Hamilelik belirtileri en erken ne zaman belli olur ?

Adet döneminizi kaçırdınız ve bu kayıp dönem aklınıza hemen gebeliği getiriyor. Aslın da adet gecikmesi sadece gebelikten dolayı olmuyor. Bir çok koşul adette gecikmelere sebep olabilir. Adet gecikmesinin dışında gebeliğin diğer belirtilerini merak ediyormusunuz ? O zaman makalemizi okumaya devam edin.

Sevgili hanımlar öncelikle şunu belirtelim ki gebeliğin belirtileri, gebeliğin 4-5 . haftasın dan itibaren başlıyor. Adet gecikmesi ve iplantasyon yani yerleşme kanaması dışın da tüm belirtileri gebeliğin ilerleyen haftaların da göreceksiniz. Ve şunu yinelemekte fayda var. Her adet gecikmesi hamile olduğunuzu göstermez. Hormonlarınızın dengesi bozulduğun da , aşırı strese maruz kaldığınızda , başka bir yere seyahat ettiğiniz de , kullandığınız ilaçlar, rahimde kist, miyom, polip olduğun da adetiniz de gecikmeler olabilir.

 

Gebelikle ilgili sorular

Sitemize her zaman aynı benzerlikte sorular almaktayız : Adetim gecikti hamilemiyim , adetime 1 hafta var bütün belirtileri yaşıyorum hamilemiyim, adetime 2 hafta var dün ilişkiye girdim bir kaç gündür midem bulanıyor, başım dönüyor hamilemiyim ? Bizde bu sorulara hep aynı yanıtı veriyoruz. Belirtilerden yola çıkarak gebelik teşhisi yapılmaz ! Çünkü ; gebelik 3-5 günde oluşmaz . Gebelik belirtileri en erken 4. haftadan itibaren başlar. Belirtiler psikolojik olabilir, adet öncesi septomlarla gebelik belirtileri de benzerlik taşımaktadır. Bu nedenle gebelik şüphesi olanlara tavsiyemiz gebelik testi yapmalarıdır. Gebelik testi beklenen adete 1-2 gün kala yada bir kaç gün gecikmeden sonra yapılabilir.

Gebeliğin ilk belirtileri

Gebeliğin ilk ve kuvvetli belirtisi adette gecikme olmasıdır. Adet dönemlerinizi her zaman bir yere not alın. Dönemleri takip etmek sizin faydanıza olacaktır.
Gebeliğin diğer kuvvetli bulgusu yerleşme kanamasıdır. Yerleşme kanaması döllenen yumurtanın rahime yerleşmesi ile oluşur. İmplantasyon dediğimiz bu olay sırasın da küçük çaplı lekelenmeleriniz olabilir. Bu kanama adet kanamanız gibi olmaz. Çoğu kadın implantasyon kanamasını adet zannettiğinden gebe olduğun dan habersizdir.

Gebe kaldıktan sonra gögüslerinizde şişme ve hassasiyet olabilir. Gögüs ucu çevresindeki renk değişimi ilerleyen haftalarda olacaktır.

Gebeliğin diğer belirtisi, uyuklama, halsizlik ve yorgunluktur. Hormonlardan kaynaklanan bu durum gebeliğin ilerleyen haftalarında zamanla geçecektir.

Gebelik döneminde mide bulantısı kusma yine hormonların etkisiyle olmaktadır. Bir çok kadın rahat bir gebelik süreci geçirirken çoğu bulantıya ve kusmaya maruz kalacaktır.

Bazı gıdalara akrşı isteğiniz yada tiksinme olacaktır. Ağzınızda metalik tat oluşabilir
Gebeliğin ilk dönemlerinde kasıklarda batma ve kramplar olabilir. Belinizde ağrı gelişebilir.
Ruh halinizde dalgalanmalar olabilir. Vajinal akıntıda artış yaşanabilir. Baş dönmesi ve kabızlık gelişebilir.

Sevgili okurlarımız daha önce bir çok makalemizde gebeliğin erken belirtileri ile ilgili bilgiler vermiştik. Kategorimizi inceleyerek ilgili bölümlere ulaşabilir, daha detaylı bilgiler edinebilirsiniz. Ayrıca gebeliğin erken belirtileri ile ilgili sorularınızı bizlerle bu başlık altın dan paylaşabilir, sorularınıza en kısa zaman da yanıt alabilirsiniz. Gebelik süresince yaşadığınız deneyimleri de burdan paylaşarak bir çok kişiye ışık olabilirsiniz

blank

4 thoughts on “Hamilelik belirtileri en erken ne zaman belli olur ?

 • blank
  Nisan 17, 2020 tarihinde, saat 4:55 am
  Permalink

  yani yapacak şu anda bir şey yok arkadaşınıza neden inanıyorsunuz ki tek damla bile sizin hamile kalmanıza neden olabilir.

 • blank
  Nisan 14, 2020 tarihinde, saat 2:59 am
  Permalink

  Merhaba erkek arkadaşımla 30 gün önce ilşkiye girdim genelde kanamam 15 17 günde oluyor du erkek arkadasim icime bosalmadigi söyledi üstüme hafifçe boşaldı
  coronadan dolayı karantina da olduğundan köyümüz gidip teste alamıyorum biraz daha beklemelimiyim yoksa korkmalıyım.

 • blank
  Mart 3, 2020 tarihinde, saat 2:26 pm
  Permalink

  Selamalar Tugba,
  Hayatım testi muhtemelen yanlış yapmışsınıdır. Bu kadar kısa sürede çizgi çıkmaz. Eğer yaptığın gebelik testini çok bekledi isen ikinci çizgiyi görmen normaldir ben hamile olduğunu düşünmüyorum. Zaten adet bitiminden iki gün sonra hamile kalamazsın zaten. Lütfen testi yap ve 5 dk bekleyerek sonuca bak 10 dakikadan daha fazla süre geçtikten sonraki sonuçların pozitif çıkmasına bakma. Soruların var ise ulaş lütfen.

  Sevgiler.

 • blank
  Şubat 26, 2020 tarihinde, saat 1:36 am
  Permalink

  Mrba kolay gelsin ben adet bitiminden 2 gun snra iliskiye girdim ve bu olay oldukdan 1 hafta snra test yptim 2 inci cizgi hafif kirmizi oldu bugun ekrar test yptim tek kirmizi cikti ve kan tedti yaptitdim ama adete yakin belli olur dediler merakla cvbinizi bklyrm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.