İkili Tarama Testi Sonuç Yorumlanması

İKİLİ TEST SONUÇLARI YORUMLARI KADINLAR KULÜBÜ HAMİLEMİYİM İkili test sonucu değerlendirmesi hamilemiyim.org’ sitesinde sizleri bekliyor.

Merhaba hocam gebelik kontrolümde doktorum ikili test yaptırdı test sonucuna göre yüksek risk 1/100 çıktı beni bu konu hakkında aydınlatırsanız çok sevinirim.Kafam çok karışık.

Merhaba ;

İkili test sonucunda risk oranının yüksek riskli çıkması bebekte belirtilen oranda down sendromu olabileceği anlamına gelir. (Edwards sendromu riski ayrıca değerlendirilir) Örneğin Down sendromu riski (Downs risk) 1/100 gelmiş ise bu bebekte 100’de bir oranında Down sendromu olma riski vardır anlamına gelir. Bebekte kesin Down sendromu olduğu anlamına gelmez, hatta bebekte yüzde 99 oranında Down sendromu yoktur anlamına gelir.

Bu durumda bebekte Down sendromu var mı yok mu kesin öğrenmek için ne yapmak gerekir? CVS veya amniosentez denilen tanı yöntemleri ile bu durum kesin olarak netleştirilebilir. Amniosentez 16 haftadan sonra yapılabildiği için çok beklemek gerekir bu da ailede strese neden olabilir bu nedenle 10-13 haftalar arasında yapılabilen CVS daha mantıklı bir seçimdir. Tabi bunun kararını yine aileye aittir çünkü CVS ve amniosentez yapılan hamileliklerde çok az da olsa düşük riski vardır, düşük yaklaşık 200-300 gebelikte bir gerçekleşebilir. Aile CVS veya amniyosentez yaptırmak isterse birkaç gün içerisinde kesin sonucu öğrenebilir, yaptırmak istemezse kesin sonuç ancak doğumda görülebilecektir.

Aile ikili -kombine- testin hangi konularda bilgi verebileceğini ve hangi konularda bilgi veremeyeceğini testi yaptırmadan önce detaylı bir şekilde öğrenmeli ve buna göre test yaptırmaya veya yaptırmamaya karar vermelidir. Test zamanı yaklaştığında doktor muayenesinde bu konuda detaylı bilgiler verilmektedir. Eğer anne ve aile ikili test yaptırmaya karar verirse test sonucunu yine dikkatli bir şekilde anlamalı çünkü bundan sonraki aşamalarda yine öncelikli karar aileye aittir.

İkili tarama testi sonucu nasıl olmalı nasıl çıkmalı ? İkili test sonucu nasıl anlaşılır ?

İkili testte anne kanında iki hormonun (B-HCG ve PAPP-A) ölçümü yapıldığı için sonuç kağıdında bunların değerleri ve bu değerlere göre hesaplanan risk oranları aşağıdaki gibi yazar.
Trizomi 21 (Down sendromu) riski: …..
Trizomi 18 (Edwards sendromu) riski: …..
Yaş riski (Age risk): …..
NT (Nuchal translucency)…..: NT İkili test için kan vermeden önce ultrasonda ölçülen değerdir, genellikle 3 mm üzerinde olması anormal kabul edilir, ikili test sonucundan bağımsız olark ayrıca değerlendirilir. İkili test sonucu normal dahi olsa NT kalınlığı fazla olan bebeklerde kalp anomalisi v.b olma riski vardır, bu nedenle fetal eko yapılmalıdır. NT hakkında ayrıntılı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Burada down sendromu riski sınırı genellikle 1/270 kabul edilir. Bu sınırın üzerindeki değerler yani 1/200, 1/100, 1/50 gibi yüksek riskli kabul edilir. Bu sınırın altındaki değerler yani 1/300, 1/1000 gibi düşük riskli kabul edilir. Trizomi 18 için bu sınır genellikle 1/100 olarak alınır. Aynı şekilde bunun üstündeki değerler yüksek riskli, altındaki değerler düşük riskli olarak belirlenir. Yaş riski ise annenin yaşındaki kaç kadından birinde down sendromu riski olabileceğini gösterir. Peki sonucun yüksek riskli veya düşük riskli gelmesi ne demektir?
İkili test sonucunda düşük risk çıkması ne anlama gelir?
İkili test sonucunda risk oranının yukarıda belirtildiği gibi 1/270’den düşük örneğin 1/1000 gelmesi bebekte Down sendromu olma riskinin düşük olduğunu gösterir ama bebekte kesin down sendromu olmadığı anlamına gelmez. Örneğin sonuç 1/1000 ise bebekte down sendromu riski binde birdir yani çok düşüktür ama sıfır değildir, aile bunu doğru anlamalıdır.

İkili test sonucu hangi hastalıkları gösterir, hangilerini göstermez?

Yukarıdaki risk sonuçlarına ek olarak şunu belirtmek gerekir ki ikili test (veya ikili kombine test) sadece Down sendromu ve Trizomi 18 denilen iki hastalığın riskini gösterebilir. Bunların dışındaki hastalıklar hakkında bilgi vermez. İkili testi normal olan bir bebekte kalp veya diğer organ anomalileri olabilir, doğuştan bazı sakatlıklar olabilir. Bu testlere halk arasında “zeka testi” denilmesinin nedeni Down sendromlu bebeklerde zeka geriliği görülmesidir, bu testler bebeğin zeka düzeyini ölçemez.

İkili test sonucu normalse üçlü test veya başka test yaptırmaya gerek var mı?

Bu konuda yaygın görüş gerek olmadığıdır, bunun faydadan çok zarar getireceği şeklindedir. Çünkü ikili kombine testin başarı oranı üçlü testten daha yğksektir. Bu durumda ikili testi normal gelen bir gebeye daha sonra üçlü test yaptırmak hatalı olabilecek yanlış pozitif sonuçların artmasına ve gereksiz amniyosentez yapılmasına neden olabilir. Amniyosemtez işlemi de yukarıda anlatıldığı gibi az da olsa düşük riski taşır. Yalnız ikili testte AFP değerlendirilmediği için bu hastalara sonraki ay nöral tüp defekti riskini belirlemek için sadece AFP bakılması gerekir.
İkili test sonucu normal olan gebelere 16-20 hafta arası dörtlü test yapılabilir, bu şart değildir ancak yapılırsa testin başarı oranı biraz daha artar.

8 thoughts on “İkili Tarama Testi Sonuç Yorumlanması

 • blank
  Ocak 20, 2017 tarihinde, saat 1:22 pm
  Permalink

  Merhaba düşük yappıp yapmadığınızı tekrar hcg testi yaparak öğrenebilirsiniz. Sonuçtaki değerde artış varsa tekrar hekime görünün..

 • blank
  Ocak 20, 2017 tarihinde, saat 12:34 pm
  Permalink

  Merhaba 2 hafta önce beta hcg değerim 11.94 du pazartesi 12.24 çıktı sonra pembe renkte kanama oldu kan pihtisi gelmeye başladı doktora gittik beta hcg yaptılar 12.19 çıktı ve doktor düşük yaptığımı söyledi beta hcg oranına göre ama belirtilerimde değişiklik olmadi hala hamilelik belirtilerimı yaşıyorum düşük olmamis olabilirmiyim? Kanamam 3 gün surdu pembe renkte ve yoğun olmayan aralikta kan pihti larida geldi cevap verirseniz sevinirim

 • blank
  Eylül 6, 2016 tarihinde, saat 9:05 am
  Permalink

  Gebe olup olmadığınızı ancak test yaparak öğrenebilirsiniz..Test yapın.

 • blank
  Eylül 6, 2016 tarihinde, saat 4:53 am
  Permalink

  Bir buçuk ay once bir birlikteliğim oldu bir iki hafta sonrasinda 3 gun pihtili şekilde kanamam oldu normalde 5 gun surerdi kanamam bu arada bir tablet surekli tarlusal ictim ama bu ay gogsumde ki sislik gitmedi sizlama var gogsumde mide bulantim var acaba hamilemiyim ama ucgunluk bir kanama yasadim tarlusaldanbkaynaklanan bir gogus agrisimi acaba yoksa hamilelikmi

 • blank
  Temmuz 13, 2015 tarihinde, saat 7:22 pm
  Permalink

  Korkmayın stres yapmayın ve dinlenin

 • blank
  Temmuz 12, 2015 tarihinde, saat 12:49 pm
  Permalink

  2 haftalık hamileyim. Dün pembe renkli akıntılarım oldu. Doktorum rahim ağzında yumuşama yok dedi.Düsük önleyici ilac verip gönderdi. Bugünde kan pıhtısı geldi. Doktorumu aradım… Yoğun kanama ve ağrınız yoksa yatın dedi. Çok korkuyorum.

 • blank
  Ocak 15, 2015 tarihinde, saat 1:06 pm
  Permalink

  Mensnizi olmuşsunuz gebelik söz konusu değil

 • blank
  Ocak 12, 2015 tarihinde, saat 5:49 pm
  Permalink

  mrb eşimle adet günümden 2 gün önce ilişkiye girdik ama geri çekilme yöntemiyle korunduk. 26 günde bir ADET görüyorum ve adetimi oldum yani ilişkiden iki gün sonra adet gördüm szce hamile myim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.