Hamilelikte karın ağrısı ve ishal hakkında bilinmesi gerekenler

Hamilelik dönemi hem keyifli hem zorlu hemde heyecan dolu anlarla doludur. Gebelik süresince anne adayı bir çok deneyime sahip olucaktır. Gebeliğin ilk dönemlerinde ve doğuma yakın bir zaman da anen adayın da karın ağrısı olucaktır. Bu yakınma anne adayını endişelendiresede aslın da normal bir durumdur. Fakat yinede tedbirli olmakta yarar vardır. Gebelikte görülen karın ağrısı rahatsız edici boyutta ise mutlaka hekime görünmekte fayda vardır.

Hamilelik döneminin başların da genelde adetin gecikmesi ile anne adayı kasığın da ve küçük karnında hafif ağrılar hissedebilir.Bu tamamiyle normal bir şeydir. Ayrıca gebeliğin genelde 4. aylarında anne adayı kasığında ani ağrı hisseebilir buda büyüyen rahimden kaynaklanmaktadır. Bu ağrı genelde sağ tarafta olmakla birlikte her iki tarafta da görülebilir. Hamileliğin son ayların da yine ağrılar kasılmalar görülebilir. Bunlar aslında yalancı doğum sancılarıdır. Düzensiz gelir . Gerçek doğum sancıların dan kolaylıkla ayırd edebilirsiniz. Doğum sancısı kısa aralıklarla sık sık gerçekleşir.

Gebelikte görülen karın ağrısının diğer sebeplerinden biride gaz sancısı yada kabızlığa dayalı bir durum olabilir. Ayrıca ihal olmanız durumunda da ağrılarla karşılaşabilirsiniz. Karın ağrılarınıza ateş,kusma, idrarda kan gibi bulgular eşlik ederse mutlaka hekime görünün. Bu durum enfeksiyona işaret edebilir. Gebelikte karın ağrısının bir diğer nedeni de dış gebeliktir. Dış gebelik rahim dışında döllenmenin gerçekleşmesi demektir. Bu döllenme genelde fallop tüplerinde gerçekleşmektedir. Şayet şiddetli kasık ağrılarınız varsa lekelenme ve kanama bu ağrıya eşlik ediyorsa derhal en yakın bir kiline gidin. Ayrıca belittiğimiz komplikasyon düşük haberciside olabilir. Anne adayının karın ağrısına neden olabilecek faktörleri bilmesi bu noktada önemlidir. Sebepleri bilmek hem endişeyi giderir , hemde ağrıyı yönetmeye yardımcı olur.

 

Gebelikte görülen karın ağrıları aslın da normaldir. Genelde ilk haftalarda , gebeliğin ortaların da ve son haftaların da olabilir. Ağrılar şiddetli bir hal alırsa en kısa zaman da bir uzmana görünmek gerekir. Çünkü gebelikle ilgisi olmayan ağrılar apandisit, safra kesesi iltihabı, mide rahatsızlıkları bu tür ağrılara yol açabilir. Bundan mütevellit karın ağrısı dikkate alınmalı ve araştırılmalıdır. Karın ağrısının tedavisi alta yatan nedene yönelik olarak yapılmaktadır.

Sevgili takipçilerimiz ; gebelikte karın ağrısı ve ishal adlı konumuzu incelediniz. Sizlerde gebelik boyunca yaşadığınız problemleri, bizlerle bu başlık altın dan paylaşabilirsiniz. Ayrıca merak ettiğiniz sorularınız varsa bizlere yöneltebilir , en kısa sürede yanıt alabilirsiniz.

blank
blank

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.