blank

Hamilelikte kan testleri hakkında bilmeniz gerekenler

Kan testleri hamilelikte doğum öncesi bakımın rutin bir parçasıdır. Gebelikte kan testlerinin yapılması herhangi bir enfeksiyon veya hastalık olup olmadığınızı ve bebeğinizin herhangi bir fetal anormalliği olup olmadığını kontrol etmek içindir.Kan grubunuzun bilinmesi önemlidir, bu durumda hamilelik veya doğum sırasında bir transfüzyon gerekecektir.

Bir kan testi, demir eksikliği anemisinin bir göstergesi olan hemoglobin düzeylerinizin düşük olup olmadığını size söyleyebilir . Kırmızı kan hücrelerinizde vücutta oksijen taşımak için vücudunuzdaki hemoglobin üretmek için demir gerekir. Demir eksikliğinden dolayı anemiseniz , doktorunuz sizinle demir depolarını artıracak en iyi gıdalar hakkında konuşacaktır . Hamilelikte anemi tedavisinin en iyi yolu olduğu için demir tabletleri de vermesi muhtemeldir .

Bebeğin pozisyonunu, büyümesini ve sağlığını onaylamak için tıpkı önceki haftalarda olduğu gibi ultrason da alabilirsiniz. Elektronik fetal kalp atış hızı kontrolü, bebeğin kalp atışının doğru olduğundan emin olmak için kontrol eder. Muhtemelen bu testlerden bazılarına şimdiye kadar sahip oldunuz. Üçüncü trimesterde, doktorunuz cinsel yolla bulaşan enfeksiyonları (CYBE) de kontrol edebilir. Doktorunuz risk faktörlerine bağlı olarak aşağıdakileri test edebilir:

klamidya
HIV
frengi
belsoğukluğu
Bunlar doğum sırasında bebeği etkileyebilir.

Enfeksiyonlar

Kan testiniz, hamileliğinizi veya doğmamış bebeğinizi etkileyebilecek birçok enfeksiyonu arar.

kızamıkçık
frengi
Hepatit B
Hepatit C
HIV (insan bağışıklık eksikliği virüsü)

Gestasyonel diyabet gebelik sırasında bazı kadınları etkileyen bir diyabet türüdür. Diyabet, kandaki glikoz (şeker) çok fazla olduğu bir durumdur. Çoğu durumda, gebelik diyabeti üçüncü trimestrde (28 hafta sonra) gelişir ve bebek doğduktan sonra genellikle kaybolur. Bununla birlikte, gestasyonel diyabet gelişen kadınların daha sonraki yaşamlarında tip 2 diyabet gelişme olasılığı daha yüksektir.

Bütün annelere, HIV ve AIDS i saptamak için kan testi önerilir. Bunun yanısıra frengi içinde test yapılabilir. Günümüzde frengi eskisi gibi sıklıkla görülmemektedir.Hemoglobin düzeyleriniz 28 haftada tekrar kontrol edilecektir . Yorgunluğu çok fazla yaşıyorsanız veya çoğul gebeliğe sahipseniz doktor anemi olup olmadığınızı kontrol edecektir. Tüm hamile kadınlara Down sendromu gibi genetik anormallikler için tarama testi yapılmalıdır .

Sevgili takipçilerimiz gebelikte doktor kontrolü çok önemlidir. Doktor ziyaretleri gebelikte görülebilen bir çok problemin erken teşhis ve tedavisine olanak sağlar. Bu nedenle gebeliğinizin seyri için doktor kontrollerinizi aksatmayın. Konuya dair soru ve yorumlarınızı bzilerle bu başlık altın dan paylaşabilirsiniz. Sorularınıza en kısa süre için de dönüş olacaktır.

Hamilelikte kan testleri hakkında bilmeniz gerekenler” için 417 yorum

 • blank
  Nisan 27, 2012 tarihinde, saat 11:56 am
  Permalink

  merhabalar
  nisanın 10 da adet görmem gerekiyordu ayın 11 de eşimle korunmadan beraber olduk bugün ayın 27 si ve adet görmedim idrar testi yaptım negatif çıktı
  kasıklarımda sancı göğüslerimde hassasiyet ve bel ağrım var adet olacakmışım gibi belirtiler bunlar ama ilk kez bu kadar gecikme oluyor
  daha önce adetlerim en fazla 2 gün önce yada sonra olurdu acaba hamile kalmış olabilirmiyim
  şu anda kan testi yaparsam sonuç verirmi

 • blank
  Nisan 28, 2012 tarihinde, saat 5:42 am
  Permalink

  yoruma cvp gelmesini bekleyemeden kan testi yaptırdım hamişimmmmmm
  🙂

 • blank
  Nisan 29, 2012 tarihinde, saat 10:58 pm
  Permalink

  Selamlar OZİCE,

  Maşallah hayırlı olsun 🙂

 • blank
  Haziran 18, 2012 tarihinde, saat 7:35 am
  Permalink

  ben ergenlik çagına yeni girdim daha yeni adet oldum ama adet gördüm vede bitti 2 ci defa gene oldum oda bitti ama 3 haftadan beri olmuyorum sizce bunun mantıksal acıklaması nedir

 • blank
  Haziran 18, 2012 tarihinde, saat 10:05 am
  Permalink

  Selamlar Büşra,

  Mantıksal olarak herşeyden olabilir adet olamamanız. Üzüntülü bir durum mevsimsel değişiklikler, kullanılan herhangi bir ilaç vs… Bir hafta kadar daha bekleyin olmaz iseniz lütfen uzman bir doktor ile görüşünüz.

  Sevgiler.

 • blank
  Temmuz 20, 2012 tarihinde, saat 9:37 am
  Permalink

  Mrb benim temmuzun 20sinde yani bugün adet olmam gerekıyordu ama haleda olmadım hamilelik şüphesiyle geçen hafta idrar testi yaptırmıstım negatif çıktı. Acaba strestenmi adetim gecikti yoksa tekrar test yaptırmama gerek varmı. Smdıden tşk.

 • blank
  Temmuz 20, 2012 tarihinde, saat 10:55 am
  Permalink

  Selamlar Gülçin,

  Geçen hafta idrar testi yaptırmışsın erken yaptırmışsın. Bence bir kez daha idrar testi yaptır lütfen, kuvvetle ihtimal stresten olabilirsede, biz yidene işimizi sağlama alıp içimizdeki merakli kediyi meraktan kurtaralım 🙂

  Sevgiler.

 • blank
  Temmuz 21, 2012 tarihinde, saat 4:18 pm
  Permalink

  Mrb tekrar rahatsız edıyorum ama birşey daha soracaktım. Ben esımle ılıskıye qrdm ama bosalma olmamıstı üstüme. Zaten snradan test yaptrmstm negatıf cıkmıstı bugünde adet oldum. Sonradan hamile kalma riskim varmı?

 • blank
  Temmuz 22, 2012 tarihinde, saat 1:34 am
  Permalink

  Selamlmar Gülçin,
  Hayır tatlım sonradan hamile kalma riskin yok.

  Sevgiler.

 • blank
  Ağustos 10, 2012 tarihinde, saat 7:01 am
  Permalink

  slm ben düzenli olarak 31 günde bir adet oluyorum geçen ay gebelik testim sınırda çıktı ikincisi negatif çıktı ve gününde hastalandım bu ay sistit oldum arkasındanda orta kulak iltihabı ve antibiyotik kullandım bu ay 4 gün geçikmem var adet günümde 2 gün geçtikten sonra test yaptım 5-10 dk.sonra ikinci çizgi çok belli belirsiz öründü bugün 4.ün ve hala hastalanmadım arasıra kasıklarımda hafif ağrılar batmalar oluyo geçiyor başkada hiç bir belirti yok hamile miyimdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.