İlişkiden Sonra Kan Gelmesi

İlişkiden sonra kan neden gelir? Adet dışı kanamalar bayanlarda endişe yaratan bir durumdur. Normalde sağlıklı bir üreme sistemine sahip olan kadınlar düzenli olarak ayda 1 adet kanaması yaşarlar. Adet dışı kanamalar genellikle başka bir tıbbi koşulun nedeni olmaktadır. Ara kanamalar ile ilgili bir soru sayfamız üzerinden yönetilmektedir. Eşimle ilişkiye girdim lekelenmem oldu, eşimle ilişkiye girdim ardın dan kanama oldum bunun nedeni nedir ? Merak edilen bu sorulara açıklık getirmek için bu makaleyi hazırlama gereği duyduk. Ara kanamalar ile ilgili soru ve yorumlarınızı bizlerle bu başlık altın dan paylaşabilirsiniz.

Sevgili hanımlar cinsi münasebet sonrası kanamanın olması normal bir durum değildir. Bir çok rahatsızlığın emaresini taşıyabilir. Ve ara kanamalar dikkate alınmalıdır. Lekelenme veya kanamanız bir kaç günden uzun olursa mutlaka bir kadın doğum uzmanına görünüp muayene olun. Şimdi ara kanamaların nedenlerine madde madde değinelim.

 

Ara kanama nedenleri

İdrar yolu enfeksiyonları
Cinsel yolla bulaşan hastalıklar
Kist
Miyom
Rahimde yara
Hormon bozukluğu
Rahim kanseri
Rahim ağzı enfeksiyonları
Vajinal kuruluk
Gebelik
Servikal polip
Vajinada yırtık olması

Görüldüğü üzere vajinal kanamaların bir çok nedeni vardır. Cinsi münasebet sonrası kanamanız oluyorsa bunlardan biri kanamaya sebep olmuş olabilir. Cinsi münasebet sonrası rahime baskı olduğundan dolayı bu durumları tetikleyebilir haliyle kanama oluşabilir. İlişki sonrası  kanamaların çoğu vajinal kuruluk ve rahim içi problemlerden kaynaklanmaktadır. Özellikle rahminde kisti miyomu yada yarası olanlar varsa ilişkiden sonra kanama yaşayabilir. Ara kanamalarn tedavisi altta yatan nedene bağlı olacaktır.

Ara kanamaların nedeni bir kadın doğum uzmnaı tarafın dan belirleneblri. Fiziki muayene , hormon tetkitleri,ultrason muayenesi, vajinal muayene ile durum teşhis edilir. Ara kanamalar çoğu kadın için göz ardı edilmektedir. Oysa durum ciddi olabilir. Rahim kanseri gibi . Bu durumda kadınların yapması gereken yılda en az 2 defa kadın doğum uzmanına görünmektir. Düzenli doktor kontrolleri rahim kanserini erken teşhis ve tedavisinde faydalı olacaktır. Şimdiye kadar hiç ara kanama yaşamadıysanız ve ve sık sık ara kanamaya maruz kalıyorsanız en kısa zaman da hekime görünmeniz de fayda vardır. Ara kanamalar sadece hastalık nedenli olmaz. Farkında olmadığınız gebeliğe sahip olabilirsiniz. Gebelikte kanama istenmeyen bir durumdur. Gebelerin çoğu , gebeliğin ilk haftalarında küçük çaplı lekelenmeler yaşayabilir. Yoğun kanamalar gebelik kaybının işareti yada gebeliğin risk altında olduğunu gösterebilir.

Evet sevgili hanımlar ilişkiden sonra kanama neden olur adlı makalemizi incelediniz. Makalemiz endişenizi gidermediyse kafanızda hala bir takım sorular mevcutsa , o soruları bize sorun en kısa zamanda sorularınıza yanıt vereceğiz. Sağlıklı günler diliyoruz.

İlişkiden Sonra Kan Gelmesi” için 4 yorum

 • Nisan 19, 2020 tarihinde, saat 11:50 am
  Permalink

  İyi günler hocam az evvel ilişkiye girdim gebelik düşünüyorum 3 ay kadardır ama eşim boşaldıktan sonra peçeteme bir damla belki daha az pembemsi bı kan lekesi bulaştı bunun nedeni hastalikmidir yoksa gebelik vardirda onun kanaması mıdır
  Sağlıkla kalın

  Yanıtla
 • Mart 29, 2020 tarihinde, saat 1:46 pm
  Permalink

  Benim biri sorun olacaktı. Cinsel ilişki sırasında kanama oldu ama çok az bir kanamaydı. Ben adet oldum sanmıştım fakat baktim ki ilişki sırasında gelen bir kanamaymış. Adetime 5 günüm var bu kanamanın adetime bir ilgisi varmıdır. Yoksa başka bir şeyden mi kaynaklanmıştır. Bir süredir de vajinada farklı bir koku var bunlada bir ilişkili olabilirmi. Teşekkürler

  Yanıtla
  • Mart 30, 2020 tarihinde, saat 2:53 am
   Permalink

   Selamlar Saniye,

   Bu kanamanın adet ile tabiki alakası var eğer zorlanmanız ya da yırtılmanız söz konusu olmadı ise adetten dolayı olmuş olabilir. Kokulu akıntılar eğer reglden farklı ise apse durumu söz konusu olabilir sevgiler.

   Yanıtla
  • Nisan 20, 2020 tarihinde, saat 1:57 am
   Permalink

   Merhaba eşimle ilişki sırasında vajinama parmağını soktu biraz zorladı galiba ağrı hissetmedim ama ilişki bittiğinde kanamam olduğunu gördüm uzun sürmedi hafif gelen lekelere kayboldu kanmam 1 gün sonra. Ama lavaboda zorlandığım da hafif rengi çok açık alınırım oluyor aceba sıkıntılı bir durum var mıdır daha önce hiç böyle birşeyle karşılaşmadım ve yılda en az x 2 3 defa doktor muayenesine gidiyorum sadece geçmeyen enfeksiyonu var lütfen cevap verin

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.