İdrardan gebelik testimi yoksa Hcg testimi doğru sonuç verir ?

Hamilelik, kadın ve erkeğin birlikte olmasıyla , erkekten gelen spermin , kadının yumurtalıklardan atılan , yumurta hücresini döllediği andan itibaren başlamaktadır. Oluşan embriyo döllenmeden sonra  rahmin iç tabakasına yerleşmeye çalışır.  Yerleştiği andan itibaren  gebelik hormonu,  embriyoyu çevreleyen hücrelerce salgılanmaya başlar. İşte kanda gebelik testi yani  HCG   ile gebelik hormonunun saptanması budur .Gebelik testi olan hcg en güvenilir sonuç veren testtir.

Gebelik ilerdikçe  Hcg hormonuda giderek  artmaktadır.  Artan hcg  idrarda görünmeye başlar. İdrar testinde gebelik bu şekilde saptanır.   Kanda yapılan hcg testi  adet gecikmesi olmadan gebeliğin olup olmadığını saptayabilir. İdrar testi gebeliği ancak gebeliğin ilerleyen haftalarında hcg nin artmasıyla saptanabilir. Bu yüzden en erken ve net olarak hcg testi ile hamile olup olmadığınızı anlayabilirsiniz.

İdrar testilerinin kanda bakılan hcg testi kadar güvenli olmadığını söyeleyebilir. Hcg testi ile dış gebelik , kimyasal gebelik ,düşük anlaşılabilir ama idrar testi bu olumsuzlukları saptayamaz.  Kullanılan bazı ilaçlar idrar da gebelik  testinin sonucunu etkileyebilmektedir. Ve başka nedenlerden ötürü de hatalı sonuç verebilmektedir. Kanda gebelik testinde yapılan düşüklerde görülmektedir.

Dış gebelik kanda yapılan hcg testi ile anlaşılabilmektedir. Yanlız tek değerle değerlendirme yapılmaz. Belli aralıklarla yapılan hcg + hekim kontrolü dış gebeliği teyit eder. Ayrıca mol gebeliği , boş gebelik de hcg yani kanda gebelik testi belirleyebilir. Hcg testi kısaca gebeliğinizin seyri hakkında en doğru bilgiyi verir. Ama idrar dan yappılan gebelik testleri Hcg testi kadar güvenilir değildir hatalı sonuç verebilir.

Beklenen adetinizde gecikme varsa mutlaka gebelik testi yapmalısınız. Gecikme olmadan test yapmanızı önermiyoruz. Şayet gecikme olmadan test yaparsanız hatalı sonuç alma olasılığınız yüksektir. Özellikle adete 1 hafta kala test yapanlar negatif sonuç aldığında  değerin ilerleyen günlerde artıp artmayacağını soruyor. Test erken yapıldığı için değer  negatif çıkar. Bu yüzden en az 3 en fazla 7 günlük bir gecikme söz konusu olursa test yapın. İdrar testi negatif olup hcg testi pozitif olanlar hangisinin doğru sonuç verdiğini soruyor. Makalemizde anlattığımız gibi hcg testinde yanılma payı yoktur , idrar testleride hatalı sonuç verebilmektedir.  Gebelik testi  ile ilgili sorularınızı bizlere bu başlık altından yönlendirebilir , sorularınıza en kısa sürede yanıt alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.