Gebeliğin oluşumu nasıldır?

Bu konu Gebeliğin oluşumu nasıldır hakkın da bilgiler vermektedir.

Sayfamıza her hün sayısız gebelikle ilgili sorular almaktayız. Bunlar gebelik kaç gün de oluşur, gebelik belirtileri nelerdir, gebe olduğumu

nasıl anlarım gibi. Bu makalemiz de aldığımız sorular dan yola çıkarak gebeliğin oluşumu hakkın da bilgiler vericez..

 

 

Gebelik sperm ve yumurtanın birleşmesi sonucu meydana gelen fizyolojik bir olaydır. Gebeliğin oluşabilmesi için erkeğin yeterli sayıda sağlıklı spermlere , kadının ise sağlıklı yumurtasına ihtiyaç vardır. Bunlarla beraber  kadında kanalların ve tüplerin açık olması , döllenme için uygun rahim fonksiyonu gerekmektedir.

Her sağlıklı kadın ayda bir defa yumurtlamaktadır. Bu dönemlerde birliktelik olması gebeliği sağlamaktadır. Yumurtlama olmadan hamile kalınmaz. Bu yüzden gebeliğin oluşumu için ovülasyonun gerçekleşmesi gerekmektedir. Kadınlar  ayda bir defa yumurtlarken erkekler de sperm üretimi süreklidir.

Gebeliğin oluşumu için sperm ve yumurtanın  bir araya gelmesi gerektiğini , belirttik. Gebe kalmak için  en uygun dönem  iki adet kanamasının ortasına denk gelen günlerdir. Bu günleri takvim hesabıyla, ateş ölçme yöntemi ile, salgı inceleme ve ovülasyon testleri ile belirleyebilirsiniz. Bunun yanısıra ovülasyon günlerinizi  internet ortamın da yer alan otomatik hesaplayıcılar ile belirleyebilirsiniz.

Gebeliğin oluşumu için ovülasyon günlerinde birliktelik önemlidir. Bu birliktelikler de kadın kalçasının altına yastık koyup ayaklarını yüksek bir yere dikerek gebe kalmayı sağlayabilir.  İlişki esnasın da rahime dökülen spermler  , rahim içine doğru hareket ederler. Kadının yumurtası ile  tüplerde karşılaşan spermler den bir tanesi yumurtayı döller.  Sperm rahim de 3 gün yaşar  .Bu yüzden bu süre için de birliktelik olmasa da yumurta döllenebilir. Döllene yumurta  tüplerde ilerleyerek  5-6 günde  rahim içine gelerek yerleşir. Kalınlaşan rahim iç tabakasına gömülerek gelişimi sürdürür. Döllenmenin  gerçekleşmesi adet olmayı engeller çünkü  gebelik oluşmuşstur.

Gebeliğin oluşumu  hakkın da bilgiler verdik. Gebelik şüphesi olan bayanların bazı sorularına değinelim. Adetime 15 gün var hamilelik belirtileri yaşıyorum hamilemiyim ?   Dün ilişkiye girdim leke geldi hamilemiyim ? Yukarda anlattıklarımız dan yola çıkarak şunu belirtelim. Gebe olup olmadığınızı net bir şekilde öğrenmek istiyorsanız beklenen mensiniz de en az 3 günlük gecikme olmasını bekleyin. Öncesi yapılan testler hatalı sonuç almanızı sağlar. 

2016-08-31


Gebeliğin Kaçıncı Haftasında Kürtaj Yaptırılabilir?

Gebeliğin Kaçıncı Haftasında Kürtaj Yaptırılabilir?

Hocam merhaba korunmasız ilişki sonrası hamile kaldım.4 haftalık gebeyim.en son ne zaman kürtaj olabilirim bana yardımcı

Gebeliğin ilk belirtileri neler mi?Aklınızdaki tüm sorulara bu yazımızda cevap bulabilirsiniz.

Gebeliğin ilk belirtileri neler mi?Aklınızdaki tüm sorulara bu yazımızda cevap bulabilirsiniz.

Hepimiz daha adet günümüz gelmeden başlarız vücudumuzu incelemeye sabırsızlık içinde bekleriz o günler geçmek bilmez :)

Hamilelik Belirtileri En erken ne zaman belli olur ?

Hamilelik Belirtileri En erken ne zaman belli olur ?

Hamilelik belirtileri ne zaman belli olur ? Hamile olduğumuzu ne zaman anlarız ? Gebelik ne zaman başlar

Hamilelikte Yerleşme kanaması nasıl anlaşılır

Hamilelikte Yerleşme kanaması nasıl anlaşılır

Hamilelikte Yerleşme kanaması nasıl anlaşılır Kızlar implantasyon kanaması nasıl oluyor ? Tam olarak belirtileri nelerdir bu yazımızdan sizlerle paylaşıyoruz.

Hamile Kalmak İstiyorum

Hamile Kalmak İstiyorum

Hamile kalmak istiyorum hamile olmak istiyorum diyen sevgili hanımlar. Hiç bir problem olmadığı halde neden hamile

Bebek Nasıl Bakılır ?

Bebek Nasıl Bakılır ?

Yeni anne olmuş yada anne adaylarının bilmesi gereken bir konu olduğu için sizlerle paylaşmak istedik. Bebek


Yorum Gönder

Etiketler :