İlişkiden kaç gün sonra hamilelik belli olur ? Ne zaman gebelik testi yaptırmalıyım ?

17783

Acaba hamilemiyim, en erken ne zaman yaptırmalıyım ? Öncelikle herkese merhabalar değerli .org Misafirleri, Bu soruyu binlerce kez soran sevgili misafirlerimize ve soru için konumuza gelen değerli anne adaylarına bilgiler vermek için tecrübelerimizi sizlerle paylaşmak istiyoruz. Lütfen dikkatlice okuyalım ve bu tavsiyeleri kesinlikle uygulayalım. Öncelikle şüphe duyan sevgili anne adaylarının en erken testlerini eğer regl den farklı belirtiler yaşıyorlar ise en erken regle 3 gün kala yaptırmalarını rica ediyoruz. Daha önceden yapılan testlerden sonuç alamayabilirsiniz. Özellikle yapısı gereği biz kadınların bunu kafaya takması ve sıkıntı yaşaması, hatta ileri safhalarda ( özellikle aylardır ya da yıllardın bebek bekliyorsanız ) psikolojik olarak sıkıntıya düşmesi kaçınılmaz olacaktır.

Genelde adet tarihinden bir kaç gün sonra yapılsada bu testler, eğer hamilelik varsa ve sizde oluşmuş ise erkenden de sonuçlar alabiliyorsunuz. Bunun için neyi tavsiye ediyorsunuz der iseniz. Sizlere artık her hastanede yaptırılabilen testi yaptırmanızı öneriyoruz. Yapacağınız test için bazen bizlerden marka istiyorsunuz. Bhcg testi haricinde kendiniz eczanelerden alacağınız ücretli hamilelik testi ile de bunu gerçekleştirip, olup olmadığınızı anlayabilirsiniz. Marka önemsiz sadece sizlere sabah idrarı ile bu testi yapmanızı önemle hatırlatıyorum.

Bu testi yaptırdığınızda hangi sonucun kaç haftalık olduğunu öğrenmek için BETA HCG DEĞERLERİ konumuza bakmanız, bebeğinizin kaç haftalık olduğu hususunda size ortalama bilgiler verecektir.

 

testi için en uygun zaman ne zaman, ne kadar erken yapmalıyım , ve ne zaman olumlu olur, hamile kalmaya çalışırken soracak önemli sorular arasındadır. Bir testi, kan veya idrar olursa olsun, fetüs uterus duvarına bağlandığında ve annenin kan sistemine bağlandığında implantasyondan sonra pozitif olur.

Döllenmiş yumurta endometriuma implante olduğu, yumurtlama ve gübrelemeden yaklaşık 9 gün sonra gerçekleşir (aralık olarak 6-12 gün). Kan da idrar gebelik testinden önce pozitif olacaktır. İmplantasyondan 2-3 gün sonra kanda pozitif olacak ve pozitifleştikten birkaç gün sonra idrar testi pozitif olacaktır.Bir idrar dan en erken kaçırdığınız sürenin üzerinden 2-3 geçemesiyle yapılmalıdır.

Evde test yaptırmanın en iyi yolu sabahın ilk idrarı ile test yapmaktır. Sabah idrarın en yoğun olduğu ve gebelik hormonunun seviyesinin en yüksek olduğu zamandır. Bir idrar dan gebelik testi genellikle adet döneminizdeki kanamayı atlamadan 1-2 gün önce veya sonra olumlu sonuç verir.Hamilelik testi, implantasyon gününe bağlıdır ve idrar dan gebelik testi, implantasyondan 4-5 gün sonra genellikle pozitiftir.

 

Şimdi bir soruya değinelim; Merhaba, ilişkiden 1 hafta sonra gebelik testi yaptım negatif bu sonuç kesinmi ? Öncelikle belirtelimki ilişkiden 1 hafta sonra hamile olup olmadığınız anlaşılmaz. En erken olup olmadığınızı adetinizde gecikme olursa yada adetinize 1-2 gün kalınca test yaparak öğrenebilirsiniz. Öncesi yapılan test sonuçları sizi yanıltır.

Gebelik testleri aç veya tok karnına yapılabilir. Bunlar sonucu etkilemez. Fakat evde idrar testi yapacaksanız bol sıvı alımın dan kaçının. Evde yapılan idrar testiniz pozitif çıktı şimdi teyidi için hcg testi yapmaya gittiniz . Hcg testiniz ise negatif çıktı. BU durum da kafanız hayli karışacaktır. Öyle ki bu durumla ilgili sitemize sayısız soru almaktayız. Bu durumun elbetteki açıklaması var. Evde yapılan idrar testlerinin yanlış uygulanması, testin son tarihinin geçmesi ve testin darbe alması yanlış sonuç almanıza neden olabilir. Fakat kanda bakılan hcg testin de kesinlikle yanılma payı yoktur. Durumunuz hakkın da en doğru bilgiyi hcg testi vericektir.

Test sonuçlarınız negatif ve hala adetiniz başlamadı. Elbetteki bu durumun da açıklaması var. Nedense adet gecikmesin de kadınların aklına gelen ilk şey gebeliktir. Tamam bu nokta doğru lakin her adet gecikmesi de gebelik kaynaklı değildir. Rahimde kist,miyom,hormonal bozukluklar,stres, seyahat gibi unsurlar gecikmenize neden olabilir. Yani adet gecikmesinin altın da tıbbi bir sebep olabilir. Bu noktada yapmanız gereken bir kadın doğum uzmanına görünmektir. Hekimin yapacağı tetkit ve muayene ile durumunuz hakkın da en sağlıklı bilgiyi edinebilirsiniz.

 

Siklus, adetin birinci gününden diğer adetin birinci gününe kadar geçen süredir. Bu siklus düzenli adet gören kadınlarda genellikle 28 gündür. Bu siklusun tam ortasında ovulasyon (yumurtlama) olur. 28 günde bir adet görmeyen bayanlarda ise ovulasyon günü şöyle hesaplanır: Örneğin 30 günde bir adet gören bir bayanda 30′dan 14 gün çıkarılır, geriye kalan 16 gün, adetin ilk gününden itibaren 16. günde yumurtlama olduğunu gösterir. Bu ovulasyon gününden 5 gün öncesi ve sonrası “tehlikeli” yada “hamile kalınmaya müsait” günlerdir. Ancak teorik olarak kadında adetin her dönemindeki ilişkide gebelik oluşabilir. Oluşan gebeliği anlamanın en erken yolu beklenen adete 3-5 gün kala kanda beta HCG ölçümü yapmaktır.

HAMİLELİĞİN İLK HAFTAKİ BELİRTİLERİ 

Bu ölçüm yüksek çıktığında (>10) gebelik henüz adet gecikmesi olmadan anlaşılabilir. Diğer bir yol da adet gecikmesi olduktan sonra en erken birinci haftada idrarda gebelik testi yaptırmaktır. Gebeliği oluşmadan önlemenin birtakım yolları olmakla beraber bunlar ilişkiden sonraki ilk üç gün içinde ve gerçekten gerekli durumlarda kullanılırlar. Konumuzu değerli bulduysanız, sizin durumunuzda olan insanların faydalanması adına lütfen paylaşın.

Gebelik testini ne zaman yapmalıyım konusunda sizinde sorularınız ve cevaplanmasını istediğiniz şeyler olabilir. Sizlere bir yorum kadar uzağız arkadaşlarım. Konuya sorunuzu sorun ve sonrasını bize bırakın 🙂

 
15 thoughts on “İlişkiden kaç gün sonra hamilelik belli olur ? Ne zaman gebelik testi yaptırmalıyım ?

 1. Bahtsız

  Merhaba sevgilimle anal yolla beraber olmuştum bakireyim menisi vajinama bulaştımı bulaşmadı mı bilmiyorum beraber olduğum dönemde adet olmama 2 3 gün kalmıştı ve ilişkiden sonrada hala adet olmadım adetimden. 5 gün falan geçti hamile olabilir miyim

  Reply
  1. Beyza

   Merhaba, ters ilişki ile hamile kalınmaz fakat boşalma sonrası spermler vajinadan içeri sızarsa gebelik söz konusu olabilir. Tedbiren gebelik testi yapın.

   Reply
 2. Sevcan

  deration.

  Merhaba,
  Esimli adetim bittikten bir hafta sonra 2 gün arayla 2 kere beraber oldum.
  Hamile olup olmadığımı 3 hafta sonrami test yapabileceğim! Daha erken ögrenemezmiyim?

  Reply
  1. Beyza

   Merhaba, gebe olup olmadığınızı ancak beklenen adetinizde gecikme olunca akabinde test yapınca anlayabilirsiniz. Erken yapılan testler yanıltabilir.

   Reply
  2. Beyza

   Merhaba, beklenen adetinizde en az 3 günlük gecikme olursa test yapın. Adete 1-2 gün kalada hcg testi yapabilirsiniz.

   Reply
 3. Nazmiye basarslan

  Ben yeni düşük yaptım geçtiğimiz anneler gününde tekrar anne olmak istiyorum 5 kasımda adet olmadim ama bi beltiri yok hassasiyet olarak acaba hamile alabilirmiyim yoksa biraz daha günümün geçmesini beklemem mi lazım cevap icin şimdiden teşekkürler

  Reply
  1. Beyza

   Merhaba, beklenen döneminizde en az 3 günlük gecikme söz konusu olursa test yapın. Erken yapılan testler yanıltabilir.

   Reply
 4. güler

  Mrb beyza hnm;
  Ben 3yildir evliyim bu ay yumurtlama dònemimde birlikte oldum esimle son adet tarihim 21mayis adetime daha var ama bende aksamlari çok uşume oluyor siskinlik gaz oluyor kasiklarda ara ara batmalar oluyor birde hiç göğsümde agri hassasiyet olmazken bir haftadir oda var sizce hamile olabilir miyim adetime 7 gun var

  Reply
 5. Beyza

  Merhaba ; genellikle servisitin sebebi mikrobiktir ve en çok saptanan klamidya, gonore, trikomonas gibi bakteriler saptanırsa bunlar antibiyotik tedavisi ile geçecektir. Herpes gibi bir virüse bağlı servisit varsa bu etkene yönelik antivirüs ilaçlar gerekebilir. Tedavi süresinde cinsel ilişkiye ara vermek gerekir.Doktorunuz bilgilendirmedimi?

  Reply
 6. sibel kaman

  merhabalar ben 9aylık evliyim hamilelik olmuyor doktora gittim sadece kronik servisist çıktı oktor 1 yıl beklememi söyledi bu durum hamilelige engel mi

  Reply
 7. admin

  Selamlar Serap,

  Kan testi yaptırdığınızda da sonuç alamazsanız hamilelik için doktor tavsiyesinde tahlil, tetkikler yapmalısınız. Hamilelik sürecinde sadece bu işi yapan taraf kadın gibi görünse de erkeğinde karşılaştığı problemler neticesinde bebek süreci uzayacaktır. Bunun için belirttiğmiiz üzere uzman doktor ile görüşmek ve gerekli tahlilleri yapıp gerekirse ilaç kullanmak hamile kalmanızı süratlendirecektir.

  Sevgiler.

  Reply
 8. serap

  ben yıllardır 3 gun adet goren bırıyım 1.5 yıldır korunmuyorum ama netıce yok.2 ay once ayın19da adet gordum sonrakı temmuz ayında 23.unde adet gordum 34 gunde oldum ve bu ayda 3 gun adetgordum 01.09.2012 tarıhıne kadar halen reglı olmadım test yaptım cıkmadı eczane testı 2 defa yaptım sızce nedır durumum bu aksam kan testıde yapıcam lutfen yardım cı olun gebe kalamıyorum hıc bır sıkıtım olmadıgı takdırde:((

  Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir