Gebelik hesaplamasında haftam farklı çıkıyor neden?

GEBELİK HESAPLAMA Hamilelik Hesaplama Gebelik takvimi Kadınlar Kulübü Hamilemiyim’de sizleri bekliyor.

Gebe olan kadınların en çok merak ettiği sorulardan biride gebelik haftaları.Bir çoğu internetten otomatik hesaplayıcıları kullanarak,yada son mens tarihinden hesaplayarak gebelik haftasını belirler. Hamile  olduğunu öğrendikten sonra gebelik hesaplama işine koyulan hanımlar çıkan sonuçlarla hcg değerlerini karşılaştırır ve burda kafaları karışır.Bunların yanında hekime görünüp usg ye girince orda çıkan sonuç ta farklılık gösterir ve hanımlar büyük bir endişe yaşar. Peki gebelik hesaplaması nasıl yapılır bu merakınızı gidermek için araştırma yaptık ve en doğru bilgileri sizler için hazırladık..

Gebe kadınların bir çoğu  doktoru kaç  haftalık gebe olduğunu söylediği halde  kendisi ne kadarlık gebe olduğunu hesaplamak istemektedir.Hamileliğin kaçıncı haftasındayım,hamileliğin kaçıncı ayındayım,hcg değerine göre şu kadarlık gebe olmam lazım tüm bunlar anne adayını endişeye ve strese sokmaktadır.

Kaç haftalık hamileyim hesaplama

Gebelik haftası son adet tarihinin ilk gününden başlayarak sayılır. Bu yöntem çoğunluklar doğru ve çok fayalı bilgiler verse de bazen yanıltıcı olabilmektedir. , üstüne adet görme, geç döllenme, erken gebelik sırasında görülen kanamalar gibi durumlar son adet tarihinin yanıltıcı olmasına neden olabilir.

Cinsiyet tahmini kaç haftalıkken belli olur ?

Önemli olan ay hesabı  değil hafta hesabıdır. Gebelik süreci 40 haftadır. Bu konuda kafa karışıklığına meydan vermemek için doktorların yaklaşık olarak kabul ettiği ay ve haftalar şöyledir:

 

4-5 haftalık gebeliklere 1 aylık denilir
8-9 hafta bittiğinde 2 ay bitmiştir
12-13 hafta bittiğinde 3 ay bitmiştir
16-17 haftalar bittiğinde 4 ay bitmiştir
20-21 haftalar bittiğinde 5 ay bitmiştir
24-25 haftalar bittiğinde 6 ay bitmiştir
28-29 haftalar bittiğinde 7 ay bitmiştir
32-33 haftalar bittiğinde 8 ay bitmiştir
36 hafta bittiğinde 9 ay bitmiştir ve son aya girilmiştir.

Beta HCG testi sonucuna göre kaç haftalık hamileyim

40 hafta bittiğinde  9 ay 10 gün denilen yani toplam 280 gün tamamlanmıştır bu da 40 hafta eder.Kafa karışıklığı yaşamanıza gerek yoktur. Gebelikte herşey haftalara göre yapılır ve haftalara göre hesaplanır.  Gebelik haftası son adet tarihinin ilk gününden başlayarak sayılır.Bebeğin boyu, kafa çapı, kafa çevresi, karın çevresi, bacak boyu gibi ölçümler ultrasonografi ile yapılarak gebelik haftası hesaplanır. Her zaman tam ve kesin sonuç vermeyebilir bu yöntem. Ancak gebelik ne kadar küçükse o kadar kesin sonuç verir. Kafanızı internetteki bilgilerle karıştırmayın. HCG değerinize bakıp kendi kendinize yorumlayarak üzülmeyin. Gebe olduğunuzu öğrendikten sonra mutlaka hekim kontrolünde olun. Tüm anne adaylarına sağlıklı gebelik geçirmeleri dileğiyle..

4 thoughts on “Gebelik hesaplamasında haftam farklı çıkıyor neden?

 • blank
  Temmuz 3, 2016 tarihinde, saat 7:08 pm
  Permalink

  Enfeksiyon ve kullanılan bazı ilaçlar gecikmeye neden olabilir tedbiren yinede test yapın.

 • blank
  Temmuz 2, 2016 tarihinde, saat 10:37 pm
  Permalink

  Merhabalar adet tarihime yaklaşık 3-4 gün kala bende kahverengi bir akıntı geldi ama çok değil karnımda sancı göüğüslerimde hassasiyet vb. hiç bir belirti olmadan bir anda geldi. Akıntı 2 gün sürdü üzerindende 3 gün geçti hala adet olmadım adet belirtiside yok. Ama bu akıntıdan 1 hafta önce idrar yollarımda enfeksiyon vardı antibiyotik kullandım ve önceki adetimde normale göre kısa sürmüştü bunların sebebi enfeksiyon vb gibi şeyler mi yoksa yerleşme kanaması mı olmuştur ikisinden de şüpheliyim?

 • blank
  Mart 7, 2016 tarihinde, saat 12:28 pm
  Permalink

  Merhaba ilaç kaynaklı da lekelenme olabilir.Gecikmeniz olursa test yapın..

 • blank
  Şubat 29, 2016 tarihinde, saat 9:13 pm
  Permalink

  Merhaba adetime 4 Gun kala kahverengi akintim oldu ve daha sonra tekrarlamadi. 2.Yumurta catlatma ignesi vurulduktan sonraki 15. Gunundeyim. Hamile olma ihtimalim var mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.