Gebelik hesaplamasında haftam farklı çıkıyor neden?

Bu konu gebelik haftası hesaplama hakkında bilgiler içermektedir.

Gebe olan kadınların en çok merak ettiği sorulardan biride gebelik haftaları.Bir çoğu internetten otomatik hesaplayıcıları kullanarak,yada son mens tarihinden

hesaplayarak gebelik haftasını belirler.Hamile  olduğunu öğrendikten sonra gebelik hesaplama işine koyulan hanımlar çıkan sonuçlarla hcg değerlerini karşılaştırır ve burda kafaları karışır.Bunların yanında hekime görünüp usg ye girince orda çıkan sonuç ta farklılık gösterir ve hanımlar büyük bir endişe yaşar.Peki gebelik hesaplaması nasıl yapılır bu merakınızı gidermek için araştırma yaptık ve en doğru bilgileri sizler için hazırladık..


Gebe kadınların bir çoğu  doktoru kaç  haftalık gebe olduğunu söylediği halde  kendisi ne kadarlık gebe olduğunu hesaplamak istemektedir.Hamileliğin kaçıncı haftasındayım,hamileliğin kaçıncı ayındayım,hcg değerine göre şu kadarlık gebe olmam lazım tüm bunlar anne adayını endişeye ve strese sokmaktadır.Gebelik haftası son adet tarihinin ilk gününden başlayarak sayılır. Bu yöntem çoğunluklar doğru ve çok fayalı bilgiler verse de bazen yanıltıcı olabilmektedir. Adet düzensizliği, üstüne adet görme, geç döllenme, erken gebelik sırasında görülen kanamalar gibi durumlar son adet tarihinin yanıltıcı olmasına neden olabilir. 

 

Önemli olan ay hesabı  değil hafta hesabıdır. Gebelik süreci 40 haftadır. Bu konuda kafa karışıklığına meydan vermemek için doktorların yaklaşık olarak kabul ettiği ay ve haftalar şöyledir:

 

4-5 haftalık gebeliklere 1 aylık denilir
8-9 hafta bittiğinde 2 ay bitmiştir
12-13 hafta bittiğinde 3 ay bitmiştir
16-17 haftalar bittiğinde 4 ay bitmiştir
20-21 haftalar bittiğinde 5 ay bitmiştir
24-25 haftalar bittiğinde 6 ay bitmiştir
28-29 haftalar bittiğinde 7 ay bitmiştir
32-33 haftalar bittiğinde 8 ay bitmiştir
36 hafta bittiğinde 9 ay bitmiştir ve son aya girilmiştir. 

 


40 hafta bittiğinde  9 ay 10 gün denilen yani toplam 280 gün tamamlanmıştır bu da 40 hafta eder.Kafa karışıklığı yaşamanıza gerek yoktur. Gebelikte herşey haftalara göre yapılır ve haftalara göre hesaplanır.  Gebelik haftası son adet tarihinin ilk gününden başlayarak sayılır.Bebeğin boyu, kafa çapı, kafa çevresi, karın çevresi, bacak boyu gibi ölçümler ultrasonografi ile yapılarak gebelik haftası hesaplanır. Her zaman tam ve kesin sonuç vermeyebilir bu yöntem. Ancak gebelik ne kadar küçükse o kadar kesin sonuç verir.Kafanızı internetteki bilgilerle karıştırmayın.HCG değerinize bakıp kendi kendinize yorumlayarak üzülmeyin.Gebe olduğunuzu öğrendikten sonra mutlaka hekim kontrolünde olun.Tüm anne adaylarına sağlıklı gebelik geçirmeleri dileğiyle..

2016-02-18


Diyabet kısırlığa neden olurmu ?

Diyabet kısırlığa neden olurmu ?

Bu konu ; Diyabet kısırlığa neden olurmu hakkında bilgiler vermektedir.

Bacakta kramp neden olur ?

Bacakta kramp neden olur ?

Bu konu Bacakta kramp neden olur hakkın da bilgiler vermektedir.

Ağız kokusu neden olur ?

Ağız kokusu neden olur ?

Bu konu ağız kokusu neden olur hakkın da bilgiler vermektedir.

Kahverengi akıntı neden olur ?

Kahverengi akıntı neden olur ?

Bu makale Kahverengi akıntı neden olur hakkın da bilgiler vermektedir.

Yumurtlamam oluyor ama hamile kalamıyorum neden ?

Yumurtlamam oluyor ama hamile kalamıyorum neden ?

Yumurtlamam var ama buna rağmen gebe kalamıyorum. Neden? Düzgün adetleriniz olmasına ve zamanlı cinsel ilişkiye rağmen gebe

İlişki sonrası kanama neden olur?

İlişki sonrası kanama neden olur?

Bu konu ilişki sonrası kanamanın nedenleri hakkında bilgiler vermektedir.


Yorum Gönder

Etiketler :