Gebelikte ameliyat olanlar kadınların bilmesi gerekenler

Gebelikte apandisit kist basur safra kesesi ameliyatı olanlar Hamilelikte ameliyat olan kadınlar kulübü hamilemiyim kullanıcılarından yorumlar ve daha fazlası burada.

Gebelik dönemin de bazı rahatsızlıklar görülebilir ve ameliyat gerekebilir.Bu durum gebeleri endişendiriyor ve gebelikte ameliyat olmanın bebek açısından zararlı olduğunu düşündürüyor.Bizde gebelikte ameliyat olmanın  risklerini anne adaylarımız için araştırdık. Gebelikte ameliyat olmanın riskleri nelerdir,gebelikte ameliyat olmak bebeğe zarar verirmi ?   Tüm detaylar yazımızın devamın da..

Gebelik dönemin de  bir takın nedenlerden ötürü anne adayı ameliyat olabilir. Bu ameliyatlar planlı ve acil ameliyatlar olmak üzere ikiye ayrılır.Bu ameliyatlar türüne göre riskler içermektedir.Yani ameliyatın çeşidi risk hakkında önemlidir. Gebelikte ameliyat lar genelde  4- 6. haftalarda yapılır. İlk üç aylık süreçte yapılan ameliyat düşük tehdidi oluşturabildiğinden tercih edilmemektedir.

gebelikte hamilelikte ameliyat olanlar

HAMİLEYKEN APANDİSİT AMELİYATI OLANLARIN BİLMESİ GEREKENLER 

Hamilelik dönemlerinin başlarında ya da son dönemlerinde malesef apandisit ile ilgili sıkıntıları olan kadınlarımız bulunmaktadır. Bu ameliyatların tamamı kapalı olarak yapılmaktadır. Laparoskopik olarak yapılan bu ameliyatlar gerek görülmesi durumunda malesef kesikle açık olarak ta yapılabilir. Tabiki bu ameliyatın sonuçları sıkıntılı olabilir, erken doğum ve ciddi sıkıntılar ile karşılaşabilirsiniz.

GEBELİKTE KİST AMELİYATI OLANLARIN BİLMESİ GEREKENLER

Hamilelikte eğer mecburiyetten kist ameliyatı olacak iseniz kendinizi mutlaka emin ellere teslim etmek zorundasınız. Bu ameliyatlar yine kapalı şekilde yapılıyor tabiki en önemli husus özellikle yumurtalıklarınıza verilecek olan zararın olması durumu. Yanlış yapılan bir işlem ile yumurtalıklarınızı besleyen damarlarda meydana gelecek bir sıkıntı yumurtalık yapılarınıza zarar verecektir lütfen dikkat ediniz. Emin eller, doğru doktor ve doğru hastane seçmek durumundasınız.

GEBELİKTE HAMİLELİKTE SAFRA KESESİ AMELİYATI OLANLAR  BUNLARA DİKKAT EDİNİZ

Hamilelikte safra kesesi ağrısı nasıl geçer : Eğer safra keselerinizde bulunan bir taş buna neden olmuş ise ameliyattan başka bir çarenizin kalmadığı ortadadır. Özellikle 12 parmak bağırsağınıza doğru yürüyen ve büyüyen taşlar işle başınız belada ise kanallarınız tıkanacaktır. Safra kesesi ciddiye alınacak bir hastalıktır.

Safra kesesi ameliyatı olanlar: Doktorunuz sizlerin ameliyat olmasına kesinlikle kanaat getirdi ise ameliyat olacaksınız. Ciddiye alınacak bir rahatsızlık olduğunu söylemiştik ama ertelenebilen bir ameliyattır. Özellikle hamileliğinizin son iki üç ayında bulunuyor iseniz sizlere ameliyat olmanızı tavsiye etmiyoruz. Zaten doktorunuz bu ameliyatı bu dönemde iseniz asla yapmayacaktır. Dediğimiz gibi ötelenebilir ileri atılabilir bir rahatsızlıktır. Aciliyet durumuna göre uzman doktor buan karar verecektir. Ha eğer hamileliğinizin onikinci veya yirmisekizinci haftası arasında iseniz ameliyat olmanızda bir sıkıntı bulunmayacaktır. Ama yine belirtelirim uzman doktor uzman eller uzman bir hastane seçiniz yorumlara bakmadan ameliyat olmayınız.

HAMİLELİKTE BASUR AMELİYATI OLUNUR MU AMELİYAT OLANLAR BİLMENİZ GEREKENLER

Hamilelik döneminde rahmin gelişmesi genişlemesi, karın bölgesinde yer alan gelişme ve baskılardan dolayı, doplar damarların yükü arttığından dolayı bu dönemlerde hemoroid olabilirsiniz. Çoğunlukla hamilelik bitiminden sonra bu damarlar eski haline geldiğinden dolayı hamilelik döneminde basur oldu iseniz çok büyük sıkıntılarda cerrahi yönteme baş vurulur. Çok nadirdir bu dönemlerde ameliyat olmanız. Çok sıkıntılı bir durumda iseniz doktorunuz size ilaç tavsiyesi verecektir. Olabildiğince her türlü gerekliliği olmayan ameliyatlardan kaçınmanızı hamilemiyim.org olarak tavsiye ediyoruz.

Dış gebelik ameliyatı,rahim ağzına dikiş atılmas,sezeryan ,miyom,abse ameliyatları,yumurtalık tansiyonu gibi ameliyatlar gebelikle alakalı ameliyatlardır. Mide delinmesi,apandist ,basur, safra kesesi gibi ameliyatlarda gebelik dışı ameliyatlardır. Bunların yanı sıra acil ameliyat gerektiren durumlarda olabilir. Silahla  yaralanma,trafik kazası ,bıçaklanma gibi.. Gebelik dönemin de yapılan ameliyatların bebek açısından bazı riskleri vardır. Buda ameliyatın türüne ve gebeliğin kaçıncı haftada olduğuna bağlıdır. Mesela gebeliğin son üç ayında yapılan ameliyatlar erken doğum riskini meydana getirebilir. Fakat planlı ve uzman hekimlerce yapılan ameliyatlar başarılı sonuçlar vermektedir.

Gebelikte ameliyat olmanın riskinin ameliyatın türüne ve gebeliğin hangi evrede olduğuna  bağlı olduğunu yukarda belirttik. Gebelik sırasında zorunlu olmadıkça ameliyat yapılmamalı ve ertelenmelidir. Şayet hastalık risk teşkil ediyorsa zaman kaybetmeden müdahale etmek gerekmektedir.Ameliyat olucaksanız şayet hekiminiz sizi bu onuda bilgilendiricektir. Gebelikte sık yapılan ameliyatlardan biride apandist ameliyatıdır. Apandist ameliyatı  kapalı cerrahi yöntemlerle yapılmaktadır. Kapalı cerrahi yöntemlerle yapılan diğer ameliyatlar yumurtalık kisti ve safra kesesi ameliyatlarıdır.

Sevgili anne adayları gebelik süresince gerek beslenmenize gerek sağlığınıza dikkat etmelisiniz.Vücudunuzla ilgili dinmeyen yakınmaları takip etmeli en kısa sürede hekime görünmelisiniz.Yapılan muayene ve tetkitler sonrası cerrahi müdahale gerektiricek durumlar olabilir.Gebelikte ameliyat olmanın riskleri hakkındaki konumuzu incelediniz. Konu ile alakalı sorularınızı bize bu başlık altından sorabilir, en kısa sürede yanıt alabilirsiniz. Tüm anne adaylarına  sağlıklı gebelik geçirmelerini temenni ediyoruz.

Sizler hamilelik döneminde hangi ameliyatı oldunuz neler yaşadınız hangi şehirdesiniz hangi doktor ve hastaneyi bizlere öneriyorsunuz ya da gitmeyin diyecek kadar bir memnuniyetsizliğiniz oldu paylaşın lütfen.

HAMİLELİKTE GEBELİKTE AMELİYAT OLANLAR KADINLAR KULÜBÜ HAMİLEMİYİM

blank
blank

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.