İlişki sonrası kanama hakkında bilgiler

Çoğu kadın, bir seferinde ilişki sonrası vajinal kanama yaşar. İlişki sonrası vajinal kanama her yaştaki kadınlarda görülebilir. Postkoital kanamanın nedenlerinin çoğu benign olmasına rağmen, kanamaların serviks kanseri gibi daha ciddi bir sorunun bir işareti olabileceği konusunda bir risk ve endişe vardır.Ara sıra hafif kanama genellikle endişe kaynağı değildir fakat kanama süreklilik gösterirse mutlaka bir hekime görünün.

 

İlişki sonrası kanama neden olur ?

 

İlişki sonrasında vajinal kanamanın en yaygın nedenleri servikste başlar. Bu nedenlerden birisi servikal inflamasyondur.Devamlı ve tamamen zararsız olabilir veya cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan dolayı, örneğin klamidya veya gonore gibi hastalıklardan kaynaklanabilir.Servikal inflamasyonun her iki türü de ilişki sonrası kanamaya neden olabilir.İlişki sonrası kanamanın ikinci ortak nedeni servikal poliplerdir. Bunlar genellikle vajinaya bağlanan rahim ağzında görülen büyümelerdir . Çoğu kanser değildir

İlişki sonrası vajinal kanamanın diğer nedenleri şunlardır:
İlişki sırasında sürtünme ya da yağlamada yetersizlik
Servikal veya vajinal enfeksiyon
Herpes veya başka bir rahatsızlıktan kaynaklanan genital yaralar
Rahim kanseri

Sebepler açısından serviks kanseri en büyük endişe kaynağıdır. Bu özellikle menopoz sonrası kadınlar için geçerlidir.Bazı enfeksiyonlar kanamaya neden olabilir.Menopoz, emzirme veya diğer faktörlerden ötürü vajinal kuruluğunuz varsa vajinanızda yırtık olabilir buda kanamaya yol açabilir.İlişki sonrası düzensiz vajinal kanama , servikal veya vajinal kanserin ortak bir semptomudur. Kanamalar dikkate alınmalı mutlaka hekime görünülmelidir.

Aşağıdaki semptomlardan herhangi birine sahipseniz doktorunuza danışmalısınız.

vajinal kaşıntı veya yanma
idrar yaparken yanma hissi veren veya tutan
ağrılı cinsel ilişki
ağır kanama
şiddetli karın ağrısı
bel ağrısı
bulantı veya kusma
olağandışı vajinal akıntı

Menopozlu kadınlar genellikle cinsel ilişki esnasında ya da sonrasında kanama yaşayabilir.Çünkü azalan östrojen seviyeleri vajinal duvarların tam anlamıyla ince olmasına ve daha az kayganlaştırıcı mukus üretmesine neden olur. Buna vajinal kaşıntı ve yanma eşilik edebilir sonuç itibariyle vajinit olabilirsiniz.Vücudundaki kırmızı kan hücreleri kan kaybı nedeniyle tükenir, ağır veya uzun kanama demir eksikliği anemisine neden olabilir .

Postkoital kanama rahim ve serviks enfeksiyonları , anomalikleri ile bağlantılıyken kanama dokulara zarar vererek tramvaya neden olabilir. İlişki sonrası sürekli kanama olması normal kabul edilmez . İlişki sonrası kanama birçok durumda bir belirtidir. Doktorunuz vajinayı ve rahim ağzınızı inceleyerek, durumunuzu teşhis eder ve altta yatan nedene bağlı olarak tedavi uygularak.Kanamanızın vajinal kuruluktan kaynaklanması durumunda vajinal nemlendiriciler yardımcı olabilir. Düzenli olarak uygulanan bu ürünler vajinanın duvarları tarafından emilir. Nemi arttırır ve vajinanın doğal asiditesini iyileştirmeye yardımcı olurlar.Vajinal yağlayıcılar ayrıca cinsel ilişki sırasında rahatsız edici sürtünmeyi azaltır.

Sevgili takipçilerimiz ilişki sonrası kanama nedenleri adlı makalemizi incelediniz. KOnuya dair sorularınızı ve önerilerinizi bizlerle bu başlık altından paylaşabilrisiniz. Sorularınıza en kısa zamanda dönüş olucaktır.

blank
blank

İlişki sonrası kanama hakkında bilgiler

İlişki sonrası kanama veya kanama olmaması durumu ve ilişki sonrası kanama kaç gün sürer gibi sorularınıza bu yazıda cevap vermek istiyoruz sevgili hanımlar.

İlişki Sonrası Adet Kanaması ( leke görülmesi )

Karşı cins ile girilen ilişkiden hemen sonrasında veya ertesi gün beklenmedik bir şekilde kanama veya leke şeklinde izler görülmesi olarak tanımlanabilir. En sık rastlanılan nedeni, rahim ağzında klamidya adı verilen bakterinin ve diğer bazı etkenlerin yarattığı rahimağzı enfeksiyonlarıdır.

Diğer bir neden olarak rahimağzı polipleri sayılabilir. Bazen yeni başlamış ve dışarıya boşalmamış bir adet kanaması kadın tarafından ilişki sonrası kanama blankzannedilebilir.

Menopoz döneminde östrojen hormonunun azalması vajina duvarında incelmeye ve kuruluğa neden olur. Bu durum menopoz döneminde ilişki sonrasında zorlama ve aşınmaya bağlı, kanamanın en muhtemel nedeni olmakla beraber mutlaka jinekolojik inceleme yapılmalıdır. Rahimağzında kanser öncüsü lezyonlar veya rahimağzı kanseri ilişki sonrası kanama şeklinde belirti verebilirler. Bu nedenle ilişki sonrası kanama da ciddiye alınması gereken bir belirtidir ve doktora muayene olmakta büyük fayda vardır.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı öğretim üyesi, aynı zamanda  International Hospital Kadın Hastalıkları Bölümü’nden Prof. Dr. İsmail Çepni alarm sinyali
kanamalarla ilgili sorularımızı yanıtladı.

blank

. Cinsel ilişki sırasında kanama normal midir yoksa dikkate alınması gereken bir alarm sinyali midir?

“Kesinlikle alarm sinyalidir. Cinsel ilişki esnasında kanama olmamalıdır. Cinsel ilişki esnasında kanama  özellikle rahim ağzı kanseriyle ilgili bizi alarme etmeli. Gelişmiş ülkelerde rahim ağzı
kanseri çok azaldı, bizim gibi ülkelerde ise halen ilk sıralarda yer alıyor. Özellikle kanamaya yol açacak kadar ilerlemişse o bir beladır.
Çok ciddi bir enfeksiyon olmadıkça rahim ağzında bir sorun var anlamına gelir.

. Peki, ilk cinsel ilişki sırasında kanamalar normal değil mi?

“İlk cinsel ilişki esnasında kızlık zarının yırtılmasına bağlı olarak, çok az kanama normal kabul edilebilir. Ama kanamanın uzun sürmesi  ciddi bir yırtık var anlamına gelir. Tedavi edilmesi
gerekir. Bu nedenle ilk cinsel deneyim sonrasında uzun süren kanamalarda mutlaka bir  uzmana görünmek gerekir.”

. Cinsel ilişki sırasındaki kanamanın rahim ağzı kanserinin belirtisi olabileceğini söylediniz. Başka sağlık problemleri de ilişki sırasında kanamaya yol açabilir mi?

“Rahim ağzında kanserin yanısıra, et parçası dediğimiz polip olabilir, myom dediğimiz rahim dokusundan çıkan iyi huylu tümör olabilir veya vajinada haznede ciddi bir enfeksiyon olabilir. Hepsinde çok dikkatli olmak gerekiyor. Bunlar kanamaya yol açar.”

ARA KANAMALARA DİKKAT!

. İki adet arasındaki kanama normal midir?

“Ara kanamada normal değildir. Bir kadın normalde  21 ile 35 gün arasında ortalama olarak ise 28 günde bir adet görür. Bunun arasında kanama olmaması gerekir. Bazen yumurtlama kanaması dediğimiz bir iki gün süresince çamaşırı kirletecek kadar az şekilde kanama olabilir. Bunu yumurtlama kanaması olarak değerlendirebiliriz ama her kanamayı da biz
araştırmadan bu yumurtlama kanaması diye geçiştirmemek gerekir. Ara kanamalar da birtakım patolojik problemlere işaret edebilir. Myom, polip, kanser gibi…”

. Kanamanın uzun sürmesi normal midir? Nelere yol açar?

“Kanamanın uzun sürmesi de normal değildir. Kanama ortalama bir hafta sürmelidir ve en fazla 50 ila 80 mililitre olmalıdır. Daha uzun sürdüğünde rahim içi myom gibi faktörler altında yatabilir. Buna karşın aynı sürede olup ama miktarı artmışsa 70-80 ml’den fazla olmuşsa yani bir çay bardağından fazla olmuşsa o zamanda araştırılması gerekir. Bu da kansızlık yapar, kansızlık ise çarpıntı, halsizliğe neden olur. Kalp hastalıklarına ve sistemik hastalıklara yol açar.”

. Menopoz sonrası kanama normal mi? Nelere yol açar?

“Menopoz denildiğinde bayanlarda yumurtaların bittiğini, adetin olmadığını anlıyoruz. Türkiye’de menopoz yaş ortalaması 46.  46 yaşından sonra bir iki ay sonra kanaması olabilir belki kalmış birkaç yumurtaya bağlıdır ama biz yine de 35 yaşından sonra ve özellikle de menopozdan sonra olan kanamayı ciddiye alırız. Ciddi hastalıklar olabilir çünkü. Rahim içine yerleşmiş duvardan sarkmış myomlar olabilir.  Ama özellikle bu tür kanamalarda rahim içi kanserinden şüpheleniriz.  Normal bir şey değildir bu. Bütün kanserlerde erken teşhis tedavideki başarı oranını da arttırır.”

. Diğer faktörler nelerdir?

“Bayanlarda kadın doğum bölümüne başvurma nedenleri arasında en çok kanama, ağrı ve akıntı geliyor. Bunlar bir çok hastalığın ortak belirtisi olabilir; tek başına veya birlikte görülebilir. Dolayısıyla her kadın aslında sağlıklıyken altı ayda bir yılda bir jinekologa gitmeli.”

blank
blank

55 thoughts on “İlişki sonrası kanama hakkında bilgiler

 • blank
  Şubat 10, 2017 tarihinde, saat 6:55 am
  Permalink

  Bağırsağında zorlamayla birlikte yırtılma çatlama olabilir.  Kanama devam ediyorsa hekime görünsün

 • blank
  Şubat 9, 2017 tarihinde, saat 9:55 pm
  Permalink

  Sevgilimle arkadan ilişkiye girdik 4 5 saat sonra lavaboya girdiğinde kan geldiğini söyledi acaba neden olabilir ciddi bir şey varmı dır.

 • blank
  Ocak 2, 2017 tarihinde, saat 6:58 am
  Permalink

  Ara kanamalar hormonal yada rahim kaynaklı bir sorundan olabilir. Hekime görünüp muayene olun

 • blank
  Ocak 1, 2017 tarihinde, saat 10:19 pm
  Permalink

  esimle normal ikiskiye giremiyoruz aralik 24 adetim bitti aralik 28 gece iliski oldu vajinami biraz zorladi tam iliski olmadi ama icine bosaldi gibi geldi ve 29 aralik 13.00 gibi kanamam oldu 3 gun devam adiyor az az geliyor adetime daha 20 gun falan vardi bu kanama neden olmustur.

 • blank
  Aralık 15, 2016 tarihinde, saat 6:16 am
  Permalink

  Adet bitimi sonrası 1-2 gün lekelenme tarzında kanama olması normaldir.

 • blank
  Aralık 14, 2016 tarihinde, saat 9:49 pm
  Permalink

  Hastalıgımın bıttıgı ertesı gunu ılışkıye gırdık ve kanamam oldu normalmıdır hocam

 • blank
  Kasım 13, 2016 tarihinde, saat 8:27 pm
  Permalink

  Bekaret anal bölgede değil bozulmaz.

 • blank
  Kasım 12, 2016 tarihinde, saat 5:24 pm
  Permalink

  merhaba sevgilimle arkadan beraber olduk çok fazla giremedi kızlık bozulurmu bosalmada olmadı bir saat yada iki saat sonra adet oldum ve hamile kanılır mı

 • blank
  Eylül 22, 2016 tarihinde, saat 8:18 am
  Permalink

  Partnerinizin mensi gerçekleşmiş gebelik söz konusu değil.

 • blank
  Eylül 21, 2016 tarihinde, saat 5:59 pm
  Permalink

  Adetinin son günü sevgilimle ilişkiye girdim bir gün boyunca kanama oldu hamile kalır mı ella kullandı 24 saat sonra

 • blank
  Eylül 19, 2016 tarihinde, saat 6:37 am
  Permalink

  Bunu anlamanın tek yolu muayene olmazk. Lekelenmenin bir çok nedeni vardır. Hekime görünmenizde fayda var.

 • blank
  Eylül 18, 2016 tarihinde, saat 3:00 pm
  Permalink

  merhaba benim ayın 14 ünde bir kahverengi kanamam geldi ama lekelenme şeklinde 2 gün sürdü 3 üncü gün pembeye dönük kan lekelenme oldu sonrada daha olmadı nedenini merak ediyorum yardımcı olursanız çok sevinirim

 • blank
  Eylül 9, 2016 tarihinde, saat 8:17 am
  Permalink

  Gecikmeniz için test yapın kanamanız iinde hekime görünün. Muayene olmadan kanamanın nednei anlaşılmaz.

 • blank
  Eylül 8, 2016 tarihinde, saat 6:33 pm
  Permalink

  sevgilimle ilk iliskiye girdigimde kan geldi bir hafta sonra tekrar girdik yine kan geldi sebebi ne olabilir adetimde de gecikme oldu hamile kalmis olabilir miyim 18 yasindayim

 • blank
  Ağustos 29, 2016 tarihinde, saat 7:46 am
  Permalink

  Mensiniz gerçekleşmiş gebelik söz konusu değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.