Gebelikte 28. Hafta

Gebelikte 28. Hafta Kadınlar Kulübü Hamilemiyim ‘de

28. hafta da bebeğin durumu nasıldır?

28. haftada bebeğiniz artık kocaman olmuştur. Tüm yaşam belirtileri üzerinde vardır. Ultrason görüntülerinde bebeğinizin tebessümünü bile yakalayabilirsiniz. Bebeğiniz artık sizi net duya ve tüm yakınlarının özellikle annesinin ve babasının varsa kardeşinin sesini tanır ve tepki verir. Bebeğin sürekli uyuyup uyanma dönemidir. Gözlerini açıp kapar. Kaşları gelişmeye başlar. Bebeğin beyni ve dokuları gelişmeye devam eder. Yine 28. haftada bebeğin saçları uzar.

Bebek doğduktan sonra kendi vücut ısısını sağlamak için yağ depolar. Bu dönemde bebeğin oldukça kalsiyuma ihtiyacı vardır. Bunun için bolca kalsiyum içeren yiyecekler tüketilmelidir. Ayrıca bu dönemde doğan bebeklerin yüzde doksanı yaşamaktadır.

gebelikte 28. hafta kadınlar kulübü

Gebelikte 28. haftada bebeğin ultrason görüntüsü nasıldır?

Bu hafta itibari ile bebeğin ultrason görünümü aynen böyledir. Bebeğiniz ne kadar da büyümüş değil mi?

Gebelikte 28. Haftada bebeğin boyu ve kilosu ne kadardır? 

Bu haftaya ulaşıldığında bebeğin boyu 35 cm ağırlığı ise 1100 gramı bulacaktır.

Gebelikte 28. Haftada hamile anne adayında oluşan değişiklikler nelerdir? 

Gebelikte 28. haftaya gelindiğinde anne adayı için zor dönemler başlayacaktır. Bu haftayla son üç aya girmiş olunacaktır. Şu ana kadar 7 ila 10 kilo almış olacaksınız. Bacak ağrıları artabilir. Varislerde artış ve şiddetli kramplar olabilir. Bacaklarda şişme görülebilir.

28. haftada bebek daha da büyüyecektir. Rahimde buna bağlı olarak büyüyecek kaburgalarınıza doğru ulaşacaktır. Bu dönemde hemoroitiniz varsa zorluk yaşayabilirsiniz. Ayrıca bel ve sırt ağrılarında artış, cilt kuruluğu, çarpıntı ve hazımsızlık oluşabilir.

Yine 28. haftaya girilmesiyle hamileliğin son dönemi yaşanır. Bu yüzden omurgalardaki yük artar. Sert zeminde yatmak sizi daha da rahatlatabilir. Bu haftada memenizde süt gelebilir. Ancak bu sütü sağmamak gerekir. Aksi takdirde erken doğuma yol açabilir.

Bu haftada glikoz yükleme testi yapılır.

Eğer hamilelikte otaya çıkan şeker yani gestasyonel diyabet varsa bunun tespiti için bu test yapılmalıdır. Yine bu haftada tansiyon yükselmelerine dikkat edilmelidir. Yüksek tansiyon hem bebek hem de anne için riskli bir durumdur.

Anne 28. haftaya ulaştığında beslenmesine daha da çok dikkat etmelidir. Soğuk algınlığına karşı direnli olabilmek için meyve ve sebze tüketimine çok dikkat temelidir. Bol bol C vitamini tüketmelidir.

blank

2 thoughts on “Gebelikte 28. Hafta

 • blank
  Eylül 21, 2020 tarihinde, saat 1:03 am
  Permalink

  Merhaba ilk leke gördüğünüz andan itibaren hesaplama yapın ayrıca otomatik hesaplayıcıları kullanabilrsiniz

 • blank
  Eylül 21, 2020 tarihinde, saat 1:00 am
  Permalink

  Merhabalar .ben 40 gunde bir adet oluyorum doktora gittigim takdirde hicbir sonuc alamadim ovulasyon testi aldim daha yeni onu deniyecegim ama yumurtlama donemimi hesaplayamiyorum bir turlu adet ile beraber 21 gunmu sayacagimds testi ona goremi yapacagim yardimlarinizi rica ediyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.