Hamilelikte aşerme ne zaman başlar?

Gebelikte aşerme Hamilelikte Aşerme ne yapmalı hamilemiyim kadınlar Kulübünde… sizler için yazdık

Erken gebeliğin normal belirtisi olan aşerme hakkında sayfamıza çok sayıda soru geliyor. Mens tarihim geçmedi aşeriyorum hamilemiyim,aşerme gebeliğin kaçıncı haftasında başlar,mensim 3 gün geçti aşeriyorum hamilemiyim gibi…Gebelik dönemi, her insanda görülebilecek tarzda şikayetlerin ve belirtilerin daha kolay ortaya çıkabildiği bir dönemdir.

Bu yakınmaların büyük kısmı her hangi bir anlam ifade etmezken, bazı belirti ve bulgular bir soruna işaret edebilir.Hamilelerin gebelik süresince yaşadığı aşırı hormonal değişikliklerin tat ve koku üzerinde ciddi etkileri olabilir..Belirtiler çoğunlukla gebeliğin ilk üç ayında görülebilir. 7-12 haftalarda görülen aşerme, bulantı ve kusma gibi klinik belirtiler verir. Bu belirtiler kişinin bünyesine ve beslenme şekline göre farklılık gösterebilir.

Hamilelikte gebelikte aşerme yaşayanlar
Hamilelikte gebelikte aşerme yaşayanlar

Aşerme ne zaman başlar ne zaman biter yenmezse ne olur ?

Eğer 5. Aydan sonra oluyor ise psikolojik sebeplerden kaynaklanabileceğini söyleebiliriz..Aşermek bir sorun olarak algılanmamalıdır. Bu durum bebeği koruyacak olan fizyolojik bir kalkandır.Aşerme kesin olarak sebebi bilinmeyen fakat gebelik döneminde oluşan hormonal değişimlerin ya da kan şekeri seviyelerinde olan değişimlerin etkisi olduğu düşünülmektedir.

Gebeliğin ilk üç ayında yaşanan aşerme bir hastalık olarak düşünülmemeli ve gereken araştırmalar yapılmalıdır..Toplumda aşermenin bebeğin cinsiyeti ile alakalı olduğu yönünde bir inanış olsa da bu tamamen yanlıştır. Erkek bebek ise tatlı kız bebek ise tuzlu şeylere aşereceksiniz diye bir kural yoktur…

Aşermenin tedavisi var mı cevap tabiki yoktur. Aşerme zamanı geldiğinde kendiliğinden geçecektir. Ve son olarak sevgili anne adayları Canınızın istediği gıdayı bebeğinize ve size zarar vermeyecek şekilde keyifle tüketin..Sağlıklı gebelik geçirmeniz dileğimle

blank

4 thoughts on “Hamilelikte aşerme ne zaman başlar?

 • blank
  Eylül 27, 2016 tarihinde, saat 9:11 am
  Permalink

  Muayene olmadan durumunuz değerlendirilemez. Hekime görünüp muayene olun.

 • blank
  Eylül 27, 2016 tarihinde, saat 9:07 am
  Permalink

  Ben 14 eylül de adet oldum. Ancak 26 eylül de kasiklarimda batma olmaya başladı. Bugün 27 si devam ediyor. Düz yatıyorum kasiklarimda batma oluyor. Sağa sola dönüyorum batma oluyor . Acaba neden bu. Bebek düşünüyoruz 2 aydır deniyoruz.

 • blank
  Şubat 2, 2015 tarihinde, saat 12:28 pm
  Permalink

  İlaç kaynaklaı kanama olabilir jinekoloğa görünmenizde fayda var

 • blank
  Şubat 1, 2015 tarihinde, saat 6:11 pm
  Permalink

  Cuma günü ilişkide bulundum. Yumurtlama dönemimdi ve maalesef ki içe boşalma durumu oldu. 3- 3.5 saat içerisinde ertesi gün hapı kullandım. Bugün de kan geliyor regl dönemime 10-12 gün olmasına rağmen. Bunun anlamı sizce nedir? Gebe olma ihtimalim yok mu veya var mı? Neden böyle bir kanama geldiğini anlayamıyorum. Yardımcı olabilirseniz memnun olurum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.