HCG değerinin düşmesi düşük habercisimidir?

HCG değerinin düşmesi düşük habercisimidir? HCG İnsan koryonik gonadotropin hormonu dur ve gebelik dönemin de üretilir. Gebelik sırasında, gelişmekte olan plasentadaki hücreler insanda koryonik gonadotropin veya HCG yapar. İmplantasyondan hemen sonra plasenta tarafından üretilir. Test, bir kadının hamile olup olmadığını görmek için kullanılabilir. Ya da doğum kusurları için tarama testinin bir parçası olarak yapılabilir . Test, ayrıca molar hamilelik veya rahim içindeki bir kanseri aramak için de yapılabilir. Bir erkekte HCG düzeyleri , testisleri kanseri olup olmadığını anlamak için ölçülebilir .

Bir yumurta normalde bir sperm hücresi tarafın dan dönlenir. Döllenen yumurta 9 gün içinde fallop tüpüneden geçerek uterusa doğru ilerler. Daha sonra rahim duvarının uygun bir yerinde yerleşmeye başlar. İmplantasyon dediğimiz olay gerçekleşiyor. İmplantasyon sonrası plesenata HCG salgılamaya başlar. HCG dönem gecikmesinden hemen önce yada sonra kanda tespit edilebilir. Hcg düzeyleri sağlıklı bir gebelikte düzenli olarak yükselir. Hcg nin beklenen den yüksek olması çoğul gebeliğin yada sağlıksız gebeliğin habercisi olabilmektedir. normalde hcg seviyeleri 72 saatte iki katına çıkmaktadır.

8 ve üstü değerler gebelik olarak değerlendirilmektedir. Erken gebelikte yada geç döllenme gibi durumlarda hcg değeri düşük görülebilir. HCG değerini tek başına değerlendirmek doğru değilidr. Kadının son adet tarihi ve ultrason incelemesi de baz alınmalıdır. Düşük hcg değerleri son adet tarihinin yanlış hesaplanmasın dan , ektopik gebelikten yada düşükten kaynaklanabilir.

Adetiniz gecikti ve hcg testi yaptyınız değerleriniz ilk etapta normal çıktı . İkinci ve üçüncü hcg değerlerin de düşüş gözleniyorsa bu gebeliğinizin sağlıksız olduğuna işaret ettiği gibi düşüğün habercisi de olabilmektedir. Gebeliğiniz onaylandıktan sonra hcg değerinde düşüş olursa bu duruma kasık krampları lekelenmeler ve kanama eşlik ederse mutlaka doktora görünün. Gebeliğiniz sonlanıyor olabilir.

Düşük yapan bir kadında kanama yoğun olur, parça düşürebilir ve hcg düzeyleri düşer. HCG düzeyleri tamamiyle düşene kadar hasta takipte olmalıdır. Sevgili okurlarımız sizlerden hcg testleri ile ilgili soruları sıklıkla almalıyız. Kendi başınıza hcg değerlerinizi değerlendirmeye alıp senaryolar üretmeyin. Ancak bir hekim durumunuzla ilgili en sağlıklı bilgiyi muayene ve gzölemi ile verebilir. Gebe olduğunuzu öğrendikten sonra mutlaka hekim kontrolün de olun. Düzenli kontroller gebeliğinizin ilerleyişi hakkın da bilgi verecektir. Hcg değerindeki düşüş düşüğün habercisimi adlı makalemizi incelediniz. Konuya dair soru ve yorumlarınızı bizlerle bu başlık altın dan paylaşabilir, sorularınıza en kısa sürede yanıt alabilirsiniz.

HCG değerinin düşmesi düşük habercisimidir?

Sitemize gebe olan hanımlar tarafından sık yöneltilen sorulardan biride hcg değerindeki artışın düşmesinin nedeni nedir?HCG değerinin düşmesi düşük habercisimi yönünde..B-hCG sadece gebelikte oluşan bir hormondur. Bu hormon gebeliğin başlaması ile vücuda salgılanmaya başlar. İdrar ve kan testinde B-hCG hormonunun varlığı hamile olduğunuz anlamına geliyor.Lakin ancak gebelik dışında bazı tümör v.b durumlarda da yükselebilmektedir. HCG normal gebeliklerin yanı sıra, dış gebelik (ektopik gebelik), boş gebelik (enambriyonik gebelik), mol gebelik (üzüm gebeliği) gibi durumlarda da yükselir.Hamile olmayan bir bayanda HCG hormon değeri sıfır veya sıfıra çok yakın değerler olarak ölçülür. Anne kanında β-HCG hormonunun tespit edilmesi yaklaşık adet gecikmesi yaşanan günlerde veya bir kaç gün önce mümkün olabilir. B-HCG değeri yaklaşık olarak 36 saatte bir ikiye katlanacak şekilde artar, ancak her hamilelikte bu şekilde net ve doğrusal artış izlenmesi kesin kural değildir. Gebeliğin ilk haftalarında B-HCG değerinin giderek düşmesi o gebeliğin sağlıksız bir gebelik olduğu, dış gebelik olabileceği veya düşükle sonuçlandığı konusunda şüphe yaratır.Kanda gebelik testinde Beta-HCG hormonunda yükselme tespit edilebilemesi için beklenen adet gününün gelmesi gerekir, bazen bu günden bir iki gün önce de tespit edilebilir.Kan testinde gebelik kesin olarak anlaşılmaktadır. Evde yapılan idrar testlerinde ise âdetin en az 10 gün gecikmesi beklenir. Aksi durumda sonuç negatif çıkacaktır. Çünkü B-hCG hormonu ilk olarak kana salgılanır, daha sonra idrara salgılanır. Eğer gebelikten şüpheleniyorsanız, kan testi yaptırarak kesin sonuca ulaşabilirsiniz.

HCG değerinin düşmesi düşük habercisimidir?” için 10 yorum

 • Kasım 22, 2016 tarihinde, saat 6:14 pm
  Permalink

  Mrb ben ayça 15 11 2016da adet oldum ayin 19da çıktım yumurtlama günü ne zaman olur lütfen cvp bekliyrm

  Yanıtla
 • Ocak 11, 2016 tarihinde, saat 11:01 am
  Permalink

  Ovülasyon günlerinde birliktelik gebe kalma şansını yükseltir.

  Yanıtla
 • Ocak 11, 2016 tarihinde, saat 10:47 am
  Permalink

  Merhaba ben yumurtlama gününden bir gün sonra ilişkiye girdim hamile kalırmıyım acaba

  Yanıtla
 • Ocak 11, 2016 tarihinde, saat 9:09 am
  Permalink

  Düşük ihtimalde olsa gebelik riski vardır.Gecikmeniz olursa test yapın

  Yanıtla
 • Ocak 10, 2016 tarihinde, saat 12:45 pm
  Permalink

  Adetimden 1 hafta once surtunme yoluyla iliskiye girdim. Iceri girme veya bosalma olmadi. Kendimi 2 3 gundur halsiz hissediyorum ve goguslerimde asiri hassasiyet ve karnimda sislik var. Zevk suyu ile hamile kalma ihtimalim var mi?

  Yanıtla
 • Aralık 7, 2015 tarihinde, saat 7:28 pm
  Permalink

  Merhaba Gecikmeniz olursa test yapın..Belirtilere dayanarak gebelik teşhisi olmaz

  Yanıtla
 • Aralık 5, 2015 tarihinde, saat 8:20 pm
  Permalink

  Merhaba ben nisanliyim yanliz 10 gun olmuştu adetim biteli ama ilişkiye girdik icime boşaldi yanlislikla ama beyaz akintim cok vardi iliskiden sonra daha daha akintim olmadi sk idrale cikiyorum 7 gun oldu tam hamilemiyim sizce

  Yanıtla
 • Kasım 30, 2015 tarihinde, saat 9:31 am
  Permalink

  Merhaba hesaplayıcıdan ovülasyon günlerinizi saptayabilir,bu günlerde birliktelikle gebe kalma şansınızı yükseltebilirsiniz.Korunmasız her ilişki istenmeyen gebelik açısından risktir.Ovülasyon dışı birliktelikle gebelik söz konusu olmaz.

  Yanıtla
 • Kasım 29, 2015 tarihinde, saat 11:20 pm
  Permalink

  Merhaba adetim bittikten 3 gün sonra ilişkiye girdik (28 aralık). boşalma olmadı fakat zevk suyundan şüpheliyim ayrıca yumurtlama dönemide 4 veya 5 aralıkta buna göre hamile kalma oranı varmıdır ? (önceki adetlerim 26 ekim 21 kasım)

  Yanıtla
 • Ağustos 7, 2015 tarihinde, saat 9:01 pm
  Permalink

  Merhabalar;
  çok korkuyorum,ayrıntılı şekilde….nişanlımla dün gece sürtünme yoluyla prezervatifle birşeyler yaşıyorduk. ben yatağa ağzı aşağı uzanmış o da üzerime uzanmış bacağımın arasından vajinama aletini sürtüyordu. gidip gelirken prezervatif rahatlığıyla boşaldı bi baktık ki prezervatif yırtılmış döller yatakta. hemen duşa girdim. sabah aradan 13 saat geçtikten sonra ella içtim aslında konu şu son adet dönemim 1-2 ağustos ve biz dün 3ünde birlikte olduk. takvimim uygulamasına bakıyorumgebelik şansı düşük diyor. yumurtlama günüm ayın 9u. sizce bu durumdda hamile ihtimalim olabilir mi, lütfen bilen biri cevaplasın

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.