içtim ama hâlâ çok korkuyorum 6 gün oldu şu an baş dönmem var öyle bir ihtimal olabilir mi yoksa psikolojik olarak mı etkileniyorum sizce?

  1. Site Yönetimi diyor ki:(27 Mart 2017 06:52)

   Bu şekilde hamile kalınmaz Şüphenizi atmak için gebelik testi yapın.

 5. Leyla diyor ki:(22 Mart 2017 23:38)

  İyi günler erkek arkadaşımla sürtünme ile cinsel birlikteliğimiz oldu. Bakireyim fakat Boşaldığını söyledi ama ikimizde de çamaşır vardı. Daha sonra birebir temAs oldu. Korktuğumuz için 8 saat sonra ella içtim Şuan 1. Buçuk gün oldu kanamam yok ama her zaman regl olduğumda karnım şiştiği gibi şişti. Ne yapmalıyım? Teşekkürler

  1. Site Yönetimi diyor ki:(23 Mart 2017 06:59)

   Merhaba bu tür birliktelikte geblik tek koşulda olur sperm çamaşırdan sızıp vajina içine ulaşırsa. Gerekli önlemi  almışsınız mensinizde 3 günlük gecikme olursa test yapın.

 6. güzide diyor ki:(22 Mart 2017 19:05)

  Merhaba ben, ayın 20sinde elimdeki meniyi peçeteyle sildikten sonra vajinama sürdüm bakireyim ama gebelikten çok korktuğum için bir gün sonra ella içtim size böyle bir durumda gebelik riski var mıdır?

  1. Site Yönetimi diyor ki:(23 Mart 2017 07:03)

   Merhaba bu şekild egebe kalmanız mümkün değil.

 7. Yunus diyor ki:(19 Mart 2017 17:52)

  Kız arkadaşım ile pazar gecesi ilişkiye girdik fakat ben tam çıkarken boşalıyordum ve prezervatifte dışarı çıktı ben birşey olmadığını düşünüyordum fakat genede terettütte kaldık 3.5 gün sonra yani perşembe öğlen ella hapı kullandı, 5 gün süresi olduğunu yazıyordu nette ve kullandıktan sonra bir iki güne adet döneminin başlaması gerekiyordu.. dün ve bugün az az geldiğini söylüyor sizce normal mi? Sizce bir risk var mıdır hala?

  1. Site Yönetimi diyor ki:(20 Mart 2017 07:18)

   Partnerinizin mensi gerçekleşmiş tedbiren yinede test yapabilirsiniz.

 8. diyor ki:(19 Mart 2017 11:14)

  Iyi günler benim 4 aylık bi kızım var dogumdan sonra adet gormedim korunmasız iliskim oldu 22 saat sonra ella kullandim çok az bu kanamm oldu akinti daha doğrusu adet gunumde yok olmuyorum çünkü sizce hamile olabilir miyim ...

  1. Site Yönetimi diyor ki:(20 Mart 2017 07:19)

   Ella %100 gebelikten korumaz gecikmeniz için test yapmanızı öneriyorum

 9. Zeliha diyor ki:(18 Mart 2017 08:57)

  Mrb sevgilimle 9 şubatta sürtünme yoluyla ilişki yaşadık ve ben yaklaşık 1 saat sonra ella kullandim 17 Şubat ta da regl oldum ama şuan adetim gecikti hamile olabilir miyim çok korkuyorum birde önceki adetim 3 gün falan sürdü normalde 5 6 gün sürerdi yerleşme kanaması olmasından korkuyorum cvp verirseniz çok sevinirim

  1. Site Yönetimi diyor ki:(20 Mart 2017 07:24)

   Daha önce mensiniz gerçekleşmiş gebelik söz konusu değil. Mensin 2-3 gün sürmesi de normaldir.

 10. Yunus diyor ki:(16 Mart 2017 11:11)

  Kız arkadaşım ile pazar gecesi ilişkiye girdik fakat ben tam çıkarken boşalıyordum ve prezervatifte dışarı çıktı adet döneminin bugün yada yarın başlaması gerekiyor fakat çok tereddüde kalıyoruz şuan ertesi gün hapı kullanımının bir faydası olur mu? Ertesi gün hapının kanamayı geciktirmesi yada erkene alması durumu oluyormuş sanırım adet dönemi tam gelmişken daha da geciktirir mi? Çaresiz durumda kaldık

  1. Site Yönetimi diyor ki:(16 Mart 2017 11:38)

   Şu an ertesi gün hapını almasının hiç bir yararı olmaz. Patrenirinizin gecikmesi olursa test yapsın. 

 11. Seher diyor ki:(15 Mart 2017 02:04)

  Merhaba benim adetim biteli bir hafta oldu ve 2 gün önce sevgilimle ilişkiye girdik prezervatifi vardı, içimden çıktıgında prezervatife boşalmıştı ama karın bolgesinde akıntı vardı bizde bu sebeple 1 saat içinde ella içtim sizce hamile kalır mıyım

  1. Site Yönetimi diyor ki:(15 Mart 2017 06:50)

   Merhaba bu tür birliktelikle gebe kalmazsınız zira korunmuşsunuz.

 12. merve diyor ki:(14 Mart 2017 13:14)

  sevgilimle sürtünme yoluyla ilişki yaşadık akıntı olmadığını düşünüyoruz tedbir amaçlı yaklaşık 90 saat sonra ella kullandım adet bitiminden 10-15 gün gecti ayrıca bakireyim hamilelik riski var mı ?

  1. Site Yönetimi diyor ki:(15 Mart 2017 06:51)

   Bu tür birliktelikle gebelik söz konusu olmaz.

 13. ... diyor ki:(12 Mart 2017 21:17)

  Bi soru sormuştum ella kullandık.sizin cevabınjz da bu durumda hamilelik söz konusu değil gecikme olursa test yapın demiştinizde. Kanama normalden 3-4 gün sonra oldu test yapmadık. Adet gördü diye hamile olmayacak mı şimdi ?

  1. Site Yönetimi diyor ki:(13 Mart 2017 10:25)

   Mens gerçekleşti ise gebelik söz konusu değil.Testi ister yaparsınız ister yapmazsınız bu sizin tercihiniz.

 14. Sedef diyor ki:(06 Mart 2017 02:18)

  Merhaba.10 şubatta yumurtlama günümde ilişkim oldu ama içime boşalmadı.zevk suyundan tedbir amaçlı .2 saat sonra ella hapı kullandım.şu an adetin 10 gün gecikti.test yaptım negatif çıktı.bu adetim ne zaman gelir telaşlandım

  1. Site Yönetimi diyor ki:(06 Mart 2017 06:20)

   Korunmasız her ilişki istenmeyen gebelik açısın dan risktir. Zevk suyuyla gebe kalma olasılığı düşüktür. Testiniz negatif gebelik söz konusu değil.İlaç kaynaklı gecikme yaşıyor olabilirsiniz.

 15. Can diyor ki:(04 Mart 2017 09:08)

  Merhaba,Kız arkadaşımla prezervatif kullanarak ilişkiye girdik fakat adet gününün 16.gününde olduğu için riske girmek istemedik ve ilişki sonrasındaki 15. saatta ella kullandı kız arkadaşım.Şuan adetinin 30.günü ve hala döngüsü tamamlanıp yeni kanama başlamadı.İlacın etkisiyle olduğunu düşünüyorum.Sizce de öyle mi ? Yoksa hamilelik riski var mı ?

  1. Site Yönetimi diyor ki:(04 Mart 2017 18:00)

   Birliktelik esnasında korunmuşsunuz bu durumda  gebelik söz konusu olmaz. Gecikme ya stres yada ilaç kaynaklı.

 16. Asya diyor ki:(03 Mart 2017 13:45)

  Peki birşey daha sorabilirmiyim adet gecıkmesınden 8gün sonra yapılan testte once negatıf cıkıp 2 gun sonra aynı teste bakıldıgında sılık bır cızgı cıkması testtle ılgılı bır sıkıntımıdır. O kadar zaman sonra aynı test dıkkate alınırmı

  1. Site Yönetimi diyor ki:(03 Mart 2017 13:59)

   Testin kullanma talimatı okuyun ne kadar beklemesi gerektiği yazar . İki gün sonraki test sonucu değerlendirlmez.

 17. Asya diyor ki:(03 Mart 2017 08:49)

  İyi günler yumurtlama döneminde prezervatifle ilişki yaşadım herhangi bi yırtılma söz konusu olmadı ama ben yınede ella kullandım normal adet tarıhımden 12gün gecti bu geçikme sırasında 5kere gebelık testı yaptım hepsı negatıftı ama hala adet olamadım bu kadar geçikme normal midir? Teşekkürler şimdiden

  1. Site Yönetimi diyor ki:(03 Mart 2017 09:03)

   Merhaba ilişki esnasında korunmuşsunuz gebelik söz konusu değil.Gecikmeniz ilaç kaynaklı olabilir. 

 18. Sevcan diyor ki:(02 Mart 2017 17:46)

  Sevgilimle yumurtlama dönemimde anal ilişki yaşadık prezervatif yırtık çıktı vajinanın içine girmedi etrafında vardı sildik hemen korktum ella aldım normal adet günüm 2 gün geçti ve adet olmadım hala VE ELLA KULLANDIKTAN SONRA DA KANAMA GÖRMEDİM NORMAL MİDİR?

  1. Site Yönetimi diyor ki:(02 Mart 2017 17:53)

   Bu tür birliktelikte gebelik söz konusu olmaz.İlaç adet gecikmesine neden olabilir.

 19. ..... diyor ki:(02 Mart 2017 16:33)

  Sürtünmeli bi ilişkş yaşadım içine hiç girmedim vajşnanın üzerine boşaldım. 5 dk sonra yıkadı içine gittiğini sanmıyorum ve korktugumjz için ella kullandı test yapmaya gerek var mı

  1. Site Yönetimi diyor ki:(02 Mart 2017 17:54)

   Bu tür  birliktelikle gebeliks söz konusu olmaz. Gecikme söz konusu olursa tedbiren test yapın.

 20. çiçek diyor ki:(02 Mart 2017 16:27)

  Nişanlımla regli bitiminden bir gün sonra iliski yasadik icime bosalmadigini soyluyor ama zevk suyundan korkuyoruz ve bakireyim hamile kalmak istemiyorum iliskiye girdikten 2 gün sonra ella hapı ictim iceli 1 gun oldu kanamam felan olmadı hamile kalma riskim varmı icime bosalma olmadı

  1. Site Yönetimi diyor ki:(02 Mart 2017 17:55)

   Korunmasız her ilişki istenmeyen gebelik açısından risktir. Ella % 100 gebelikten korumaz .Mensinizde gecikme olursa test yapın.

 21. diyor ki:(02 Mart 2017 08:37)

  Merhaba. Erkek arkadaşımla regl günümden bir gün önce 14 subatta ilişkiye girdik. Boşalma söz konusu yok.19. Saatte tam regl günümde ella hapını kullandım. Normal sartlarda 15 inde regl olmam gerekiyordu ama olmadım. Yani ilacı kullandığımda regl değildim. Ara kanamam veya yan etkilerini de yaşamadım. İlişkinin üzerinden 8 gün geçtikten sonra test yaptım sonuç negatifti. Regl olmam gereken günün üzerinden de 14 gün geçti. Hamile olma gibi riskim var mıdır şuan

  1. Site Yönetimi diyor ki:(02 Mart 2017 09:32)

   orunmasız her ilişki istenmeyen gebelik açısından risktir. Gecikmeniz ilaç kaynaklı olabilir tedbiren tekrar test yapın.

 22. diyor ki:(01 Mart 2017 21:15)

  Merhabalar,iliski sirasinda prezervatif yirtildi ve hemen 2 - 3 saniye icinde esim geri cekildi ,her ihtimale karsi zevk suyu gelmistir diye 22 saat sonra ella hap kullandım adetim 6 gun gecikti normalmidir?hamilelik riskim varmi

  1. Site Yönetimi diyor ki:(02 Mart 2017 07:35)

   Merhaba gecikmeniz ilaç kaynaklı olabilir ama tedbiren gebelik testi yapın.

 23. diyor ki:(28 Şubat 2017 21:54)

  Merhaba nisanlimla bundan 5 gün önce ilişkiye girdik 12 saat bile dolmadan ellayı ictim ama kanamam akşamları devam ediyor sızma seklinde gündüzleri yok ama geceleri ve aksam üstü kanamam oluyor ağrı da hafif ara ara oluyor korkumuz hamile kalmam konusunda çünkü düğünümüze 1 sene var koku göğüs uclarinda hassasiyet yok hasta olmamada 1 hafta var yardımcı olabilirmisiniz acaba

  1. Site Yönetimi diyor ki:(01 Mart 2017 07:10)

   Merhaba test yaparak hamile olup olmadığınızı öğrenebilrisiniz.Mensinizde gecikme olursa test yapın.

 24. . diyor ki:(28 Şubat 2017 18:19)

  Merhaba Sürtünmeli bi bersberlik yaşadım penis vajinamın altındayken bosaldı ama az boşaldı içine gitmedi diye düşünüyorum çok korkuyorum tedbir amaçlı ella kullandım gebelik testi yapmalı mıyım

  1. Site Yönetimi diyor ki:(01 Mart 2017 07:12)

   Korunmasız her birliktelik istenmeyen gebelik açısından risktir. Gecikmenz olursa test yapın.Ella %100 gebelikten korumaz.

 25. Isimsiz diyor ki:(24 Şubat 2017 21:22)

  Cok acil sevgilimle iliskiye girdik ama o bana icine bosalmadim dedi yine de tedbir olarak 3.gun 72 saat olmadan ella aldim 18 ine adet olmam gerekirken 25 i oldu ayın hala olmadım ve sırtımda yumurtaliklarimda çok agri var hamile olma durumum nedir ?

  1. Site Yönetimi diyor ki:(24 Şubat 2017 21:24)

   Korunmasız her birliktelik istenmeyen gebelik açısından risktir. Ella ertesi gün hapı %100 gebeliği engellemez.Güvenirliği %85-90 dır.  tedbiren gebelik tetsi yapın 

 26. sude guney diyor ki:(24 Şubat 2017 18:01)

  Merhabalar 21 Şubatta eşimle ilişkiye girdik. Kondom un yırtılmasından dolayısı ile 22 Şubatta ella alıp kullandım. 23 de aksamı aynı olay tekrar yasadım ama hala ella hapı alıp almama konusunda terettut ıcındeyım yan etkılerınden dolayı hamıle kalmak ıstemıyorum bugun ayın 24 du sızce 2 kez kullanmalımıyım bana lutfen yardımcı olurmusunuz kafayı sıyırmadan.

  1. Site Yönetimi diyor ki:(24 Şubat 2017 21:14)

   İlaç kullanımı hakkında yönlendirme yapmıyoruz. Hekime yada eczacıya danışın.

 27. derya diyor ki:(23 Şubat 2017 12:21)

  Hocam merhaba. Aralık ayında sürtünmeli bi beraberliğim oldu, arkadaşım boşalma esnasında kendi geri çekti ama ıslaklık hissettim. Her ihtimale karşı 24 saat dolmadan ella kullandım. Aralık ayı adet tarihim 16'ydı, bu durumda 13 Ocak da adet olmam gerekirken, Ocak ayında 9, Şubat ayında 6'sında adet gördüm. İlişki sonrasında ki ay da adetim 4 5 gün önce oldu ve bu ay içerisinde de son 1 2 hafta içerisinde hafif karın şişkinliğim var, sizce gebelik riski var mıdır hocam? (her ihtimale karşı 19.02.2017 tarihinde test yaptım negatif çıktı)

  1. Site Yönetimi diyor ki:(23 Şubat 2017 12:59)

   Daha önce mensiniz gerçekleşmiş gebelik söz konusu değil.

 28. diyor ki:(22 Şubat 2017 22:01)

  Merhaba benim ocagin 26 sinda adetim bitti ve subatın 10 unda korunmasiz iliskiye girdim yarim saat icinde ella aldım suan kanamam var 3. Gunundeyim fakat adet mi yerleşme kanamasi mi bilmiyorum cok stress yaptım ve bazen kan gelmiyor 2. Gunde cok geldi hatta taştı fakat suan yok hamile miyim bu ne kanamasidir?

  1. Site Yönetimi diyor ki:(23 Şubat 2017 07:00)

   İlaç kullanımı ile ilgili yönlendirme yapmıyoruz hekime yada eczacıya danışın. Yerleşme kanaması adet gibi yoğun olmaz. Lekelenme şeklinde olur.

 29. Sevcan diyor ki:(22 Şubat 2017 13:41)

  Sevgilimle yumurtlama dönemimde anal ilişki yaşadık prezervatif yırtık çıktı vajinanın içine girmedi etrafında vardı sildik hemen korktum 28 saat içinde ella aldım normal adetime 7 gün var çok korkuyorum daha gencim hamile kalma riskim var mıdır

  1. Site Yönetimi diyor ki:(22 Şubat 2017 13:43)

   Bu tür birliktelikte gebellik söz konusu olmaz.

 30. brvn diyor ki:(19 Şubat 2017 17:10)

  merhaba.26 ocakta ilişki yaşadım ve 24 saat bitmeden ella kullandım. 10 şubatta adet olmam gerekiyordu fakat henüz olmadım. yumurtalıklarımda ve göbek deliğimde ağrı var. ayrıca 2 gün önce tekrar ilişki yaşadım ve maalesef yeniden ella kullanmak durumda kaldım. yani bir ay da iki hap almış oldum. gebelik riskim var mı ? ayrıca ikinci defa kullanmak etkiyi azaltır mı ?

  1. Site Yönetimi diyor ki:(19 Şubat 2017 17:24)

   Ella %100 gebelikten korumaz gecikmeniz için test yapmanızı öneriyorum.

Etiketler :