Gebelik belirtisi olmadan hamilelik olur mu ?

 

 

Hamile kalmak isteyen kadınların merak ettiği sorulardan biri belirti olmadan hamile kalmanın mümün olup olmadığı. Adetim geçti ama hiç bir belirti yaşamıyorum hamile olabilirmiyim , korunmasız ilişkiye girdim adetime 2 gün var ama hiç gebelik belirtim yok hamile kalmış olabilirmiyim, gebelik tetsim pozitif çıktı ama hiç bir belirtim yok bu durum normal mi ? Bu soruları sıklıkla sayfamıza alıyoruz ve bu yazımızda bu soruların yanıtlarını kısaca vermeye çalışacağız.

Gebeliğin oluşabilmesi için biliyorsunuz bir sperme ve yumurtaya ihtiyaç vardır. Sperm ve yumurta buluştuktan döllendikten sonra , döllenen yumurta kendini rahima bağlar. Bu bağlamda küçük çaplı bir lekelenme oluşur. Bu lekelenme halk arasında yerleşme kanaması olarak bilinmektedir. Döllenen yumurta implante olduktan sonra hcg hormonu salınmaya başlar. Hormon salındıktan sonra gebelik testi hormonu tespit eder ve gebelik saptanır.

Gebelik belirtileri hcg hormonunun salınmasından sonra başlar. Bazı kadınlar gebeliğin 4. haftasından itibaren belirtileri yaşar. İlk gebelik belirtisi yerleşme kanamasıdır. Her kadın bu deneyimi yaşamayabilir. Adet gecikmesinden bir kaç gün önce gerçekleşir bazende adet gecikmesinden sonra. İkinci ve kuvvetli gebelik bulgusu adette olan gecikmedir. Tabi her adet gecikmesinin gebelik kaynaklı olmadığınıda belirtelim. Bir çok koşul adet döneminizin gecikmesine neden olacağını bilmeniz gerekiyor. Hormonal problemler,rahim kaynaklı sorunlar,kullanılan ilaçlar, stres, yaşam şekliniz vs. Adet gecikmesinin gebelik dışı belirtileridir. Gebelik şüpheniz varsa ve adetiniz geciktiyse gebelik tetsi yaparak durumunuz hakkında net bilgi edinebilirsiniz.

 

Gebeliğin diğer belirtileri, baş dönmesi,uykusuzluk,kokuya karşı hassasiyet,sık idrara çıkma,mide bulantısı, kusma, gögüslerde hassasiyet , ağızda pas tadı,ruh halinde değişimler dir. Tabi bu belirtiler psikolojikte olabiliyor. Yalancı gebelik yaşayan kadınlar tıpkı bu gebelik belirtilerini yaşayabilir. Yada bir takım sağlık koşulları bu belirtilere neden olabilir. Bu nedenle belirtilerden yola çıkarak gebeliğin teşhisini yapmak doğru olmayacaktır. Gebelik şüphesinde yapılması gereken gebelik testi olmalıdır. Gebe kadınların çoğu adet gecikmesi dışında hiç bir belirti yaşamayabilir, bu 9 aylık süreci çok rahat geçirebilir. Bazıları ise can sıkıcı septomlar yaşabilir. Yani gebelikte belirtilerde olabilir, belirti olmayabilirde. Her iki durumda normaldir. Endişelenecek bir durum yoktur.

 

Gebe olup olmadığınızı bir gebelik tetsi yaparak öğrendikten sonra gebelik sürecinin nasıl ilerlediği konusunda bilgi edinmek için bir kadın doğum uzmanına görünün. Yapılacak muayene ve tetkitler gebeliğinizin seyri hakkında bilgi verecektir. Hamileyim ama gebelik belirtileri yaşamıyorum başlıklı makalemizi incelediniz. Konuya dair soru ve yorumlarınızı bizlerle bu başlık altından paylaşabilir, sorularınıza en kısa zamanda yanıt alabilirsiniz.

Adet belirtisi yok hamilemiyim ?

Adet belirtisi olmadan hamilelik olmaz arkadaşlarım daha ayrıntılı belirtileri incelemeniz için sizleri aşağıda bulunan konumuzu okumaya davet ediyoruz lütfen inceleyiniz.

Hamilemiyim İlk hafta gebelik belirtileri nelerdir

blank
blank

47 thoughts on “Gebelik belirtisi olmadan hamilelik olur mu ?

 • blank
  Mart 2, 2017 tarihinde, saat 5:55 pm
  Permalink

  Sprail kaymışsa gebelik söz konusu olabilri tedbiren test yapın sonuca görede hekime görünün

 • blank
  Mart 2, 2017 tarihinde, saat 3:56 pm
  Permalink

  Ben on senelik evliyim iki cocugum var alti senedirde spiral takili adetimde cok duzelin 25 gunde bi olurum ama subat ayinda adet oldugumu hatirlamiyom dun aksam uzeri bi kac damla kan geldi adet oldum sandim ama sonrasinda bisi yoktu sabahta ayni sekilde oldu bi kac damla kan geldi sonra yine bisi olmadi öglende oldu ayni sekilde ama sonra yine bisi yok tertemiz simdi ama karnim cok agriyo uc gundur hamilelik olabilirmi yoksa baska bisimidir acil cevap verirseniz sevinirim tskrler simdiden

 • blank
  Şubat 13, 2017 tarihinde, saat 6:16 am
  Permalink

  Merhaba ara lekelenmelerin nedeni muayene olmadan anlaşılmaz. Lekelenme devamlılık gösterirse hekime görünüp muayene olun

 • blank
  Şubat 11, 2017 tarihinde, saat 10:00 pm
  Permalink

  Merhaba hocam ben 31 ocak 2017 de regli oldum 6 şubatta bittim bittikten 2 gün sonra erkek arkadaşımla birlilte oldum korundu başta son olanda korunmadı ama içime boşalmadı aradan 6 gün geçti ve kahverengi kanama gelmeye başladı ve bu agrı vermeye başladı sizce bunun nedeni nedir????

 • blank
  Ocak 24, 2017 tarihinde, saat 7:44 am
  Permalink

  Merhaba lekelenme hormonal yada rahim kaynaklı olabilir. Mutlaka hekime görünüp muayene olun.

 • blank
  Ocak 23, 2017 tarihinde, saat 8:10 pm
  Permalink

  Mrb hocam ben 5 ocakda adet gördüm,1 hafta sürdü .9 gün sonra hafif lekelenme şeklinde kanamam oldu ne ola bilir acaba.

 • blank
  Ocak 15, 2017 tarihinde, saat 2:04 pm
  Permalink

  Yarın hcg testi yapın net sonucu alırsınız .Plano tstler hatalı sonuç verebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.