İlişkiden kaç gün sonra hamilelik belli olur ? Ne zaman gebelik testi yaptırmalıyım ?

Acaba hamilemiyim, en erken ne zaman hamilelik testi yaptırmalıyım ? Öncelikle herkese merhabalar değerli hamilemiyim.org Misafirleri, Bu soruyu binlerce kez soran sevgili misafirlerimize ve soru için konumuza gelen değerli anne adaylarına bilgiler vermek için tecrübelerimizi sizlerle paylaşmak istiyoruz. Lütfen dikkatlice okuyalım ve bu tavsiyeleri kesinlikle uygulayalım. Öncelikle şüphe duyan sevgili anne adaylarının en erken testlerini eğer regl den farklı belirtiler yaşıyorlar ise en erken regle 3 gün kala yaptırmalarını rica ediyoruz. Daha önceden yapılan testlerden sonuç alamayabilirsiniz. Özellikle yapısı gereği biz kadınların bunu kafaya takması ve sıkıntı yaşaması, hatta ileri safhalarda ( özellikle aylardır ya da yıllardın bebek bekliyorsanız ) psikolojik olarak sıkıntıya düşmesi kaçınılmaz olacaktır.

Genelde adet tarihinden bir kaç gün sonra yapılsada bu testler, eğer hamilelik varsa ve sizde oluşmuş ise erkenden de sonuçlar alabiliyorsunuz. Bunun için neyi tavsiye ediyorsunuz der iseniz. Sizlere artık her hastanede yaptırılabilen BETA HCG testi yaptırmanızı öneriyoruz. Yapacağınız test için bazen bizlerden marka istiyorsunuz. Bhcg testi haricinde kendiniz eczanelerden alacağınız düşük ücretli hamilelik testi ile de bunu gerçekleştirip, hamile olup olmadığınızı anlayabilirsiniz. Marka önemsiz sadece sizlere sabah idrarı ile bu testi yapmanızı önemle hatırlatıyorum.

Bu testi yaptırdığınızda hangi sonucun kaç haftalık olduğunu öğrenmek için BETA HCG DEĞERLERİ konumuza bakmanız, bebeğinizin kaç haftalık olduğu hususunda size ortalama bilgiler verecektir.

 

Gebelik testi için en uygun zaman ne zaman, ne kadar erken yapmalıyım , ve ne zaman olumlu olur, hamile kalmaya çalışırken soracak önemli sorular arasındadır. Bir gebelik testi, kan veya idrar olursa olsun, fetüs uterus duvarına bağlandığında ve annenin kan sistemine bağlandığında implantasyondan sonra pozitif olur.

Döllenmiş yumurta endometriuma implante olduğu, yumurtlama ve gübrelemeden yaklaşık 9 gün sonra gerçekleşir (aralık olarak 6-12 gün). Kan da gebelik testi idrar gebelik testinden önce pozitif olacaktır. İmplantasyondan 2-3 gün sonra kanda gebelik testi pozitif olacak ve kan testi pozitifleştikten birkaç gün sonra idrar testi pozitif olacaktır.Bir idrar dan gebelik testi en erken kaçırdığınız sürenin üzerinden 2-3 geçemesiyle yapılmalıdır.

Evde test yaptırmanın en iyi yolu sabahın ilk idrarı ile test yapmaktır. Sabah idrarın en yoğun olduğu ve gebelik hormonunun HCG seviyesinin en yüksek olduğu zamandır. Bir idrar dan gebelik testi genellikle adet döneminizdeki kanamayı atlamadan 1-2 gün önce veya sonra olumlu sonuç verir.Hamilelik testi, implantasyon gününe bağlıdır ve idrar dan gebelik testi, implantasyondan 4-5 gün sonra genellikle pozitiftir.

 

Şimdi bir soruya değinelim; Merhaba, ilişkiden 1 hafta sonra gebelik testi yaptım negatif bu sonuç kesinmi ? Öncelikle belirtelimki ilişkiden 1 hafta sonra hamile olup olmadığınız anlaşılmaz. En erken gebe olup olmadığınızı adetinizde gecikme olursa yada adetinize 1-2 gün kalınca test yaparak öğrenebilirsiniz. Öncesi yapılan test sonuçları sizi yanıltır.

Gebelik testleri aç veya tok karnına yapılabilir. Bunlar sonucu etkilemez. Fakat evde idrar testi yapacaksanız bol sıvı alımın dan kaçının. Evde yapılan idrar testiniz pozitif çıktı şimdi teyidi için hcg testi yapmaya gittiniz . Hcg testiniz ise negatif çıktı. BU durum da kafanız hayli karışacaktır. Öyle ki bu durumla ilgili sitemize sayısız soru almaktayız. Bu durumun elbetteki açıklaması var. Evde yapılan idrar testlerinin yanlış uygulanması, testin son tarihinin geçmesi ve testin darbe alması yanlış sonuç almanıza neden olabilir. Fakat kanda bakılan hcg testin de kesinlikle yanılma payı yoktur. Durumunuz hakkın da en doğru bilgiyi hcg testi vericektir.

Test sonuçlarınız negatif ve hala adetiniz başlamadı. Elbetteki bu durumun da açıklaması var. Nedense adet gecikmesin de kadınların aklına gelen ilk şey gebeliktir. Tamam bu nokta doğru lakin her adet gecikmesi de gebelik kaynaklı değildir. Rahimde kist,miyom,hormonal bozukluklar,stres, seyahat gibi unsurlar gecikmenize neden olabilir. Yani adet gecikmesinin altın da tıbbi bir sebep olabilir. Bu noktada yapmanız gereken bir kadın doğum uzmanına görünmektir. Hekimin yapacağı tetkit ve muayene ile durumunuz hakkın da en sağlıklı bilgiyi edinebilirsiniz.

 

Siklus, adetin birinci gününden diğer adetin birinci gününe kadar geçen süredir. Bu siklus düzenli adet gören kadınlarda genellikle 28 gündür. Bu siklusun tam ortasında ovulasyon (yumurtlama) olur. 28 günde bir adet görmeyen bayanlarda ise ovulasyon günü şöyle hesaplanır: Örneğin 30 günde bir adet gören bir bayanda 30′dan 14 gün çıkarılır, geriye kalan 16 gün, adetin ilk gününden itibaren 16. günde yumurtlama olduğunu gösterir. Bu ovulasyon gününden 5 gün öncesi ve sonrası “tehlikeli” yada “hamile kalınmaya müsait” günlerdir. Ancak teorik olarak kadında adetin her dönemindeki ilişkide gebelik oluşabilir. Oluşan gebeliği anlamanın en erken yolu beklenen adete 3-5 gün kala kanda beta HCG ölçümü yapmaktır.

HAMİLELİĞİN İLK HAFTAKİ BELİRTİLERİ 

Bu ölçüm yüksek çıktığında (>10) gebelik henüz adet gecikmesi olmadan anlaşılabilir. Diğer bir yol da adet gecikmesi olduktan sonra en erken birinci haftada idrarda gebelik testi yaptırmaktır. Gebeliği oluşmadan önlemenin birtakım yolları olmakla beraber bunlar ilişkiden sonraki ilk üç gün içinde ve gerçekten gerekli durumlarda kullanılırlar. Konumuzu değerli bulduysanız, sizin durumunuzda olan insanların faydalanması adına lütfen paylaşın.

Gebelik testini ne zaman yapmalıyım konusunda sizinde sorularınız ve cevaplanmasını istediğiniz şeyler olabilir. Sizlere bir yorum kadar uzağız arkadaşlarım. Konuya sorunuzu sorun ve sonrasını bize bırakın 🙂

 

İlişkiden kaç gün sonra hamilelik belli olur ? Ne zaman gebelik testi yaptırmalıyım ?” için 30 yorum

 • Şubat 19, 2020 tarihinde, saat 2:10 pm
  Permalink

  Merhabalar ben adet gunumden 12 gün sonra eşimle beraber olduk . Ve 17 gün sonra idrar testi yaptım pozitif çıktı . Mide bulantısı gibi hamilelik belirtilerin hepsi var tek merak ettiğim ilişkiden 17 gün sonra test pozitif cikarmi cevap verirseniz sevinirim tesekkurler

  Yanıtla
  • Şubat 19, 2020 tarihinde, saat 6:32 pm
   Permalink

   Selamlar,

   Evet çıkar bakın şimdi adet günümden 12 gün sonra birliktelik tam da YUMURTLAMA DÖNEMİ ne denk geliyor. Dolayısı ile o günde ya da günleri boş geçirmemişsiniz ve tutmuş. Tabiki pozitif çıkar. Bir sıkıntı daha var bu yaptığınız testi 5 dk ya da maksimum on dk beklediniz değil mi fazla beklediyseniz sonuç yanlış olabilir.

   Yanıtla
 • Ocak 2, 2019 tarihinde, saat 12:05 am
  Permalink

  Merabalar ben yumurtlama gunumden once esimle iliskiye girdim ve su anda arasindan 8 gun gecti ara ara az kan gelmeye basladi vede akintim da var kadik agrimda oluyo acaba hamile olabilirmiyim zaten esim su an cocuk istemiyor hamile degilsem ne yapmaliyim hamile olmak icin lutfen yardim edin ve cevap verin

  Yanıtla
 • Kasım 16, 2018 tarihinde, saat 9:17 pm
  Permalink

  Merhabalar adetim 7 gün gecikti ama 2 gün önce idrar ve kan testleri negatif cıktı. 4 5 tanede belirti var geç döllenme olabilir mi acaba

  Yanıtla
 • Kasım 12, 2018 tarihinde, saat 10:39 pm
  Permalink

  Kasiklarim agriyor ve batiyor egildigim zaman miydem yaniyor iliskiden 3gun sonra gebelik belli olurmu bilgi ala bilirmiyim adet tarihim 4kasim bitis tarihi 9 kasim hemen belli olurmu gebelik

  Yanıtla
  • Kasım 15, 2018 tarihinde, saat 1:49 pm
   Permalink

   İlişkiden 3 gün sonra gebelik olmaz. Adet döneminizde gecikme olursa test yaparak hamile olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

   Yanıtla
 • Ekim 30, 2018 tarihinde, saat 2:18 pm
  Permalink

  Merhaba,
  28 günde bir regli oluyorum.Çok düzenli reglim yumurtlamam geç oluyor adetime 5-6 gün kala eğer hamile kaldıysam regli olur muyum kan testi ne zaman yaptırmalıyım.

  Yanıtla
  • Kasım 1, 2018 tarihinde, saat 10:17 am
   Permalink

   Merhaba, gebelikte adet olunmaz. Adet gecikmesi yaşarsanız gebelik testi yapabilirsiniz.

   Yanıtla
 • Haziran 25, 2018 tarihinde, saat 8:54 am
  Permalink

  Son adet bitişi tarihim 15 mayıs. Ve 16 haziranda bi iliski yaşadım tam anlamıyla boşalma olmadı fakat ben şüphelendim. Normalde adet döngüm 28 gün fakat ramazan dolayisiyla filan geciktigimi düşünmüştüm. Bugün haziranın 25 i ve ben hala adet olamadim. 3 gün önce bi test yaptim negatif cıktı ve bugün bi kez daha yaptim yine negatif testlerin uygub kosullarda yapildigina eminim fakat ben neden adet olamiyorum acaba bir kac gün sonra tekrar mı yapmaliyım??

  Yanıtla
  • Temmuz 2, 2018 tarihinde, saat 10:19 am
   Permalink

   Adet gecikmesinin bir çok nedeni vardır.Gebelik,stres, hormonal problemler,rahim kaynaklı bir sorun vs. Gecikme sonrası gebelik testi yapmışsınız sonuç negatif bu durumda gebelik söz konusu değil. Bir kadın doğum uzmanına görünerek muayene olun gecikmenizin nedeni hormonal testler ve muayene ile anlaşılacaktır

   Yanıtla
 • Nisan 1, 2018 tarihinde, saat 9:32 pm
  Permalink

  Ben bir hafta önce sevgilimle anal yoldan ilişkiye girdim ama spermi vajinama girdi mi girmedi mi bilmiyorum ilişkiye girdigim günün ertesi beş gün üst üste dopum kontrol hapı kullandım hamile filan kalmamak için adet olmamada bir iki gün kalfı hala olmadı hamile olabilir miyim

  Yanıtla
  • Mayıs 15, 2018 tarihinde, saat 7:48 pm
   Permalink

   Selamlar Doğum kontrol hapını ertesi gün vs kullanmak hamile kalmanızı engellemez. Bu haplar ilişki öncesinden düzenli alınır ise hamileliği engeller. Yani keşke eczaneden ertesi gün hapı almış olsaydınız o zaman hamileliği engellerdi. Ben hamile kaldığınızı düşünmüyorum ama bekleyeceksiniz yapacak bişey yok.

   Yanıtla
 • Mart 26, 2018 tarihinde, saat 11:25 pm
  Permalink

  İlişkiden iki gün sonra çok fazla mide bulantısı görüyorüm. Hamile olabilirmiyim?

  Yanıtla
  • Mayıs 15, 2018 tarihinde, saat 7:47 pm
   Permalink

   Selamlar İlişkiden iki gün sonra hamilelik belirtisi olmaz gördüm dediğiniz şey başka bişey. Bu kadar kısa sürede hamilelik olmaz.

   Yanıtla
 • Şubat 18, 2018 tarihinde, saat 6:30 am
  Permalink

  mrb ben hamile olmak istemiyorum ama suan korkuyorum ilişkiden bir gün sonra kahverengi lekelenmem oldu iki gün durdu ve geçti bu gün adet günüm ama olmadım daha hamile mıyım dir

  Yanıtla
 • Aralık 30, 2017 tarihinde, saat 9:04 pm
  Permalink

  Merhaba sevgilimle anal yolla beraber olmuştum bakireyim menisi vajinama bulaştımı bulaşmadı mı bilmiyorum beraber olduğum dönemde adet olmama 2 3 gün kalmıştı ve ilişkiden sonrada hala adet olmadım adetimden. 5 gün falan geçti hamile olabilir miyim

  Yanıtla
  • Şubat 26, 2018 tarihinde, saat 10:43 am
   Permalink

   Merhaba, ters ilişki ile hamile kalınmaz fakat boşalma sonrası spermler vajinadan içeri sızarsa gebelik söz konusu olabilir. Tedbiren gebelik testi yapın.

   Yanıtla
 • Aralık 13, 2017 tarihinde, saat 1:07 am
  Permalink

  deration.

  Merhaba,
  Esimli adetim bittikten bir hafta sonra 2 gün arayla 2 kere beraber oldum.
  Hamile olup olmadığımı 3 hafta sonrami test yapabileceğim! Daha erken ögrenemezmiyim?

  Yanıtla
  • Aralık 13, 2017 tarihinde, saat 10:44 am
   Permalink

   Merhaba, gebe olup olmadığınızı ancak beklenen adetinizde gecikme olunca akabinde test yapınca anlayabilirsiniz. Erken yapılan testler yanıltabilir.

   Yanıtla
  • Şubat 26, 2018 tarihinde, saat 10:44 am
   Permalink

   Merhaba, beklenen adetinizde en az 3 günlük gecikme olursa test yapın. Adete 1-2 gün kalada hcg testi yapabilirsiniz.

   Yanıtla
 • Kasım 6, 2017 tarihinde, saat 7:34 am
  Permalink

  Ben yeni düşük yaptım geçtiğimiz anneler gününde tekrar anne olmak istiyorum 5 kasımda adet olmadim ama bi beltiri yok hassasiyet olarak acaba hamile alabilirmiyim yoksa biraz daha günümün geçmesini beklemem mi lazım cevap icin şimdiden teşekkürler

  Yanıtla
  • Aralık 5, 2017 tarihinde, saat 10:37 am
   Permalink

   Merhaba, beklenen döneminizde en az 3 günlük gecikme söz konusu olursa test yapın. Erken yapılan testler yanıltabilir.

   Yanıtla
 • Haziran 12, 2013 tarihinde, saat 9:37 pm
  Permalink

  belirtilere dayanarak gebelik teşhisinde bulunamam gecikme yaşarsanız test yapın

  Yanıtla
 • Haziran 12, 2013 tarihinde, saat 9:36 pm
  Permalink

  Mrb beyza hnm;
  Ben 3yildir evliyim bu ay yumurtlama dònemimde birlikte oldum esimle son adet tarihim 21mayis adetime daha var ama bende aksamlari çok uşume oluyor siskinlik gaz oluyor kasiklarda ara ara batmalar oluyor birde hiç göğsümde agri hassasiyet olmazken bir haftadir oda var sizce hamile olabilir miyim adetime 7 gun var

  Yanıtla
 • Mayıs 28, 2013 tarihinde, saat 12:16 pm
  Permalink

  normal beklenen adetini olursan risk kalkar

  Yanıtla
 • Mayıs 28, 2013 tarihinde, saat 12:53 am
  Permalink

  merhabailişkiden sonra zamanında adet olursam hamilelik riski ortadan kalkar mı ?

  Yanıtla
 • Mayıs 6, 2013 tarihinde, saat 9:53 pm
  Permalink

  Merhaba ; genellikle servisitin sebebi mikrobiktir ve en çok saptanan klamidya, gonore, trikomonas gibi bakteriler saptanırsa bunlar antibiyotik tedavisi ile geçecektir. Herpes gibi bir virüse bağlı servisit varsa bu etkene yönelik antivirüs ilaçlar gerekebilir. Tedavi süresinde cinsel ilişkiye ara vermek gerekir.Doktorunuz bilgilendirmedimi?

  Yanıtla
 • Mayıs 5, 2013 tarihinde, saat 7:20 pm
  Permalink

  merhabalar ben 9aylık evliyim hamilelik olmuyor doktora gittim sadece kronik servisist çıktı oktor 1 yıl beklememi söyledi bu durum hamilelige engel mi

  Yanıtla
 • Eylül 1, 2012 tarihinde, saat 9:48 pm
  Permalink

  Selamlar Serap,

  Kan testi yaptırdığınızda da sonuç alamazsanız hamilelik için doktor tavsiyesinde tahlil, tetkikler yapmalısınız. Hamilelik sürecinde sadece bu işi yapan taraf kadın gibi görünse de erkeğinde karşılaştığı problemler neticesinde bebek süreci uzayacaktır. Bunun için belirttiğmiiz üzere uzman doktor ile görüşmek ve gerekli tahlilleri yapıp gerekirse ilaç kullanmak hamile kalmanızı süratlendirecektir.

  Sevgiler.

  Yanıtla
 • Eylül 1, 2012 tarihinde, saat 12:23 pm
  Permalink

  ben yıllardır 3 gun adet goren bırıyım 1.5 yıldır korunmuyorum ama netıce yok.2 ay once ayın19da adet gordum sonrakı temmuz ayında 23.unde adet gordum 34 gunde oldum ve bu ayda 3 gun adetgordum 01.09.2012 tarıhıne kadar halen reglı olmadım test yaptım cıkmadı eczane testı 2 defa yaptım sızce nedır durumum bu aksam kan testıde yapıcam lutfen yardım cı olun gebe kalamıyorum hıc bır sıkıtım olmadıgı takdırde:((

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.