İlişkiden Sonra Kan Gelmesi

İlişkiden sonra kan neden gelir? Adet dışı kanamalar bayanlarda endişe yaratan bir durumdur. Normalde sağlıklı bir üreme sistemine sahip olan kadınlar düzenli olarak ayda 1 adet kanaması yaşarlar. Adet dışı kanamalar genellikle başka bir tıbbi koşulun nedeni olmaktadır. Ara kanamalar ile ilgili bir soru sayfamız üzerinden yönetilmektedir. Eşimle ilişkiye girdim lekelenmem oldu, eşimle ilişkiye girdim ardın dan kanama oldum bunun nedeni nedir ? Merak edilen bu sorulara açıklık getirmek için bu makaleyi hazırlama gereği duyduk. Ara kanamalar ile ilgili soru ve yorumlarınızı bizlerle bu başlık altın dan paylaşabilirsiniz.

Sevgili hanımlar cinsi münasebet sonrası kanamanın olması normal bir durum değildir. Bir çok rahatsızlığın emaresini taşıyabilir. Ve ara kanamalar dikkate alınmalıdır. Lekelenme veya kanamanız bir kaç günden uzun olursa mutlaka bir kadın doğum uzmanına görünüp muayene olun. Şimdi ara kanamaların nedenlerine madde madde değinelim.

 

Ara kanama nedenleri

İdrar yolu enfeksiyonları
Cinsel yolla bulaşan hastalıklar
Kist
Miyom
Rahimde yara
Hormon bozukluğu
Rahim kanseri
Rahim ağzı enfeksiyonları
Vajinal kuruluk
Gebelik
Servikal polip
Vajinada yırtık olması

Görüldüğü üzere vajinal kanamaların bir çok nedeni vardır. Cinsi münasebet sonrası kanamanız oluyorsa bunlardan biri kanamaya sebep olmuş olabilir. Cinsi münasebet sonrası rahime baskı olduğundan dolayı bu durumları tetikleyebilir haliyle kanama oluşabilir. İlişki sonrası  kanamaların çoğu vajinal kuruluk ve rahim içi problemlerden kaynaklanmaktadır. Özellikle rahminde kisti miyomu yada yarası olanlar varsa ilişkiden sonra kanama yaşayabilir. Ara kanamalarn tedavisi altta yatan nedene bağlı olacaktır.

Ara kanamaların nedeni bir kadın doğum uzmnaı tarafın dan belirleneblri. Fiziki muayene , hormon tetkitleri,ultrason muayenesi, vajinal muayene ile durum teşhis edilir. Ara kanamalar çoğu kadın için göz ardı edilmektedir. Oysa durum ciddi olabilir. Rahim kanseri gibi . Bu durumda kadınların yapması gereken yılda en az 2 defa kadın doğum uzmanına görünmektir. Düzenli doktor kontrolleri rahim kanserini erken teşhis ve tedavisinde faydalı olacaktır. Şimdiye kadar hiç ara kanama yaşamadıysanız ve ve sık sık ara kanamaya maruz kalıyorsanız en kısa zaman da hekime görünmeniz de fayda vardır. Ara kanamalar sadece hastalık nedenli olmaz. Farkında olmadığınız gebeliğe sahip olabilirsiniz. Gebelikte kanama istenmeyen bir durumdur. Gebelerin çoğu , gebeliğin ilk haftalarında küçük çaplı lekelenmeler yaşayabilir. Yoğun kanamalar gebelik kaybının işareti yada gebeliğin risk altında olduğunu gösterebilir.

Evet sevgili hanımlar ilişkiden sonra kanama neden olur adlı makalemizi incelediniz. Makalemiz endişenizi gidermediyse kafanızda hala bir takım sorular mevcutsa , o soruları bize sorun en kısa zamanda sorularınıza yanıt vereceğiz. Sağlıklı günler diliyoruz.

İlişkiden Sonra Kan Gelmesi

İlişki Sonrası Adet Kanaması ( leke görülmesi ) İlişki sonrası kanama nedenleri ve sebepleri

Bazı kadınlarda cinsel ilişkiden hemen sonra veya ertesi Günü hiç beklenmedik bir şekilde kanama görülebilmektedir. Bu durumun en muhtemel nedeni rahim ağzında klamidya adı verilen bakterinin ve diğer bazı etkenlerin yarattığı rahim ağzı enfeksiyonlarıdır.
Servisit olarak tanımlanan rahim ağzı enfeksiyonlarının tedavi edilmesi gereklidir. Tedavinin ihmali sonucunda rahim ağzı yaraları oluşmakta olup yaranın varlığı jinekolojik muayene ile kolayca tespit edilir.

Karşı cins ile girilen ilişkiden hemen sonrasında veya ertesi gün beklenmedik bir şekilde kanama veya leke şeklinde izler görülmesi olarak tanımlanabilir. En sık rastlanılan nedeni, rahim ağzında klamidya adı verilen bakterinin ve diğer bazı etkenlerin yarattığı rahimağzı enfeksiyonlarıdır.

Diğer bir neden olarak rahimağzı polipleri sayılabilir. Bazen yeni başlamış ve dışarıya boşalmamış bir adet kanaması kadın tarafından ilişki sonrası kanama zannedilebilir.

Menopoz döneminde östrojen hormonunun azalması vajina duvarında incelmeye ve kuruluğa neden olur. Bu durum menopoz döneminde ilişki sonrasında zorlama ve aşınmaya bağlı, kanamanın en muhtemel nedeni olmakla beraber mutlaka jinekolojik inceleme yapılmalıdır. Rahimağzında kanser öncüsü lezyonlar veya rahimağzı kanseri ilişki sonrası kanama şeklinde belirti verebilirler. Bu nedenle ilişki sonrası kanama da ciddiye alınması gereken bir belirtidir ve doktora muayene olmakta büyük fayda vardır.


İlişkiden Sonra Kan Gelmesi” için 2 yorum

 • Kasım 14, 2014 tarihinde, saat 12:38 pm
  Permalink

  İlaç konusunda yönlendirme yapmıyoruz gebe olduğunuzu doktora bildirmedinizmi?

  Yanıtla
 • Kasım 13, 2014 tarihinde, saat 10:29 pm
  Permalink

  Bende 2 yıldır tedavi edilemeyen vücudumun yaptığı bir alerji var. Doktorum sipraktin şurup yazdı. 3güne bir bir ölçek alıyorum. 5haftalık hamileyim. Bebeğime zararı olur mu

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.