Ağzımın içinde aft var yemek bile yiyemez oldum

• Konbuyu başlatan sorumvar
  • Başlangıç tarihi
S

sorumvar

Member

Aft nasıl geçer kadınlar kulübü aft nasıl iyileşir hamilemiyim forum'da.​

Anam anam, bu nasıl bir ağrı. Ağzımda aft çıktı. Ben aftların böyle ağrı yaptığını bilmiyordum. Yemek yiyemez oldum. Tuzlu yada ekşi bir şey deyince de ağrısını beynimin içinde hissediyorum. Aft nasıl geçer acaba? Bunun için de doktora gitmek istemiyorum. Aynadan baktığımda ufacık beyaz bir yara ama gel gör ki ağrısı anlatılmaz. Yaşayanlar bilir. Yardımcı olursanız sevinirim. Aft evde yapabileceğim bir şeyle geçirebilir miyim?

admin

admin

Administrator
Yönetici
Merhabalar.
Aft ağrısının ne olduğunu çok iyi bilirim. Oldukça stresli bir yaşamım olduğundan, ağzımda aftlar zaman zaman çıkıyor. Aynen dediğiniz ağrıyı bende yaşıyorum. Ama nasıl geçeceğini öğrendim şükür. Demin de belirttiğim gibi ağızda aft genelde stresli bir yaşamdan kaynaklanıyor. Böyle durumda ağız temizliği ve hijyenine oldukça önem gösterin. Diş fırçalamayı ihmal etmeyin. Ayrıca tuzlu gargara ufak aftlar da hızlıca etkili olabiliyor. Bunun dışında kulak temizleme çubuğu yardımı ile limon suyunu o bölgeye tatbik edince de bir iki güne geçirebiliyor. Ha sirkeyi neredeyse unutacaktım. Sulandırılmış sirke ile gargara da oldukça iyi geliyor. Yalnız bunları tatbik ettiğinizde ilk 15 – 20 saniye kadar canınız çok yanıyor. Ayrıca eczaneye gittiğimde kenekort-a diye ufacık bir merhem veriyorlar. Buda hem acıyı anında götürüyor, hem yemek yemenize olanak sağlıyor hem de birkaç günde tedavi ediyor. Umarım yardımcı olabilmişimdir. Ağzımda çıkan aft için ben de kenekort kullanıyorum çok hızlı iyileştiriyor.

''Ağızda aft neden olur?''​

• Genetik yatkınlık ağızda aft çıkmasına neden olabilir
  • Stres, travma, kaygı bozukluğuna bağlı olarak çıkabilir
  • Sigara kullanımı
  • İlaç kullanımı bazı ilaçların yan etkileri
  • Folik asit, B12, çinko gibi vitamin eksikliklerinde çıkabilir
  • Hormonal değişikliklerine bağlı olarak
  • Ağız hijyenine dikkat etmediğiniz durumlarda aft çıkabilir
  • Çok baharatlı yiyecekler de af oluşumu yapabilir
Dudak uçuğu da sıkça yaşanılan sorunlardan biri. ''Dudakların uçuğunu evde nasıl geçiririz'' çareleri çözümleri bulabileceğiniz yazımız linkte sizlerle.