Norlevo Ertesi gün hapı kullananların merak ettikleri sorular

Norlevo Ertesi gün hapları , genellikle korunmasız cinsel ilişki veya başarısız doğum kontrolü yöntemi olduğun da kullanılan bir ilaçlardır. Bu ilaçları genelde gebe kalmak istemeyen kadınlar kullanır. Genç kızlarda da kullanımı yaygındır. Ertesi gün hapları ile ilgili her gün sayısız sorular almaktayız. Bu sorulardan bazıları ; Partnerimle ilişkiye girdim hemen ertesi gün hapı aldım hamile kalırmıyım ? Korunmasız ilişki sonrası ertesi gün hapı aldım adetim gecikti hamilemiyim ?

Ertesi gün hapları % 100 koruma sağlamaz. Öncelikle bunu belirtelim. Şayet gebe kalmak istemiyorsanız daha etkili korunma yöntemlerini tercih edin. Ertesi gün hapları gebeliği önlemede %85-90 başarılıdır. Ertesi gün hapı kullanlar da gebelik görülebilmektedir. Korunmasız cinsel ilişkiyi takiben veya bilinmeyen veya kontraseptif başarısızlıktan şüphelenilen durumda eretsi gün hapını kullanabilirsiniz. Ama demin de belirttiğimiz gibi ertesi gün hapının iyi bir koruma sağlamadığını yineleyelim.

Ertesi gün hapı kusma ve ishal

Ertesi gün hapını yuttuktan sonra kusma ishal gibi durumlar söz konusu olursa ilaç etkisini kaybedecektir. Bir çok kullanıcı bu komplikasyonları yaşamakatdır ve sonuç itibari ile gebe kalabilmektedir. Ertesi gün haplar her gün sürekli kullanılmaz. Sürekli kullanıldığı taktirde hormonlarınızı bozabilir buda düzensiz dönemlere yol açabilir. Kesinlikle doktor tavsiyesi olmadan ertesi gün hapını kullanmayın.

Ertesi gün hapını ne zaman yutmalıyım ?

Ertesi gün hapını ilişkiden sonra 72 saat için de kullanmanız gerekir.Ertesi gün hapını ne kadar çabul alırsanız o kadar etkili olucaktır.

Ertesi gün hapı yuttum adet olmadım hamilemiyim ?

Ertesi gün hapını kullandıktan sonra adet gecikmesi yaşıyorsanız mutlaka test yapın. Çünkü bu haplar kullanıldığı halde gebelik oluşabiliyor.

Hangi durumda ertesi gün hapı kullanılır ?

İlişki esnasın da prezervatif yırtılırsa, rahim içi araç yerinden oynarsa, doğum kontrol hapı alımı unutulursa ve korunmasız cinsel ilişki söz konusu olduysa ertesi gün hapı kullanılabilir.

Errtesi gün hapı şüpheli ilişki sonrası olabildiğince erken alınmalıdır. Adet döngüsünün herhangi bir zaman dilimin de ertesi gün hapı kullanılabilir. Ertesi gün hapları reçetesiz olarak satılabiliyor. Her hangi bir eczaneden bu haptan temin edebilirsiniz. Ertesi gün haplarının en sık yan etkileri kusma, mide bulantısı,düzensiz kanamalardır. Ertesi gün hapları normal doğum hapları gibi çok etkili değildir. Birincil doğum kontrol yönteminiz ertesi gün hapı ise bu gebelikten iyi korunduğunuz anlamına gelmez. Hamile kalmamak için etkili bir doğum kontrol yöntemi uygulamanızı öneriyoruz.

NOT: ERTESİ GÜN HAPI ARTIK REÇETESİZ SATILAMAYACAK Sağlık Bakanlığının aldığı karar doğrultusunda ertesi gün hapı ve muadillerinin kesinlikle reçetesiz satılamayacağı ile ilgili bilgiler var. Ne zaman yürürlüğe girecek tam belli değil ama artık reçetesiz satılamayacağı gündemde bilginiz olsun. HAMİLEMİYİM.NET

blank
blank

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.