Gebelikte aşerme neden olur ?

Bu konu gebelikte aşerme neden olur hakkın da bilgiler vermektedir.

Hamileliğin ayrılmaz parçasıdır aşerme. Genellikle gebeliğin ilk 3 ayın da başlar. Anne adayı normal gıdaların dışın da başka maddeleri

de aşrebiliyor. Yazımızın devamın da aşerme ile ilgili tüm detayları bulabilirsiniz.

 

 

Gebelikte aşerme ,  yazın ortası canınız enginar çeker , kışın ortası karpuz erik çilek .. Gecenin bir yarısı  canınız olmadık besinler çekebilir. Eşiniz açık manav ararken siz bebeğinizle keyifli anlar yaşarsınız. Gebeliğin en tatlı anları , hatıraları ..

Gebelikte aşerme , anne adayının  herhangi bir besini aşırı derece de canının çekmesidir. Gebeliğin ilk ayların da başlayan aşerme   4. aylarda son bulur , bazı durumlar da gebeliğin sonuna kadar devam  eder. Gebelikte aşerme  sadece gıdalara karşı olmaz. Anne adayının canı  toprak, kireç , sabun , kil , kibrit , tebeşir , kum gibi maddeleri de isteyebilir. Pika sendromu dediğimiz bu durum söz konusu olursa mutlaka hekime görünün ve bu maddelleri kesinlikle yemeyin..


Anne adayı genellikle çikolata, turşu, erik gibi bazı besinleri aşerir. Anne adayı ekşi , tatlı gibi besinlere meyilli olur. Halk arasın da  ekşi yiyenlerin kızı , tatlı yiyenlerin ise oğlu olduğu hurafesi yaygındır. Bu iddia nın kesinlikle bilimsel dayanağı yoktur. Bir diğer iddia gebelikte aşerilen besin tüketilmez ise bebekte doğum lekesi olabilirmiş.. Bunun da sadece iddia olduğunu , gerçelik payının olmadığını belirtelim.Aşerme genelde  değişen hormon düzeylerin den kaynaklanır.  Aşerme psikolojikte olabilir..

Aşermek kesinlikle bir sorun gibi algılanmamalıdır. Gebelikte aşerme normal bir durumdur. Gebelikte koku alma hassasiyeti artmaktadır. Anne adayı dışardan gelen yemek kokuların dan ötürü aşerebilir. Bazı anne adayları ise kokudan rahatsız olup tiksinebilir ve kusmalar görülebilir.. Yani gebelikte aşerme olabileceği gibi besinlere karşı  istek yada tiksinti gelişebilmektedir.

Gebelikte her aşerilen yenir mi ? Yukarda saydığımız kum , kil,toprak , sabun vs. gibi maddeler yenmez. Bunlara karşı aşırı yeme isteği geliştiğin de mutlak surette durum hekime bildirilmelidir.  Gebelikte olabildiğin ce sağlıklı ve dengeli beslenmelisiniz.. Gebelik takibinizi yapan hekiminizden gebelikte beslenme ile ilgili bilgiler alabilirsiniz.Gebelikte aşerme konusunu incelediniz. Gebelikte aşerme ile ilgili sorularınızı bize bu başlık altından yönlendirebilirsiniz. Sağlıkı gebelik geçirmeniz dileği ile..

2016-09-01


Kahverengi akıntı neden olur ?

Kahverengi akıntı neden olur ?

Bu makale Kahverengi akıntı neden olur hakkın da bilgiler vermektedir.

İlişki sonrası kanama neden olur?

İlişki sonrası kanama neden olur?

Bu konu ilişki sonrası kanamanın nedenleri hakkında bilgiler vermektedir.

Emzirme sonrası bebeklerde gaz neden olur ?

Emzirme sonrası bebeklerde gaz neden olur ?

Bu konu ; Emzirme sonrası bebeklerde gaz neden olur hakkında bilgiler vermektedir.

Kötü ağız kokusu neden olur ?

Kötü ağız kokusu neden olur ?

Bu konu Kötü ağız kokusu neden olur hakkın da bilgiler vermektedir.

Adet öncesi kahverengi lekelenme neden olur?

Adet öncesi kahverengi lekelenme neden olur?

Adetten önce kahverengi lekelenmenin nedenleri Bir çok bayan adet dönemine henüz uzun bir süre varken kahverengi lekelenme

Adet öncesi pembe akıntı neden olur?

Adet öncesi pembe akıntı neden olur?

Her bayanın mutlaka yaşadığı bir durum adet dışı pembe lekelenmeler.Sayfamıza bununla ilgili çok soru alıyoruz. Pembe


Yorum Gönder

Etiketler :