Gebelikte vitaminlerin önemi

Hamileliği planlarken gebelik öncesi vitamin almak ,sağlıklı bir hamileliği desteklemeye yardımcı olur ve emzirirken tükenen vitamin depolarını yenilemeye yardımcı olur.Hamilelik sırasında doğru beslenmenin önemi büyüktür.. Bu sadece bir annenin sağlığı için gerekli değildir, bebeğinin gelişimi ve genel olarak sağlığı için hayati önem taşır.Gebeliğin ve laktasyonun yaşam aşamalarındaki artan enerji gereksinimlerine bağlı olarak, gebe kadınlarda bu fizyolojik değişimleri karşılamak için birçok mikrobesin için günlük ihtiyaçlar da daha yüksektir.Bu nedenle, sağlıklı bir hamileliğin yanı sıra sağlıklı bir bebeği doğurmak için temel besinleri almak gerekir.

 

 

A vitamini gen ekspresyonu, büyüme ve gelişim, hücresel üretim, görme ve bağışıklığın düzenlenmesinde rol oynar. Retinoidler olarak bilinen A vitamini formları, gözlerin, kulakların, uzuvların ve kalbin oluşumu dahil olmak üzere embriyonik ve fetal gelişim için gereklidir .B-vitaminleri, Tiamin ( B1 ), Riboflavin ( B2 ), Niasin ( B3 ), Pantotenik Asit ( B5 ), Biotin ( B7 ), Piridoksin ( B6 ), Folat ( B9 ) ve Kobalamin ( B12 ), Hamilelik sırasında takviye için en önemli vitaminlerden bazıları arasındadır . Tüm B-vitaminleri gerekli olsa da, Folat kırmızı kan hücreleri, proteinler ve DNA oluşturmada zorunlu rolü için listenin en üstünde yer alır. Bebeğin sağlıklı gelişiminde hayati bir rol oynamaya ek olarak, folat da doğum kusurlarının önlenmektedir.

Folat, folik asit veya tipik olarak çeşitli güçlendirilmiş takviyeler ve gıdalarda bulunan sentetik folat formuna göre tercih edilir. Hamilelik sırasında B vitamini eksiklikleri annede saç dökülmesi, anemi, sindirim problemleri, düşük bağışıklık, halsizlik ve yorgunluk gibi fetal anormalliklere ve çeşitli yan etkilere neden olabilir.Vitamin C , kıkırdakta, tendonlarda, kemiklerde ve deride bulunan yapısal bir protein olan kolajen üretiminde hayati bir rol oynayan iki antioksidan vitaminidir. Antioksidanlar olarak, sağlıklı bir bağışıklık sistemini destekler ve oksidatif hasara karşı korurlar

D vitamini, kemik sağlığında görevini görür, ancak D vitamini, sağlık ve hastalıkların önlenmesinde de bir dizi başka rol oynar. D vitamini seviyeleri hamile kadınların kan basıncını, ruh halini ve beyin işlevini ve bağışıklığı etkiler ve bu nedenle eksiklikleri önlemek anne ve bebeğin sağlığı için zorunludurKalsiyum takviyesi bebeğin kemiklerini geliştirirken aynı zamanda bebeği taşırken anneyi kemik kaybından korur . Kalsiyum ayrıca dolaşım, sinir ve kas sistemlerinin işleyişini desteklediği de gösterilmiştir.

Mineral, çeşitli biyolojik işlevler için gerekli olsa da, genellikle oksijenin taşınması için kırmızı kan hücrelerinin artan talebini karşılamaya ek olarak, hamilelik sırasında fetusun ve plasentanın büyümesini ve gelişimini desteklemek için genellikle mineral gereklidir. Demir eksikliği gebelik sırasında aneminin birincil nedenidir ve bu nedenle hamilelik sırasında demir takviyesi çok önemlidir.İyot eksikliklerinin, gebelik sırasında tiroit hormonunun yetersiz üretimine neden olduğu ve bu sayede geri dönüşümsüz beyin hasarı, düşük, ölü doğum ve doğum kusurlarına neden olabileceği gösterilmiştir

Hamilelik sırasında belki de en önemli elektrolit olan magnezyum sağlıklı gelişim için gereklidir ve beyine yeterli kan akışını destekler . Gebelik sırasındaki çinko eksiklikleri, düşük doğum ağırlığı, erken doğum ve doğum komplikasyonları gibi olumsuz sonuçlarla ilişkili bulunmuştur. En önemlisi, aldığınız vitaminler hakkında sağlık uzmanınıza danışmanız şiddetle tavsiye edilir. Bazı doğum uzmanları, bireysel beslenme gereksinimlerinize bağlı olarak belirli vitaminleri reçeteler. Her çeşit vitamin için artı ve eksiler olduğunu unutmayın. Hekime danışmadan vitamin takviyesi almayın !

blank

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.