Hamilelik belirtileri en erken ne zaman belli olur ?

Adet döneminizi kaçırdınız ve bu kayıp dönem aklınıza hemen gebeliği getiriyor. Aslın da adet gecikmesi sadece gebelikten dolayı olmuyor. Bir çok koşul adette gecikmelere sebep olabilir. Adet gecikmesinin dışında gebeliğin diğer belirtilerini merak ediyormusunuz ? O zaman makalemizi okumaya devam edin.

Sevgili hanımlar öncelikle şunu belirtelim ki gebeliğin belirtileri, gebeliğin 4-5 . haftasın dan itibaren başlıyor. Adet gecikmesi ve iplantasyon yani yerleşme kanaması dışın da tüm belirtileri gebeliğin ilerleyen haftaların da göreceksiniz. Ve şunu yinelemekte fayda var. Her adet gecikmesi hamile olduğunuzu göstermez. Hormonlarınızın dengesi bozulduğun da , aşırı strese maruz kaldığınızda , başka bir yere seyahat ettiğiniz de , kullandığınız ilaçlar, rahimde kist, miyom, polip olduğun da adetiniz de gecikmeler olabilir.

 

Gebelikle ilgili sorular

Sitemize her zaman aynı benzerlikte sorular almaktayız : Adetim gecikti hamilemiyim , adetime 1 hafta var bütün belirtileri yaşıyorum hamilemiyim, adetime 2 hafta var dün ilişkiye girdim bir kaç gündür midem bulanıyor, başım dönüyor hamilemiyim ? Bizde bu sorulara hep aynı yanıtı veriyoruz. Belirtilerden yola çıkarak gebelik teşhisi yapılmaz ! Çünkü ; gebelik 3-5 günde oluşmaz . Gebelik belirtileri en erken 4. haftadan itibaren başlar. Belirtiler psikolojik olabilir, adet öncesi septomlarla gebelik belirtileri de benzerlik taşımaktadır. Bu nedenle gebelik şüphesi olanlara tavsiyemiz gebelik testi yapmalarıdır. Gebelik testi beklenen adete 1-2 gün kala yada bir kaç gün gecikmeden sonra yapılabilir.

Gebeliğin ilk belirtileri

Gebeliğin ilk ve kuvvetli belirtisi adette gecikme olmasıdır. Adet dönemlerinizi her zaman bir yere not alın. Dönemleri takip etmek sizin faydanıza olacaktır.
Gebeliğin diğer kuvvetli bulgusu yerleşme kanamasıdır. Yerleşme kanaması döllenen yumurtanın rahime yerleşmesi ile oluşur. İmplantasyon dediğimiz bu olay sırasın da küçük çaplı lekelenmeleriniz olabilir. Bu kanama adet kanamanız gibi olmaz. Çoğu kadın implantasyon kanamasını adet zannettiğinden gebe olduğun dan habersizdir.

Gebe kaldıktan sonra gögüslerinizde şişme ve hassasiyet olabilir. Gögüs ucu çevresindeki renk değişimi ilerleyen haftalarda olacaktır.

Gebeliğin diğer belirtisi, uyuklama, halsizlik ve yorgunluktur. Hormonlardan kaynaklanan bu durum gebeliğin ilerleyen haftalarında zamanla geçecektir.

Gebelik döneminde mide bulantısı kusma yine hormonların etkisiyle olmaktadır. Bir çok kadın rahat bir gebelik süreci geçirirken çoğu bulantıya ve kusmaya maruz kalacaktır.

Bazı gıdalara akrşı isteğiniz yada tiksinme olacaktır. Ağzınızda metalik tat oluşabilir
Gebeliğin ilk dönemlerinde kasıklarda batma ve kramplar olabilir. Belinizde ağrı gelişebilir.
Ruh halinizde dalgalanmalar olabilir. Vajinal akıntıda artış yaşanabilir. Baş dönmesi ve kabızlık gelişebilir.

Sevgili okurlarımız daha önce bir çok makalemizde gebeliğin erken belirtileri ile ilgili bilgiler vermiştik. Kategorimizi inceleyerek ilgili bölümlere ulaşabilir, daha detaylı bilgiler edinebilirsiniz. Ayrıca gebeliğin erken belirtileri ile ilgili sorularınızı bizlerle bu başlık altın dan paylaşabilir, sorularınıza en kısa zaman da yanıt alabilirsiniz. Gebelik süresince yaşadığınız deneyimleri de burdan paylaşarak bir çok kişiye ışık olabilirsiniz

Hamilelik Belirtileri En erken ne zaman belli olur ?

Hamilelik belirtileri ne zaman belli olur ? Hamile olduğumuzu ne zaman anlarız ?

Gebelik ne zaman başlar ?
Gebelik erkekten gelen spermin kadının yumurtalıklarından atılan yumurta hücresini döllediği sonuna kadar olan dönem ebryonik dönem olarak adlandırılır. Sekizinci haftadan doğuma kadar olan süreye de fetal dönem denir.

Gebelik yaşı nasıl hesaplanır ?
Gebelik yaşı hesaplanırken gebe kalındığı düşünülen ilişkinin gerçekleştiği gün kriter olarak alınmaz. Tüm dünyada ve terminolojide bir standart sağlayabilmek amacıyla son adet kanamasının ilk günü (SAT, son adet tarihi) gebeliğin başlangıcı olarak alınır. Gebelik yaşı hesaplanırken ay kullanılmaz. ınsanlarda gebelik 280 gün sürer. Bu 40 haftaya denk gelmektedir. Sonuç olarak gebelik hafta olarak tanımlanır ve başlangıcı olarak da son adet kanamasının ilk günü esas alınır. Bebeğin doğum tarihi nasıl hesaplanır ? Bebeğin beklenen doğum tarihini (BDT) hesaplamak için oldukça basit bir yöntem vardır: 7 gün ekle 3 ay çıkart. Negele yöntemi adı verilen bu sistemde SATne 7 gün eklenir ve 3 ay geriye gidilir. Bir örnekle açıklayacak olursak son adet kanamasının ilk günü 7 Temmuz olan bir anne adayını ele alalım.

Negele Yöntemi Son Adet 7 gün ekle <14 Temmuz> 3 ay çıkart <14 Nisan> Beklenen Doğum Tarihi 14 Nisan

Bu hasta için beklenen doğum tarihi 14 Nisandır. Ancak bebeklerin sadece bu tarihte doğar. 38 hafta ile 42 hafta arası doğan bebekler normal kabul edilirken 38 haftadan önce doğanlar preterm 42 haftadan sonra doğanlar postterm olarak adlandırılır. Prematürite ise bebeğin yaşını değil gelişimini anlatan bir ifadedir. Örneğin 36 haftalık doğan bir bebek preterm olmasına yani erken doğmasına rğme eğer akciğer gelişimini tamamlamış ise prematür değildir.

Gebeliğin belirtileri
Gebeliğin en önemli bulgusu adet gecikmesidir. Ancak her adet gecikmesi gebelik anlamına gelmez. Yaşam tarzındaki herhngi bir değişiklik, çeşitli rahatsızlıklar, diet, psikolojik durum değişiklikleri, stres gibi pek çok faktör adet gecikmesine neden olabilir.

Gebeliği düşündüren bulgular
1.Adet gecikmesi
2.Memelerde dolgunluk ve hassasiyet
3.Bulantı & Kusma
4.Sık idrara çıkma
5.Halsizlik
6.Karında büyüme

Gebeliğin muhtemel bulguları
1.Rahimin (uterus) büyümesi
2.Gebelik testleri

Gebeliğin kesin bulguları
1.Bebeğin kalp atımlarını duyulması
2.Bebek hareketlerinin hissedilmesi
3.ULTRASON incelemesi

Gebelik testleri
Gebe olduğunuzu ne kadar erken öğrenilirse , gebelik ile ilgili bakıma o kadar erken başlanabilir. Bu nedenle adet gecikmesi olan her kadın vakit kaybetmeden gebelik testi yaptırmalıdır.Gebeliğin oluşması ile birlikte gebelik ürününüden bazı hormonlar salgılanmaya başlar. Bu gebeliğe özgü hormonlar kadının adet siklusunu kesintiye uğratır ve kadın gebelik süresince adet görmez. Kanda ve idrarda bu hormonların tayini ile gebelik teşhisi konabilir. Kanda bakılan hormon daha henüz ortada bir adet gecikmesi olmadan önce bile gebeliği gösterebilir. ıdrarda ise sıklıkla 7-10 günlük bir gecikmeden sonra gebelik saptanabilir. Piyasada satılan ve kişinini kendi kendine uyguladığı testlerin güvenilirliği labovatuardakilere oranla biraz daha düşüktür. Bu nedenle adet gecikmesi olan ve kendi kendine yaptığı test negatif çıkan kadınlar da hekimlerini konu hakkında bilgilendirmeli ve onun tavsiyelerine uymalıdırlar.

Duygulanım değişiklikleri
Gebeliğin ilk 3 ayında anne adayında bazı psikolojik değişiklikler meydana gelebilir. Kişi çok neşeliyken bir anda ağlama krizlerine tutulabilir. bazı günler çok sinirliyken b azı günler sakin olabilir. Bünye gebeliğe uyum sağladıkça bu sorunlar da yavaş yavaş ortadan kalkar. Ancak gebeliğin son haftalarında tekrar bir huzursuzluk ortaya çıkabilir.Kişi sinirli, heyecanlı olabilir, Uyku problemleri ortaya çıkabilir. Bunlar fazla endişeedilmemesi gereken durumlardır. Hemen hemen her kadın bu duyguları yaşar. Aynı şekilde baba adayında da bazı değişiklikler görülebilir. Eşinin durumu hakkında endişeler taşıyabilir ve konu hakkında bilgisi yoksa ona yardım edememenin sıkıntısını yaşar. Bu nedenle çiftler kendilerinden önce böyle bir deneyim yaşayan arkadaşları ile konuşarak onların tecrübelerinden yararlanabilirler. Ancak unutulmamalıdır ki en profesyonel yardım konunun uzmanı olan bir hekimden alınabilir.

Bebek hareketleri ilk ne zaman hissedilir ?
Daha önce doğum yapmış olan hanımlar bu konuda da tecrübelerini gösterirler. Bu hanımlar genelde 16. hafta civarında bebeğin oynadığını hissederken ilk gebeliğini yaşayanlar 19-20. haftalarda bu hisle tanışırlar. Hanımlar bunu içlerinde bir kuşun kanat çırpmasına benzetmektedirler.

Ne sıklıkta doktor kontrolü gereklidir ?
32 haftaya kadar ayda bir kez, 32-36 haftalar arası 15 günde bir, bu tarihten doğuma kadar da doktorunuzun uygun göreceği sıklıklarda kontrol gereklidir. Bu kontrollerde bazı temel tetkikler yapılır, bebeğin ve gebenin gelişimi kontrol edilir ve standartlara uygun olup olmadığı saptanır, bebekte ya da gebede olası bir anormalik saptanır ise buna yönelik tedaviler planlanır ve yapılır, bazı özel gebelerde gereken özel tetkikler ve araştırmalar gerçekleştirilir. Bebeğinizin ve kendi sağlığınız için gebelikte hekiminizi düzenli olarak ziyeret etmeyi ihmal etmeyiniz.

Bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur ?
Aslında bebeğin cinsiyeti döllenme meydana geldiği anda bellidir.Burada tek belirleyici babadan gelen spermin cinsidir. Eğer bu sperm Y kromozomu taşıyor ise bebek erkek, X kromozomu taşıyor ise bebek kızı olacaktır. Ancak bu cinsiyetin tespiti ancak dış cinsel organlar ultrason ile görülebilecek büyüklüğe ulaştığında mümkün olur.Genellikle 14-16. haftalardan itibaren tecrübeli gözler bebek cinsiyetini saptayabilir. Tanı amaçlı yapılan ve bebekten doku alınmak sureti ile gerçekleştirilen biopsi sonucu bebeğin cinsiyeti doğrulukla saptanır ancak bu işlemler sadece tıbbi bir gereklilik varsa yapılır. Sadece cinsiyet tayini için yapılmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.