Gebelikte karın ağrısı neden olur?

GEBELİKTE Karın Ağrısı Yaşayanlar Kadınlar Kulübü Hamilemiyim Hamilelikte karın ağrısı ne zaman başlar ne kadar sürer kasık ağrısı nedenleri ve daha fazlası

İlk defa annelik deneyimini yaşıyan  gebe bayanlarda en çok merak ve endişe uyandıran konulardan biride gebelikte görülen karın ve kasık ağrılarının olması…Bu ağrılar kramp tarzında veya keskin , bıçak saplanır gibi olabiliyor.Ve bu ağrıları anne adayları ya  uyurken ya öksürüken yada oturuken hissedebilir…Bu ağrılar bazen uzun bazen kısa süreli olabiliyor ..Peki gebelikte karın ağrısı neden olur işte tüm detaylar yazımızda..

 

hamilelikte gebelikte karın ağrısı
hamilelikte gebelikte karın ağrısı

Hamileliğin ilk günlerinde karın ve kasık bölgelerinde hafif rahatsızlık hissi genellikle bir çok kadın tarafından hissedilir.Hamileliğin 3. ve 4. aylarından kasık bölgelerinde bıçak saplar gibi keskin bir ağrı hissedilebilir.   Gebelik sürecinde gebe kadınlarda sık sık görülen şikayet kasık ağrıları, hamileliğin ilk haftasında başlayan ve doğuma kadar hiç bitmeyen ağrılar olabilir..    Gebelikte karın kasık ağrısı vücudun geçirdiği değişimler sonucu, sürecin son derece normal bir parçası olabilir .. Bu ağrıların çeşitli sebepleri olabilir, bu sebeplerden bazıları önemsiz ve tedavi gerektirmez iken bazıları önemlidir ve tedavi hatta hastanaye yatış bile gerektirir.Bazen bu ağrılar biraz dinlenmeniz gerektiğini haber veriyor olabilir.Hamilelikte Kasık ağrıları ani hareketlerle birlikte çoğu kez tek taraflı olan keskin ağrılar olabilir. Bu ağrıların sebebi rahmi yerinde tutan bağların gerilmesidir.Kabızlık, şişkinlik ve gaz da karında rahatsızlık ve ağrı şikayetlerine sebep olabilir.Biz bu makalemizde sadece olabilecek nedenleri yazıyoruz.Bu yüzden en doğru teşhis ve tedavi için  gebelik süresince hekim kontrolünde olmanızı tavisye ediyoruz.

 

 

Özetle ;Erken gebelik belirtilerinden biride kasıklarda ağrı, şişlik, ve sertleşmedir.Bu konu hakkında adetinde gecikme yaşayan bayanların bize yönelttiği sorulardan biride karnımda sertlik,kramp ve ağrı var gebe olabilirmiyim.Bu saydığıklarımız kesin gebelik belirtiside olmaya bilir.Gebelik şüpheniz varsa test yapmanızı öneriyoruz.  Hamile anne adaylarının büyük bir kısmı kasık veya kramp ağrıları görülmektedir.Gebenin hareket etmekle, aniden ayağa kalkmaksıyla bu ağrı birden şiddetlenebilir. Karındaki çok şiddetli olmayan kramplar ya da ağrılar hemen paniğe neden olmamalıdır. Gebelikte hamilelikte karın ağrısının ciddi şekilde ele alınmasını gerektiren zamanlar da olabilir .Bu yüzden gebe olduğunuzu öğrendikten sonra mutlaka hekim kontrolünde olmanızı tavsiye ediyoruz..Bu ağrıların nedenini ancak doktorunuz belirleyebilir.Gebelikte kasık ağrısı gebelikte karın ağrısı  hakkında sorularınızı bu başlık altından yönlendirebilirsiniz.

blank

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.