Gebelik kesesi ultrasonda ne zaman görünür ?

GEBELİK KESESİ Ne Zaman Gözükür ? KADINLAR KULÜBÜ HAMİLEMİYİM’de 

Gebelik Kesesi Neden Görünmez ?

Bir çok kadının hayalidir anne olmak..Hamile olduğunu öğrenip  buna inanamayan anne adayları hemen bir kadın doğum uzmanına koşar.Yapılan incelemeyle bebeğin kesesi bazen görülür bazen görülmez.Sağlıklı bir gebelikte kesenin geç görülmesi normaldir.Boş gebelik,kimyasal gebelik ,geç döllenme gibi sağlıksız gebeliklerde kese görülemiyebilir..

Gebelik Kesesi Neden Boş Olur ?

Keseyi ilk muayenede göremeyen annne hayli endişelenir .Gerek internetten gerekse eş ve dosttan kulaktan dolma bilgilerle kafasını iyice bulandırır.Bizde  anne adaylarının bu endişelerine açıklık getirmek adına gebelik kesesi hakkında bir araştırma yaptık.Gebelik kesesi neden geç görülür,gebelik kesesi neden görülmez işte tüm detaylar bu yazıda..

gebelik kesesi ultrasonda ne zaman görülür
gebelik kesesi ultrasonda ne zaman görülür

Gebelik Kesesi Neden Büyümez Aşağıda olur ?

Sevgili anne adayları Gebelik kesesi kanda gebelik tespit edildikten hemen sonra ultrasonda izlenemez.Gebelik kesesinin ultrasonda görülebilmesi için rahime yerleştikten sonra gebeliğin 10-15 gün büyümesi gerekir. Gebelik kesesi en erken 4,5 -5 haftalık gebelik olduğunda transvajinal ultrason ile görülebilir.Gebelik kesesinin görülemediği diğer yaygın bir durum gebeliğin çok küçük olmasıdır. Gebeliğin küçük olduğunu hcg değeriyle anlayabiliriz.

Gebelik Kesesi Ne Zaman Görülür Oluşur Kadınlalar Kulübü Hamilemiyime gelen sorulardan ?

Kese  büyüdüğü zaman ultrasonda görülür.Gebelik kesesinin görülemediği en sık durumlardan biride düşüktür.Düşük gerçekleşmiş ise  kese görülmez.Hcg değeri 3000-4000 düzeylerine vardığında yani 6 haftalık gebelik olduğunda gebelik kesesi karından ultrason ile izlenebilir.Bebeğin kalp atışlarınıda  6 hafta 4 günlük iken duyabilirsiniz.Gebeliğin 8. haftasında da bebeğin hareketleri görülebilir.

Gebelik kesesi ne zaman ultrasonda görülür gözükür ?

Özetle ;   İlk muayenede öncelikle gebeliğin varlığı ultrason veya gebelik testleri ile kesinleştirilir. Gebelik kesesinin ultrasonda izlenebilmesi için rahime yerleştikten sonra gebeliğin 10-15 gün büyümesi gerekir.Yani gebe olduğunuzu öğrendikten sonra doktor  muayenesinde hemen kese görülemeyebilir.Gebelik kesesi en erken 4,5 ,6 haftalık gebelik olduğunda transvajinal ultrason ile görülebilir.Vajinal ultrasonda 4.haftadan itibaren gebelik kesesi, 5. haftada ise embriyo görülebilir..Keseyi göremediğiniz zaman hemen üzülmeyin.Her gebeyle kendinizi kıyaslamayın.Gebelik kesesinin  ilk muayenede görülmemesi normaldir.Gebeliğiniz 4-5-6 haftaya geldiğinde keseyi görürsünüz.Bu süreçte hekim kontrollerinizi aksatmayın.Sağlıklı gebelik geçirmeniz dileğiyle..

blank

2 thoughts on “Gebelik kesesi ultrasonda ne zaman görünür ?

 • blank
  Temmuz 12, 2016 tarihinde, saat 8:33 am
  Permalink

  Merhaba tetkit yapılmalıydı.Mutlaka başka bir hekime daha görünün.Hormonal problem olabilir.

 • blank
  Temmuz 12, 2016 tarihinde, saat 12:25 am
  Permalink

  İyi geceler bir sorunum var yardimci olur musunuz? Haziranin 28inde normal.adetim bitti ve 30unda kahverengi akintilarim olustu ilkkez boyle bir sorun ile karsilasiyorum aralıkli oluyordu dun biraz fazla oldu doktora gittim tahlil vs yapmadi ve bana buscopan ve klamoks verdi birde agri kesici bunlari ictim bu sabah uyandiğim da tekrar regl oldum gibi kahverengi akinti bitti bu sefer farkli sekil de hafif kasık bölgemlerim de ağri bulunuyor.Doktorlar sitesinde doktor ile gorusme sagladigim ve hormon bozuklugu soz konusu dedi yardimci olurmusunuz lutfen hamile olma olasiligimda var mi test yaptim 3 defa hep negatif cikti testi tekrarlamama gerek var mi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.