Hamilelikte kanama neden olur ?

Anne adaylarının en çok merak ettiği sorulara bu makalemizde değinmek istiyoruz. Hamileyken adet olunur mu, hamilelik döneminde kanama neden olur, hamilelik dönemin de kanama olması düşüğün habercisi mi ? Sevgili anne adayları gebelikte kanamalar istenmeyen bir durumdur fakat bazı nedenlerden dolayı kanama görülebilir. Kanamaların çoğu zararsızdır fakat dikkate almak gerekir. Bir kanama gebeliğiniz ile ilgili bir şeylerin ters gittiğine işaret edebilir.

 

blank

 

Gebeliğin ilk dönemlerinde küçük kanamalar görülebilmektdir. Özellikle çok yeni gebeliklerde yerleşme kanaması olmaktadır. Bu kanama adetinize bir kaç gün kala yada gebe olduğunuzu öğrendikten bir kaç gün sonra ( genellike adet gecikmesinden bir kaç gün sonra ) olabilir. Bu kanama çok yoğun gerçekleşmez. Kahverengi pembemsi yada akıntıyla karışık kanama görebilirsiniz. Yerleşme kanaması embriyonun rahim içine yerleşmesi ile birlikte oluşur. Bu durum olağandır ve gebeliğiniz açısından bir risk oluşturmaz.

Hamilelik döneminde daha önce belirttiğimiz gibi hiç bir kanama normal kabul edilmez. Gebeliğin haftasına göre görülen kanamaların durumu farklıdır. Şayet gebeliğin ilk haftalarında kanama olması yani bir pozitif test sonucu kanama görmeniz ; dış gebeliğin, mol gebeliğin habercisi olabilir. Bunların dışında bebeğin eşi önde yer alıyor ise , bebeğin eşi bebekten ayrılır ise bunlardan kaynaklı bir kanama söz konusu olabilir. Ayrıca iyi yada kötü huylu tümörlerde gebelikte kanamaya neden olabilmektedir.

Gebelik döneminin ilk haftaları lekelenme görmeniz normaldir. Bu gebelerin çoğunda görülebiliyor. Fakat açık kırmızı renkli ve sürekli bir kanamaya maruz kalıyorsanız mutlaka doktora görünmenizde fayda vardır. Daha önce belirttiğimiz gibi gebelikte görülen kanamalar dönemlere göre değişebilir. Mesela gebeliğin 5. haftası görülen kanamalar yerleşme kanaması , dış gebelik yada düşüğün habercisi olabilir. Gebeliğin 14. haftası görülen kanamalar sıklıkla görülüyor. Buda düşüğün habericisi olabilir. Gebeliğin son aylarında özellikle son üç ayında plesentaya bağlı kanamalar olabilir. Gebelikte kanamaya neden olan diğer problemler arasında ; kanser,miyom ve polipler yer almaktadır.

Sevgili anne adayları gebelikte görülen kanamalar önemlidir. Çoğu yerleşme kanaması gibi masum olmayabilir. Gördüğünüz kanama gebeliğinizle ilgili olumsuzluğu işaret edebilir. Bu nedenle kanamanız olduğunda mutlaka hekime görünün. Ayrıca gebeliğinizin nasıl ilerlediği hakkın da bilgi sahibi olmak için hekim kontrollerinizi aksatmayın. Gebelikte görülen kanamalar ile ilgili makalemizi incelediniz. Konuya dair soru ve yorumlarınızı bizlerle bu başlık altın dan paylaşabilir, sorularınıza en kısa sürede yanıt alabilirsiniz. Sağlıklı gebelik geçirmeniz dileği ile.

blank
blank

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.