Göz kanseri nedenleri belirtileri ve tedavisi

Göz kanseri nadirdir. Kas, deri ve sinirlerden oluşan göz kapağı gibi gözün dış kısımlarını etkileyebilir. Kanser göz küresinin içine başlarsa, buna göz içi kanseri denir. Yetişkinlerde en sık görülen intraoküler kanserler melanom ve lenfomadır. Çocuklarda göz kanseri en sık rastlanan retinoblastom olup retina hücrelerinde başlar. Kanser vücudun diğer bölgelerinden de gözlere bulaşabilir.Göz kanseri tedavisi türüne ve ne kadar ileri olduğuna göre değişiklik gösterir. Ameliyat, radyasyon tedavisi, dondurma veya ısı tedavisi veya lazer tedavisi olabilir.

 

Yetişkinlerde ve çocuklarda göz kanseri belirtileri çok farklıdır. Çoğu göz kanseri belirtileri kanser türüne göre değişir.Yetişkinlerde görülen en yaygın görme kanseri semptomlarından bazıları görme alanında kırmızı sulu gözler,göz ağrısı ve iristeki lekelenmelerdir.Göz kanseri nedenleri kolayca tespit edilemez. Yıllık göz muayeneleri göz sağlığınızı korumak için önemli bir yoldur.

Göz nedir?

Göz, görme organıdır. Kafatasında göz yuvası olarak adlandırılan küçük boşluklu bir alanda oturan bir top gibi şekillenmiştir. Göz kapakları gözlerinizin önünü korur ve nemli ve temiz kalmasını sağlar. Göz kanseri, göz hücreleri değiştikçe hızla büyümeye başlar . Gözün normal  çalışmasını etkileyebilirler.

Göz kanseri

Göz kanseri nadiren de olsa, göz içinde ve çevresinde birçok kanser türü ortaya çıkabilir. Göz küresini etkileyen kanserlere intraoküler kanserler denir. Göz küresinin arkasındaki dokuları etkileyen kanserler, orbital kanserler olarak bilinir. Göz kapaklarında ve göz yaşı bezlerinde gelişen kanserlere adneksiyal kanserler denir. Melanom erişkinlerde en sık görülen intraoküler kanserdir ve onu primer intraoküler lenfoma izlemektedir. Çocuklarda retinoblastoma en sık görülen primer intraoküler kanserdir. Çoğu ilk göz kanseri 50 yaş üstü kişilerde görülür.

Göz kanseri belirtileri

Göz kanseri belirtileri arasında bulanık görme veya görme kaybı,  iris üzerinde büyüyen bir karanlık nokta, gözlerde şişme görülür. Bu semptomlara aynı zamanda daha az ciddi koşullar neden olabilir, ancak kontrol edilmelidir.

Önleme ve Tedavi

Güneş ışınlarının kullanımı ve gözlerin UV maruziyetinden korunması önerilir. Yıllık göz muayeneleri göz ve perioküler kanserlerin saptanmasına yardımcı olabilir.Tedavi planları aşağıdakileri içerebilir:
Kemoterapi
Lazer tedavisi: Kanser hücrelerini yok etmek için yüksek yoğunluklu ışık kullanır.
Radyasyon tedavisi
cerrahi müdahale

Kemoterapi
Kanser hücrelerini öldüren ilaçlar doğrudan göz içine, damarlara enjekte edilebilir veya ağız yoluyla alınabilir.
Radyasyon tedavisi
Yüksek enerjili X-ışınları kanser hücrelerini hedef alır ve büyümelerini durdurur veya yavaşlatır.
Dış ışın radyasyon tedavisi
Göz çevresinde ve etrafında daha geniş alanları tedavi eder.
Lazer tedavisi
Çok odaklanmış ışık demetleri gözlerdeki anormal hücreleri yok eder.

Doktorunuz, kanser türüne, tümörün büyüklüğüne ve durumun aşamasına dayalı olarak göz kanseri için bir tedavi planı geliştirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.