Evde boğaz ağrısı nasıl geçer ?

Bir boğaz ağrısı, kaşıntı ya da boğazda tahriş belirtmektedir.Çoğu boğaz ağrısı, soğuk algınlığı veya grip gibi viral enfeksiyonlardan kaynaklanır . Çoğu zaman burun akması veya tıkanması, hapşırma , öksürük , hafif bir ateş ve yorgunluk gibi başka semptomlarınız olabilir.Soğuk ve grip arasındaki farkı söylemek zor olabilir , ancak grip yüksek ateş ve kas ağrıları gibi daha kötü belirtilere neden olma eğilimindedir .Boğaz ağrısı virüs veya bakteri nedeniyle olabilir . Boğaz ağrısının en yaygın nedenleri virüslerdir.

 

Boğaz ağrısı nedenleri ve belirtileri

 

Boğaz ağrısı genellikle virüs (soğuk algınlığı veya grip gibi) veya sigara içiminden kaynaklanır.

Özellikle yutkunurken  boğazda ağrı

Boğaz da kuruluk

Ağızda kızarıklık

Ağız kokusu

Hafif öksürük

Şişmiş boyun bezleri

 

Boğaz ağrısı nedenleri

 

Viral enfeksiyon: Boğaz ağrısının başlıca nedeni budur ve ortak soğuk algınlığı ve üst solunum yolu enfeksiyonuna neden olabilen birkaç farklı virüs vardır. Toksinler / Tahriş edici maddeler ; Bir sigara dumanı, hava kirliliği ve zararlı havadaki kimyasal maddeler boğaz ağrısı oluşturabilir. Ayrıca reflü hastalığı ve tümörler boğaz ağrısına neden olabilir.Boğaz veya boyun bölgesinde herhangi bir hasar oluşması boğaz ağrısı oluşturabilir. Bazen, yabancı bir cisim (örneğin, bir kemik veya yiyecek parçası) boğaz ağrısı oluşturabilir.Aşırı bağırma ya da çığlık, boğazı ve gırtlağı tahriş edebilir, boğaz ağrısı oluşturabilir.Birçok nedenden dolayı boğaz ağrısı yaşayabilirsiniz. Sık sık, soğuk algınlığı ve grip boğaz ağrısı yapar.

 

Neyse ki, ağrı ve tahrişi gidermek için evde ilaçlar kullanabilirsiniz.

 

Tuzlu su ile  garagara yapın.Tuzlu su  boğazdaki bakterileri öldürür.

 

Bal ve zencefil karışımıtüketin.Bu karışım boğaz ağrısından bir çok iltihabi rahatsızlıkalra iyi gelmektedir.

 

Papatya çayı doğal olarak yatıştırıcıdır.Papatya çayı boğaz ağrınızı dindirmekle birlikte rahatlamanıza yardımcı olucaktır.

 

Nane nefes tazeleme kabiliyeti ile bilinir. Seyreltilmiş nane yağlı spreyler de boğaz ağrısı rahatlatabilir. Nane limon çayı tüketerek boğaz ağrınızı dindirebilirsiniz.

Meyan kökü uzun zamandır boğaz ağrısı tedavisinde kullanılmaktadır. Boğaz ağrınız için meyan şerbeti tüketebilirsiniz..

 

Zerdeçal ve su ; Bu sarı baharat güçlü bir antioksidandır ve bilim adamları , birçok ciddi hastalığa karşı direnme gücüne sahip olduğunu düşünürler . Boğaz ağrısı gidermek için 1/2 çay kaşığı zerdeçal ve 1 çay kaşığı tuz 1 su bardağı sıcak suya karıştırın ve gargara yapın.

 

Buğday çim suyu. Bu klorofil açısından zengin sıvıyla  boğaz ağrısına veda edebilrisiniz.

Boğaz ağrısı semptomlarının geçici olarak hafifletilmesi için 1/2 bardak domates suyu ve 1/2 fincan sıcak su karışımı ile gargara yapın..

 

Yeşil çayın doğal olarak enfeksiyonlarla mücadele ettiği biliniyor.Boğaz ağrısı için yeşl çay tüketebilirsiniz..

 

 

Boğaz ağrısını başarıyla tedavi etmek için, neden olanı bilmeniz gerekir. Boğaz ağrısı bakteri enfeksiyonları  için antibiyotik tedavisine ihtiyaç duyar.Kronik boğaz ağrısına neden olan alerjiniz varsa doktorunuz alerji semptomlarını kontrol etmek için bir ilaç reçete edebilir. Bir haftadan fazla süren boğaz ağrısı, bir sağlık uzmanı tarafından değerlendirilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.