Gebelikte hemoroid ve tedavisi

Bu konu Gebelikte hemoroid ve tedavisi hakkında bilgiler vermektedir

Hemoroid bir çok insanın ortak problemlerindendir . Makat etrafındaki toplar damalerın varis oluşumu olan hemoroidin nedeni kabızlıktır.  Hemoroid hastalarının

muayenesin de genellikle hastaların uzun süre kabızlık problemi olduğu gözlenmektedir.  Toplumda çok yaygın olarak görülen hemoroid ile ilgii ayrıntılı bilgileri makalemizin devamın da bulabilirsiniz.

Hemoroid hamile bayanlarda da sıklıkla görülmektedir. Halk arasında basur olarak tanımlanan hemoroid hamileler için  sıkıcı  bir problemdir.  Daha önce hemoroidi olan gebede   uterusun büyümesi ile  ana damarlara basınç olmakta ve hemoroidi tetikleyebilmektedir. Aynı zamanda hormonların değişmesi ile birlikte hemoroidte artış olabilmektedir. 

Dışkı yaparken ağrı , dışkı yaparken kanama, makatta kaşıntı  akla  hemoroidi getirir. Bu tür yakınmalarınız mevcutsa mutlaka genel cerraha görünüp muayene olun. Hemoroidin ilk belirtisi genellikle kabızlıktır. Makattan gelen akıntı , çamaşıra bulaşan kan lekesi, dışkı yaparken aşırı ağrı olması ve dışkıda kan görülmesi hemoroid belirtileridir. Hamileler hemoroidi önlemek için fazla kilo almaktan kaçınmalı, kabız yapmayan besinleri tüketmelidir.

Hamileik döneminde kadının fizyolojisi değişiyor.  Beslenme ve dışkılama alışkanlığının değişmesi hemoroidi tetikleyebiliyor.  Hamileik döneminde tuvalet alışkanlığına dikkat etmek gerekir. Hamileikte hemoroid problemi olanla poasası bol besinleri tüketmelidir. Beslenme menüsü mutlaka sebzelerden meyvelerden oluşmalı bol sıvı  ve kepekli ekmek tüketilmelidir. 

Anne adayı sıkıştığı zaman asla dışkılamayı ertelememelidir. Aksi taktirde ertelenen dışkılama hemoroidi tetikleyebilir. Hamile bayanların sıklıkla merak ettiği sorulardan biri hemoroidin normal doğuma engel olup olmadığıdır.  Hemoroidler normal doğum yapmaya engel değildir.  İlk evrelerde tedavisi olan bir hastalıktır. Doğum sonrası kendiliğinden bu problem düzelebilir. Hemoroidi olan hamilelere genellikle fitil ve pomad verilir . Bunların yanında dışkıyı yumuşatan kabızlığı önleyen ilaçlar verilir. Oturma banyoları anne adayını rahatlatacağı için hekim tarafından tavsiye edilir.

Sevgili anne adayları gebelikte hemoroidi  beslenme alışkanlığınıza dikkat ederek engelleybilrisiniz. Acı ve baharatlı besinlerden uzak durun , lifli posalı besinler tercih edin.   Tuvallete uzun süre kalmaktan kaçının ve günde  2 litre su içmeye özen gösterin. Gebelikte hemoroid ile ilgili makalemizi incelediniz. Konuya dair sorularınızı bizlere bu başlık altından yönlendirebilir , en kısa sürede yanıt alabilirsiniz.

2017-01-18


Göz allerjisi nedenleri belirtileri ve tedavisi

Göz allerjisi nedenleri belirtileri ve tedavisi

Bu konu Göz allerjisi nedenleri belirtileri ve tedavisi hakkında bilgiler vermektedir.

Deliryum nedenleri belirtileri ve tedavisi

Deliryum nedenleri belirtileri ve tedavisi

Bu konu Deliryum nedenleri belirtileri ve tedavisi hakkın da bilgiler vermektedir.

Tüberküloz nedenleri belirtileri ve tedavisi

Tüberküloz nedenleri belirtileri ve tedavisi

Bu konu Tüberküloz nedenleri belirtileri ve tedavisi hakkın da bilgiler vermektedir.

Hormon bozukluğu nedenleri ve tedavisi

Hormon bozukluğu nedenleri ve tedavisi

Bu konu hormon bozukluğu nedenleri ve tedavisi hakkında bilgiler vermektedir

Meme kanseri belirtileri ve tedavisi

Meme kanseri belirtileri ve tedavisi

Bu konu Meme kanseri belirtileri ve tedavisi hakkın da bilgiler vermektedir.

Prolaktin hormonu yüksekliği ve tedavisi

Prolaktin hormonu yüksekliği ve tedavisi

Bu konu Prolaktin hormonu yüksekliği ve tedavisi hakkında bilgiler vermektedir


Yorum Gönder

Etiketler :