Hiperbilirubinemi nedir nasıl tedavi edilir ?

Bu konu Hiperbilirubinemi nedir nasıl tedavi edilir hakkında bilgiler vermektedir.

Hiperbilirubinemi, kanda çok fazla bilirubinin bulunduğu bir durumdur. Kırmızı kan hücreleri bozulduğunda, bilirubin adı verilen bir madde oluşur. Bebekler

bilirubinden kolaylıkla kurtulamazlar . Bebeğin vücudundaki kan  diğer doku ve sıvıları biriktirebilirler . Buna hiperbilirubinemi denir. Bilirubinin pigmenti  olması nedeniyle, bebeğin cildi, gözleri ve diğer dokularında sararmaya neden olur. Buna sarılık denir.Hiperbilirüubinin nedenine bağlı olarak, sarılık doğumda veya sonrasında herhangi bir zamanda ortaya çıkabilir. Hiperbilirübinemi , hiperbilirübinemi nedenleri, hiperbilirübinemi belirtileri, hiperbilirübinemi sebepleri,  hiperbilirübinemi  tedavisi, hiperbilirübinemi  ile ilgili tüm ayrıntıları makalemizin devamın da bulabilirsiniz.

 

 

Hiperbilirubinin nedenleri nelerdir?

 

Hamilelik sırasında plasenta bilirubini atar. Bebek doğduğunda bebeğin karaciğeri bu işlevi devralmalıdır. Hiperbilirubinemi ve sarılığın çeşitli nedenleri arasında aşağıdakiler bulunur:

 

Fizyolojik sarılık. Fizyolojik sarılık bebeğin yaşamın ilk günlerinde bilirubin dışa vurma yeteneğine normal  yanıt olarak ortaya çıkar.

 

Anne sütü sarılığı. Emzirilen bebeklerin yaklaşık% 2si ilk haftadan sonra sarılık görür. Yaklaşık iki haftalık tırmanış ve üç ila 12 hafta kadar sürebilir.

 

Yeni doğan bebekte hiperbilirübinemi nasıl teşhis edilir?

Çocuğunuzun sarılığı ne zaman başlayacağı zamanlama önemlidir. Sağlık uzmanının teşhis koymasına yardımcı olabilir.

 

İlk 24 saat. Sarılığın bu türü genellikle ciddidir. Çocuğunuzun hemen hemen tedaviye ihtiyacı olacaktır.

İkinci veya üçüncü gün.  Bu genellikle fizyolojik sarılıktır. Bazen sarılık daha ciddi bir tür olabilir. Bu noktada bebeğin yeterli miktarda süt aldığından emin olmak önemlidir.

İlk haftanın sonuna doğru. Bu sarılık türü anne sütü sarılık nedeniyle olabilir, ancak enfeksiyon veya diğer nadir görülen ciddi sorunlardan kaynaklanıyor olabilir.

İkinci haftada.  Bu çoğunlukla anne sütü sarılıktan kaynaklanır, ancak nadir karaciğer sorunlarından kaynaklanabilir..

 

Bilirubinin yüksek seviyeleri bebeğinizin beynine gidebilir. Bu, nöbet ve beyin hasarına neden olabilir. Buna kernikterus denir.Hiperbilirubinemi tamamen önlenemezken, bilirubin düzeylerinin tehlikeli seviyelere yükselmesini önlemede erken tanı ve tedavi önemlidir.

 

 

Bilirubin seviyesi yenidoğanlar için normal aralığın üzerindeyse bebeğinizin tedavisine ihtiyacı olacaktır. Sarılığı tedavi etmek için bir tür floresan ışığına tabi tutulurlar. Buna fototerapi denir . Cildin ışığı emmesi, bilirubini değiştirerek vücudun bundan daha kolay kurtulabilmesini sağlar. Tedavi genellikle bir hastanede yapılır. Ancak bebekler bazen evde tedavi edilir.Sarılığı bebeğinizi güneşin altına veya bir pencerenin yakınına koyarak tedavi etmeye çalışmayın.

 

 

 

Hemolizden sarılık. Sarılık, yenidoğanın hemolitik hastalığına (Rh hastalığı) bağlı olarak kırmızı kan hücrelerinin parçalanması ile veya doğal olarak parçalanan ve bilirubin açığa çıkaran çok fazla kırmızı kan hücresinin bulunmasıyla ortaya çıkabilir.

Ayrıca emzirmenin başarısız olması ve karaciğer fonksiyonlarının yetersiz  olması sonucu sarılık ortaya çıkabilir.

 

Sarılık belirtileri

Sarılık belirtileri şunları içerir:

 

Cildin ve  gözlerin sararması

Kaşıntı

Yorgunluk

Karın ağrısı - genellikle safra yolunun tıkanıklığını gösterir

Kilo kaybı

Kusma

Ateş

Her zamankinden fazla  dışkı

Koyu renk idrar

 

Sarılık tedavileri

 

Sarılığın tedavisi tipik olarak, uygun tedavi seçeneklerini seçmek için spesifik nedenin teşhisini gerektirir . Anemi kaynaklı sarılık, kandaki demir miktarını arttırarak tedavi edilebilir; Demir takviyeleri alarak ya da demirden zengin gıdalar tüketerek. Hepatit kaynaklı sarılık, anti-viral veya steroid ilaçlarla tedavi edilebilir. Obstrüksiyondan kaynaklanan sarılık obstrüksiyonu gidermek için ameliyatla tedavi edilebilir. İlaç kaynaklı sarılık, alternatif bir ilaç seçerek ve sarılık oluşturan ilaçları bırakarak tedavi edilir.

 

Belirtilerin nedeni belirlenemiyorsa, bir doktor bilirubin düzeylerini kontrol etmek ve kan bileşimini değerlendirmek için kan testlerine ihtiyaç duyabilir . Bilirubin testleri ,  Tam kan sayımı (FBC) veya tam kan sayımı (CBC) , Hepatit A, B ve C testleri..Karaciğerin bir tıkanıklığından şüphelenilirse, karaciğerin yapısı görüntüleme testleri yardımıyla incelenecektir.( Bu testlerin bazıları şunları içerir. MRI taraması  , Abdominal ultrasonografi (ultrason) CT veya CAT taraması , Endoskopik retrograd kolanjiopankreatografi )

 

2017-02-28


Pap Smear ( Simir testi ) nedir nasıl yapılır ?

Pap Smear ( Simir testi ) nedir nasıl yapılır ?

Papsemear yani smir testi nasıl uygulanır neler yapılır ? Rahimağzı kanseri ve bu dokudan gelişen kanser öncüsü

Ateş ölçme yöntemi nedir nasıl uygulanır?

Ateş ölçme yöntemi nedir nasıl uygulanır?

Bu konu ateş ölçme yöntemi ile gebe kalma hakkında bilgiler vermektedir.

Genital bölge estetiği nedir nasıl yapılır ?

Genital bölge estetiği nedir nasıl yapılır ?

Bu konu ; Genital bölge estetiği nedir nasıl yapılır hakkın da bilgiler vermektedir.

Jinekolojik muayene nedir nasıl yapılır sonrası hakkında bilmeniz gerekenler ?

Jinekolojik muayene nedir nasıl yapılır sonrası hakkında bilmeniz gerekenler ?

Jinekolojik muayene nasıl bir işlemdir? Kadınlar hayatlarının belli dönemlerinde ya bir şikayetleri olduğu için, ya bir konu

Çikolata Kisti Bitkisel Tedavi yöntemi ( Soğan Kürü ) hakkında bilgiler

Çikolata Kisti Bitkisel Tedavi yöntemi ( Soğan Kürü ) hakkında bilgiler

Çikolata kisti olan kadınlarımız, Doktorunuz sizlere bu kistinizin olduğunu söylediğinde eminim dünyanız başınıza yıkılacaktır. Yada yıkılmıştır.

Hamilelikte nasıl beslenmeli nasıl beklenmeliyim sorularınıza cevaplar.

Hamilelikte nasıl beslenmeli nasıl beklenmeliyim sorularınıza cevaplar.

  Hamilelikte beslenme listesi ve hamilelikte nasıl beslenilir ? Sevgili hamilemiyimhesaplama.com misafirleri ve sevgili anne adayları... Büyük uğraşlar


Yorum Gönder

Etiketler :